- Astoņkārtējiem čempioniem zviedriem prātā tikai zelts
- Somijas izlase ar pretenzijām pārsteigt favorītus
- Florbola importētāji šveicieši ar savu namu Rīgā
- Progresējošie čehi ar tālejošiem mērķiem
Pasaules čempionātā Rīgā no 3. līdz 11. decembrim startēs 16 valstu izlases Astoņas potenciāli spēcīgākās komandas turnīru sāks A un B grupās Pa divām spēcīgākajām A un B grupu komandām iekļūs ceturtdaļfinālā Pārējās A un B grupu komandas nonāks astotdaļfinālā Pa divām spēcīgākajām C un D grupas komandām iekļūs astotdaļfinālā
Starptautiskās Florbola federācijas (IFF) pasaules rangā ir 40 vīriešu valstsvienības, no kurām Rīgā spēlēs 16 valstu izlases, kas čempionāta startā ir nošķirtas divos pēc spēka atšķirīgos astoņniekos, kas katrs sadalīts divos vienlīdzīgos četriniekos grupu kārtas izspēlei. Viszemāk pasaules rangā no pasaules čempionāta dalībvalstīm - 35.vietā - ir Taizemes izlase, bet šoreiz par florbola pasaules varenajiem.
Zviedrija
Foto: Latvijas Florbola savienība
Florbolā sensācijas nav biežas, tomēr tieši tā varēs raksturot čempionātu Rīgā, ja galvenie favorīti nedabūs viņiem prognozēto zeltu, jo Zviedrijas nacionālajā izlasē pulcēti izcili spēlētāji ar teicamu tehniku un spēles izpratni. Visticamāk, ka zelta mačā principiālā kaimiņu duelī pretinieki būs somi, tomēr var gadīties, ka par sevi atgādinās arī šveicieši. Nav pamata gaidīt, ka Zviedrijas izlase sevi varētu paklupināt pati, jo čempionātam tā gatavojas ļoti atbildīgi un rēķinās ar pasaulē arvien augstāko līmeni citu komandu izpildījumā. Pirmā spēle zviedriem būs pret mājinieci Latviju.
Zviedrijā no savas komandas negaida neko citu, kā vien devīto pasaules čempionu titulu. Astoņkārtējie zelta medaļnieki ir uzvarējuši pēdējos divos čempionātos.
Lielākā daļa izlases florbolistu spēlē Zviedrijas superlīgā (SSL), kas viennozīmīgi uzskatāma par spēcīgāko florbola līgu pasaulē. Vairāki vadošie florbolisti gan šosezon pārstāv Šveices klubus, kas spēj piedāvāt spēlētājiem lielākus finansiālos labumus. Unikāls ir fakts, ka viens no Zviedrijas izlases un pasaules labākajiem florbolistiem 2012. un 2014. gada pasaules čempionāta vērtīgākais spēlētājs Kims Nilsons šosezon spēlē Zviedrijas 1.līgas (Allsvenskan) vidusmēra klubā FBC "Kalmarsund", kas par florbolam milzīgu summu (aptuveni 140 000 EUR) izpirka viņa līgumu no SSL kluba un piedāvāja izcilus individuālos nosacījumus pašam spēlētājam.
Ar vairāk nekā 120 000 reģistrētu florbolistu zviedri ir arī pārliecinoši pasaules rekordisti statistikā, kas zina teikt, ka pērn pasaulē bija 309 397 uzskaitīti florbola spēlētāji.
Somija
Foto: Latvijas Florbola savienība
Viena no divām valstsvienībām, kas nevienā pasaules čempionātā nav palikusi bez medaļām, un nesenais spēku samērs rāda, ka sudrabs varētu būt Somijas izlases ticamākais guvums arī Rīgā. Tomēr ne jau ar domām par otro vietu ziemeļnieki mēros ceļu uz Latviju. Novembrī četru spēcīgāko komandu "Euro Floorball Tour" finālā somi divas trešdaļas sīksti turējās pretim Zviedrijas izlasei, līdz tomēr beigās cieta zaudējumu 2:7. Abas komandas tikās arī septembrī tradicionālajā valstsvienību duelī un, tiklab vieniem kā otriem spēlējot pasaules čempionātam pietuvinātā sastāvā, pamatlaiks beidzās neizšķirti 6:6. Zviedri uzvaru nodrošināja tikai pēcspēles metienos, līdz ar to Somijas izlase varētu būt nostiprinājusi pārliecību, ka var stāties pretim arī galvenajiem zelta pretendentiem. Pirms došanās uz Rīgu somi aizvadīja treniņnometni Tenerifē.
Somija ir vienīgā izlase, kura spējusi zviedriem atņemt čempionu kroni, uzvarot 2008. un 2010. gadā.
