Kvalifikācijas turnīru spēles pēdējos gados allaž notikušas Vidzemes Olimpiskajā centrā Valmierā, kas visu iepriekšējo desmitgadi bija viens no valsts florbola centriem – spēles tur aizvadīja nacionālā izlase, spēlētas arī Latvijas čempionāta finālsērijas. Valmiera un pāris minūšu brauciena attālumā esošie Kocēni kļuvuši par visa vecuma florbola izlašu bāzes vietu.
Šoreiz kvalifikācijas turnīru nolemts organizēt Kurzemē, kur spēles uzņems Liepāja.
Ceļazīmes uz pasaules čempionātu kvalifikācijas ciklā šoreiz dalīs nedaudz citādi. Iepriekšējā kvalifikācijas turnīrā pirms diviem gadiem Valmierā spēlēja piecas komandas, kuras izspēlēja mačus, tiekoties katra ar katru, beigu beigās noskaidrojot divas labākās vienības, kuras tad arī ieguva ceļazīmes. Šoreiz Liepājā ieradušās astoņas komandas, kuras sadalītas divās grupās, katrā pa četrām izlasēm. Kurzemē risināsies viens no trim kvalifikācijas turnīriem.
Pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra apakšgrupas
Latvija |
Čehija |
Vācija |
Spānija |
Francija |
Nīderlande |
Austrija |
Lihtenšteina |
Apakšgrupā visas komandas izspēlēs mačus savā starpā, un katras apakšgrupas uzvarētāja jau garantēs ceļazīmi uz finālturnīru, kas 2020.gada beigās notiks Somijas galvaspilsētā Helsinkos. Tātad vietu čempionātā dos uzvaras pirmajās trijās spēlēs. Turnīra noslēdzošajā dienā tiks izspēlēta pēdējā ceļazīme uz pasaules čempionātu – abu grupu 2.vietu ieguvējas par to cīnīsies savā starpā. Šīs spēles uzvarētāji decembrī brauks uz Somiju, zaudētāji turnīru skatīsies televīzijā.
Par Čehijas uzvaru savā apakšgrupā nav it nekādu šaubu, un tā ir tikai formalitāte – čehu klupiens kaut vienā spēlē būtu viens no lielākajiem pārsteigumiem visā sporta veida vēsturē. Latvijas situācija gan nav tik viegla vai patīkama. Francijas un Austrijas komandas ir līmeni, pat divus, vājākas nekā Latvija. Šīs divas spēles mūsējiem būs noderīgas, lai ieskrietos un atrastu spēles pavedienu, bet par uzvarām tajās šaubīties nevajadzētu.
Savukārt Vācijas izlase jau ir nopietns drauds.
Abas komandas pirms diviem gadiem pasaules čempionātā tikās pat divreiz – grupu turnīrā ar 5:4 pārāki bija vācieši, bet mačā par 5.vietu Latvijas izlase revanšējās, uzvarot ar 5:3. Pret vāciešiem piedzīvots viens no sāpīgākajiem zaudējumiem Latvijas florbola vēsturē – 2012.gada pasaules čempionātā pēc sensacionālās uzvaras pār Čehiju (5:4), šķita, ka ceļš pretī pusfinālam un labākajam rezultātam vēsturē ir atvērts. Turklāt pretī bija Vācija, kas, lai arī ir cienījama komanda, tomēr pret viņiem Latvijai noteikti jāuzvar jebkādos apstākļos. Vācijai bija citi plāni – ceturtdaļfinālā viņi ar 4:2 apturēja mūsējos, nosūtot Latviju uz tai pazīstamo miniturnīru par 5.vietu.
Sāpīgo zaudējumu atceras viens no izlases šī brīža treneriem Ingus Laiviņš, sakot, ka gan 2012., gan 2018.gada zaudējumos Latvija kontrolēja spēli, taču neprata realizēt momentus. Viņš arī skaidro, ka Vācijas izlases līderi vārtsargs Maiks Dīcs un laukuma spēlētāji Tino fon Pricbuers, Makss Blanke un Džoels Vennings spēlē labos ārzemju klubos Šveicē, Zviedrijā un Somijā, turklāt Vācijas Bundeslīgas līmenis ir audzis, tāpēc mačs ar Vāciju būs nopietns pārbaudījums.
Latvijas izlases sastāvā turpinās pārmaiņas un tiek iepludināti gados arvien jaunāki spēlētāji.
