Latvijas basketbola izlase trešajā ceturtdaļā salauž Ēģiptes pretestību un izcīna uzvaru pārbaudes spēlē

Latvijas basketbola izlase trešdien, 26. jūnijā, pārbaudes spēlē savā laukumā ar rezultātu 84:63 (24:18, 16:18, 24:8, 20:19) uzveica Ēģiptes valstsvienību.

Abas komandas spēli sāka ļoti lēni. Pēc nepilnām divām minūtēm rezultāts uz tablo vēl vēstīja 0:0. Kamēr ēģiptieši pieļāva kļūdas, latviešus pievīla precizitāte no trīspunktnieku distances. Mača rezultātu ar tālmetienu atklāja Jānis Timma. Ēģipte gan uzreiz atbildēja ar savu tālmetienu. Latvija, ceturtdaļai ejot uz priekšu, turpināja paļauties uz trīspunktnieku precizitāti, kas gan kopumā bija visai zema. Savukārt Ēģipte spiedienu izdarīja uz groza apakšu, tiekot pie četriem bumbas triecieniem grozā pēc kārtas. Latvija lielāko pārsvaru šajā ceturtdaļā guva tās otrajā pusē, iekrājot +7 (21:14). Ēģiptiešiem pirmo spēles ceturksni izdevās noslēgt ar precīzu tālmetienu. Rezultāts uz tablo vēstīja 24:18 par labu Latvijai.

Otro ceturtdaļu krietni spēcīgāk sāka Latvijas valstsvienība, arvien biežāk atrodot laimi no tālmetienu līnijas. Vairākkārt uzbrukumus izdevās saasināt Latvijas aizsargiem Rihardam Lomažam, Jānim Strēlniekam un Artūram Žagaram. Tikmēr Ēģipte turpināja iemīto taciņu, uzbrūkot grozam no tā apakšas. Otrās ceturtdaļas sākumā Latvijas basketbolisti ar Mareka Mejera tālmetienu panāca pat +15, tomēr turpinājumā pievīla visai vienkāršas kļūdas vairākos uzbrukumos pēc kārtas, kas ļāva Ēģiptei skriet ātrajos pretuzbrukumos un izprovocēt sodus latviešiem. Tādējādi Ēģiptei izdevās atgūt spēles ritmu un ceturtdaļu noslēgt ar 8:0 izrāvienu, pirmajam puslaikam noslēdzoties ar rezultātu 40:36 par labu Latvijai.

Savukārt trešajā ceturtdaļā Latvijas izlasei padevās teju viss. Latvieši turpināja spēlēt nesavtīgi un krāt rezultatīvās piespēles. Vairākkārt savu individuālo meistarību apliecināja Rihards Lomažs. Savukārt caurgājienos veiksmīgi spēlēja Artūrs Strautiņš. Ceturtdaļas pēdējās divās minūtēs asi sāka spēlēt ēģiptieši. Vispirms ļoti neveiksmīgi pēc kontakta ar pretinieku piezemējās Pasečņiks, kurš bija spiests pamest laukumu. Tad sitienu ar elkoni pa vēderu saņēma Dāvis Bertāns. Tomēr, noslēdzoties ceturtdaļai, rezultāts uz tablo vēstīja 64:44 par labu Latvijai.

Arī noslēdzošajā ceturksnī latvieši turpināja uz pretiniekiem izdarīt spiedienu aizsardzībā, piespiežot viņus kļūdīties. Pirmos sešus šīs ceturtdaļas punktus Latvija guva ātrajās pārejās, ar efektīgu "danku" izceļoties arī Mārcim Šteinbergam. Ēģipte jau septiņas minūtes pirms ceturtdaļas izskaņas bija sasniegusi piezīmju normu. Latvija arī ceturtdaļas turpinājumā turēja uzsākto tempu, bieži tiekot pie viegliem punktiem ātrajās pārejās. Ceturtdaļas vidū uz parketa atgriezās Anžejs Pasečņiks, kurš trešajā ceturksnī piedzīvoja nepatīkamu kritienu. Lai gan Latvijas pārsvars ceturtdaļas vidū saruka līdz +16, tomēr spēles turpinājumā Ēģiptei tuvāk pietuvoties neizdevās. Pēdējās trīs ceturtdaļas minūtēs spēle bija diezgan saraustīta, jo abas komandas jau sen bija pārsniegušas piezīmju normu, kā rezultātā bieži tika izpildīti soda metieni. Spēle noslēdzās ar rezultātu 84:63 par labu Latvijai.

Latvijas izlases rindās rezultatīvākais ar 14 gūtajiem punktiem bija Jānis Strēlnieks. Ar 13 punktiem izcēlās Artūrs Strautiņš, bet 11 punktus pievienoja Rihards Lomažs.

Deviņi punkti un divi bloķēti metieni bija Dāvim Bertānam, kurš gan grozam uzbruka ar ļoti zemu precizitāti no tālmetienu distances (2/10). Astoņus punktus guva un piecas atlēkušās bumbas izcīnīja Anžejs Pasečņiks, septiņi punkti bija Mārcim Šteinbergam, pa sešiem – Marekam Mejerim un Jānim Timmam.

Latvijas basketbolisti oficiālo treniņnometni pirms gaidāmā olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra uzsāka jau 17. jūnijā, bet pirmās pārbaudes spēles tiek aizvadītas vien šonedēļ.

Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā Latvijas izlasei palīdzēt nevarēs Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) čempionu titulu izcīnījušais Kristaps Porziņģis, kuram drīzumā tiks veikta kājas operācija. Tāpat Latvijas valstsvienībai gaidāmajā turnīrā būs jāiztiek arī bez uzbrucēja Andreja Gražuļa, kurš turpina dziedēt marta beigās gūto ceļgala savainojumu.

Latvija un Ēģiptes vīriešu valstsvienības līdz šim tikušās tikai vienu reizi – 2001. gada 18. jūlijā pārbaudes turnīrā Aleksandrijā latvieši uzvarēja ar 97:82.

Nākamo pārbaudes spēli Latvijas izlases basketbolisti aizvadīs 28. jūnijā, viesojoties pie Somijas valstsvienības.

Savukārt olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrs, kas norisināsies Rīgā, Latvijas basketbolistiem sāksies 2. jūlijā ar spēli pret Gruzijas valstsvienību.

Latvijas valstsvienība A apakšgrupā spēlēs ar Gruzijas izlasi un Filipīnu komandu. Apakšgrupas divas labākās komandas sestdien pusfinālā spēlēs ar kādu no B apakšgrupas (Brazīlija, Melnkalne un Kamerūna) labākajām komandām. Pusfināla maču uzvarētāji svētdien, 7. jūlijā, cīnīsies par vienīgo ceļazīmi uz Parīzi.