Atšķirībā no zviedriem, kuri pēdējos gados ievērojami atjauninājuši sastāvu, somu rindās redzēsim vairākas ļoti pieredzējušas florbola leģendas - piecas reizes par pasaules gada labāko florbolistu atzīto 39 gadus veco Miku Kohonenu, kuru gaida jau desmitais šāda līmeņa turnīrs. Tāpat sastāvā būs 34 gadus vecais Tero Tītu, kura vārtu guvums 2008.gadā fināla pagarinājumā atnesa somiem pirmo zeltu izlases vēsturē.
Arī somu mērķis noteikti būs tituls, tomēr pēdējo spēļu rezultāti pret galvenajiem konkurentiem zviedriem nav iepriecinoši - kopš 2014. gada pasaules čempionāta fināla aizvadītas astoņas savstarpējas spēles un tikai divas reizes uzvarējuši Somijas pārstāvji.
Šveice
Foto: Latvijas Florbola savienība
Piecos no pēdējiem astoņiem pasaules čempionātiem Šveice nopelnīja bronzu, pārējos trijos turnīros finišējot 4.vietā. Arī iepriekšējā čempionātā Gēteborgā medaļas palika nesasniegtas, bet pēc šī klupiena šveicieši izlasē ieviesa pamatīgas izmaiņas, un šogad viņus drīzāk pieskaita favorītiem cīņā par medaļām. Vienu pirmo vietu viesmīlības jomā šveicieši florbolā jau ir nodrošinājuši pirms došanās uz Latviju, kļūstot par pirmo valsti, kas pasaules čempionātā viesus gaidīs savā nacionālajā namā. Šveices nams čempionāta pēdējā nedēļas nogalē darbosies "Kaļķu vārtos", un uz brīdi vakaros tur būs sastopami arī šveiciešu florbolisti, tomēr vēl gan ir pāragri spriest, kādā viņi varētu būt noskaņojumā.
Šveice un Čehija vēsturiski pārsvarā cīnījušās par bronzu un labākas sekmes bijušas šveiciešiem ar piecām šāda kaluma godalgām, tomēr tieši viņi divos no trim pēdējiem čempionātiem palikuši tukšā.
Viss izlases sastāvs nokomplektēts no četru Šveices vadošo klubu spēlētājiem, kurus papildinās arī trīs kadri ar SSL pierakstu. Ja Čehiju nosacīti varētu saukt par florbola spēlētāju eksportētājvalsti, tad Šveice ir importētāja - daudzi dažāda līmeņa somu un zviedru florbolisti dodas uz šīs valsts čempionātu, jo klubi spēj nodrošināt pievilcīgākus finansiālos nosacījumus un sadzīves apstākļus. Tādā veidā tiek celts vietējās līgas spēles līmenis, tomēr ir arī negatīvā puse - jauniem un talantīgiem šveiciešu spēlētājiem ir daudz grūtāk tikt pie teikšanas savās komandās, jo viņu vietu ieņem ārzemnieki.
Šveices izlases līderis ir pieredzējušais uzbrucējs Matiass Hofbauers, kuram Rīgā būs laba iespēja kļūt par visu laiku rezultatīvāko spēlētāju pasaules čempionātu vēsturē. Pagaidām viņš atrodas otrajā vietā, par pieciem punktiem atpaliekot no karjeru beigušā norvēģa Villija Fauskangera.
Čehija
Foto: Latvijas Florbola savienība
Viena no Latvijas izlases pretiniecēm grupas kārtā ir komanda, kas sevi mēra ar garāko olekti un pieskaita lielajam četriniekam pie Zviedrijas, Somijas un Šveices. Čehijā uzskata, ka valstsvienības galvenais uzdevums ir 2018.gada pasaules čempionātā Prāgā cīnīties par zelta medaļām. Tādēļ izlases sastāvs ir atjaunināts ar tālāka mērķa perspektīvu, tomēr no iespējas pacīnīties par godalgām arī Rīgā čehi diez vai gribēs atteikties, neraugoties uz to, ka 4.vieta līderu četriniekā varētu būt teorētiskā spēku samēra atspoguļojums.
Čehijas izlase trīsreiz ir ieguvusi medaļas, tostarp arī no iepriekšējā pasaules čempionāta Zviedrijā mājup devās ar bronzas godalgām bagāžā.
Pēc izgāšanās 2012. gada pasaules čempionātā, kad komanda ieņēma tikai 7.vietu, procesi čehu florbolā gājuši uz labo pusi. Iepriekšējā pasaules čempionātā izdevās atgriezties uz goda pjedestāla trešā pakāpiena, un labus rezultātus rāda arī valsts junioru U-19 izlase, kas sava vecuma pasaules čempionātā uzvarēja zviedrus, un tas nozīmē, ka aug arī spēcīga jaunā maiņa. Viena no Čehijas vīriešu izlases izaugsmes atslēgām noteikti ir vadošo spēlētāju došanās spēlēt uz SSL, kas pēdējās sezonās kļūst aizvien masveidīgāka. Šajā izlases modelī būs jau pieci zviedru elites florbolisti, kuri savos klubos spēlē pietiekami nozīmīgas lomas. Piemēram, Matejs Jendrišaks pērn bija SSL finālistes "Linköping" IBK rezultatīvākais spēlētājs.