Debiju oficiālos turnīros piedzīvos 2002.gadā dzimušais Lielvārdes kluba aizsargs Armands Savins, kuru Četru nāciju turnīrā rudenī atzina par Latvijas izlasē labāko spēlētāju. Tāpat debija izlasē oficiālos mačos gaidāma arī 2001.gadā dzimušajam Cēsu "Lekringa" florbolistam Kevinam Šmitam un citam lielvārdietim Nikam Blumfeldam.
Latvijas izlases sastāvs kvalifikācijas turnīrā
Komandas treneris Ingus Laiviņš gan atzina, ka iepriekš publicētajā sastāvā paredzētas pārmaiņas – vārtsargs Markuss Plūdums nevarēs palīdzēt studiju dēļ, tāpēc viņa vietu ieņems Talsu kluba vārtsargs Valters Kasjaņenko, kuram arī tā būs debija oficiālos turnīros. Tāpat izlasei šoreiz nācies saskārties ar atteikumiem – darba, veselības vai citu iemeslu dēļ nevar palīdzēt 4-5 spēlētāji, kurus treneri labprāt redzētu ierindā.
Izlases līderu lomās šajā turnīrā iejutīsies Pēteris Trekše un Rolands Kovaļevskis, kuri aizvadīja lielisku pasaules čempionātu.
Tāpat būtisku pienesumu varam gaidīt no pieredzējušā izlases kapteiņa Arta Raituma, kā arī no Somijā spēlējošajiem Morica Krūmiņa, Klāva Jansona un Jāņa Ragovska. Pat par spīti dažādiem iztrūkumiem valstsvienības sastāvs ir gana dziļš un produktīvi var spēlēt visas trīs maiņas. Vārtos neapstrīdams pirmais numurs būs Jānis Salcevičs.
Gatavošanās kvalifikācijai gan nav gājusi kā pa diedziņu. Iepriekš bija ierasts, ka izlases kandidāti sezonas gaitā vairākas reizes sanāk kopā un aizvada treniņnometnes. Šoreiz finansiālu problēmu dēļ nometnes izpalika. Lai arī spēlētāji un treneri par šo situāciju bija informēti jau rudenī, zināms, ka florbolisti bijuši neapmierināti un paši meklējuši iespējas, lai varētu patrenēties kopā. Treneriem līdz ar to nebija iespējas visus kandidātus vērtēt klātienē, tāpēc sastāva atlase notika, vērojot kandidātu demonstrēto spēli klubos.
Izlase jau kopš sestdienas atrodas Liepājā un tur aizvada sagatavošanās nometni turnīram.
Laiviņš vēl pirms nometnes atzina, ka laiks, lai sagatavotos, ir īss, tāpēc treneri paļaujas, ka spēlētāji uz izlasi ieradušies fiziski gatavi. Šo pāris dienu laikā strādāts pie taktikas niansēm, lai spēlētāji atcerētos treneru prasīto spēles modeli un saprastu jaunievedumus.
Jaunumi ir arī treneru korpusā. Jau rudenī kopā ar komandu bija somu trenera asistents Tēmu Variss. Kā atklāja Laiviņš, tad Variss nāk ar savu skatījumu uz florbolu, kopējā modelī ieviešot atsevišķas nianses, vienlaikus neveicot kardinālas izmaiņas. Tāpat Variss izlases darbā ieviesis lietotni, kas lejupielādēta gan spēlētāju, gan treneru viedtālruņos. Tur treneri var nodot svarīgāko informāciju visiem vienkopus, bet spēlētāji regulāri tiek lūgti dalīties pārdomās par treniņiem un procesiem komandā. Laiviņš atzīst, ka sākumā spēlētāji nedaudz centušies izpatikt treneriem, taču ar laiku pieraduši un sākuši godīgi atklāt, ko domā.
Lai arī nācies saskārties ar dažādām problēmām, spēlētāji un treneri ir noskaņoti visu nokārtot pēc iespējas ātrāk un izcīnīt kāroto ceļazīmi.
Vispirms jāuzvar Francija un Austrija, bet tad jātiek pāri arī Vācijas barjerai. Visticamāk, tieši mačs pret Vāciju izšķirs vienas ceļazīmes likteni. Latvijas-Vācijas spēles zaudētājiem vēl būs otra iespēja, tiekoties ar otras apakšgrupas 2.vietas ieguvējiem. Sagaidāms, ka pret jebkuru no otras apakšgrupas pretiniekiem (izņemot Čehiju) gan Latvija, gan Vācija būs izteiktā favorītu statusā un galu galā tiks pie savas vietas pasaules čempionātā.