Francijas futbolisti pārspēj beļģus cīņā par ceturtdaļfinālu, Eiropas čempionātu turpina arī portugāļi

Francijas futbolisti pirmdien Diseldorfā ar 1:0 uzvarēja Beļģijas izlasi Eiropas čempionāta astotdaļfinālā un iekļuva finālturnīra astoņu spēcīgāko komandu vidū. Ceturtdaļfinālu sasniedza arī portugāļi, kas vēlāk Frankfurtē izslēgšanas pirmajā kārtā pēcspēles 11 metru sitienos ar 3:0 pieveica Slovēnijas izlasi. Pamatlaiks un pagarinājums beidzās bez gūtiem vārtiem.

Daudz talantu, maz gūtu vārtu

Uzvaras vārtus Francijai 85. minūtē guva Randals Kolo Muani, pēc kura sitiena bumba vārtos ielidoja no pretinieku spēlētāja. Francijas izlase daudz uzbruka, tomēr ar zemu efektivitāti, kas līdz pat otrā puslaika beigu daļai jautājumu par uzvarētāju saglabāja atklātu.

Lielākoties rāmā pirmajā puslaikā labu vārtu gūšanas iespēju nebija daudz, bet tuvu panākumam 33. minūtē tika franči, kad Markuss Tirāms pēc Žila Kundē centrējuma ar galvu sita mazliet garām vārtu augšējam stūrim. Talantiem pārbagātā Francijas izlase bija mērķtiecīgāka un mazliet asāka, tomēr ne tik ļoti, lai kļūtu par situācijas noteicēju, neraugoties uz daudzajiem uzbrukumiem.

Francijas izlase arī pēc pārtraukuma turpināja vērpt uzbrukumus, bet to noslēgumā precizitātes pietrūka gan Tirāmam, gan Oreljēnam Čuameni un Kilianam Mbapē, kurš pēc deguna lūzuma arvien spēlē sejas maskā. Beļģi vairāk rūpējās par stabilitāti aizsardzībā, līdz otrā puslaika vidū tika pie labas iespējas pretinieku soda laukumā, tomēr Romelu Lukaku sitienu no paasa leņķa droši atvairīja vārtsargs Maiks Meņāns.

Tuvāk vārtu guvumam 83. minūtē ātrā uzbrukumā bija beļģi, kad pēc Kevina de Bruines spēcīga un netraucēta sitiena no soda laukuma robežas Franciju atkal glāba Meņāns.

Pāris minūtes vēlāk franči ar veiksmes palīdzību guva uzvaras vārtus. Soda laukumā pie sitiena tika Randals Kolo Muani, un bumba, mainījusi lidojuma virzienu no beļģa Jana Vertongensa ceļgala, ielidoja tīklā, piemānot vārtsargu Koenu Kastēlsu.

Francijas nākamie pretinieki būs portugāļi, kas sarežģītā cīņā uzveica Slovēnijas izlasi.

Portugālei 11 metru sitienos spoži uzspīd vārtsargs

Pagarinājumā portugāļi bija soli no panākuma, bet 11 metru soda sitienu nerealizēja Krištianu Ronaldu. Lieliska iespēja bija arī slovēņiem, taču ar pamatlaiku nepietika uzvarētāja noteikšanai.

Liels spēles pārsvars portugāļiem bija pirmajā puslaikā, bet uzbrukumi lielākoties beidzās bez sitieniem pa vārtiem, lai arī izdevās izveidot labvēlīgas situācijas. Puslaika vidū biežāk meklēt laimi uzbrukumā devās arī slovēņi, kuru striktā spēles disciplīna bremzēja pretinieku plānus.

Vairākās epizodēs par sevi atgādināja zvaigžņotais veterāns Ronaldu - ja soda laukumā cīņā ar aizsargu viņa sitienam ar galvu pietrūka jaudas, tad tiešais brīvsitiens portugālim izdevās žilbinošs, tiesa, spēcīgi raidītā bumba aizlidoja cieši virs vārtu pārliktņa. Mirkli pirms puslaika beigām Žoau Palinja ar varenu sitienu no pārdesmit metriem vēl nočirkstināja slovēņu vārtu stabu.

Portugāles futbolisti otro puslaiku sāka ļoti koncentrējušies uzbrukumam, paverot iespēju pretiniekiem apliecināt savas prasmes aizsardzībā. Slovēņi bloķēja sitienus un noslēdza ceļus bīstamām piespēlēm, retu reizi arī paši nelieliem spēkiem tiekot pretuzbrukumā. Tuvojoties pamatlaika beigām, portugāļu darbības kļuva lēnākas, lai gan viņi arvien daudz kontrolēja bumbu pretinieku laukuma pusē. Tuvu vārtu guvumam ātrā triecienā vēl bija Ronaldu, bet viņa sitienu no soda laukuma tvēra vārtsargs Jans Oblaks.

Pagarinājumā slovēņi piespieda pretiniekus iesaistīt aizsardzībā lielākus spēkus, bet uzbrukumā sparīgāki arvien bija Portugāles futbolisti. Tuvojoties pagarinājuma pirmās puses beigām, slovēņi soda laukumā nogāza Diogu Žotu, un tiesnesis piešķīra 11 soda sitienu. Ronaldu un Oblaka duelī pārāks bija vārtsargs, atvairot sitienu un glābjot Slovēnijas izlasi.

Oblaks novērsa briesmas arī pēc Palinjas sitiena, pārvirzot bumbu pāri pārliktnim. Slovēņiem bija perfekta iespēja pretuzbrukumā, Benjaminam Šeško izskrienot vienam pret Portugāles vārtiem, taču sitienu tālajā stūrī ar kāju atvairīja vārtsargs Diogu Košta.

Portugāles vārtos Diogu Košta atvaira 11 metru sitienu

Pēcspēles sitienos Košta bija izcils, atvairot bumbu visos trijos slovēņu mēģinājumos. Portugālei ar vārtu guvumu izcēlās gan 39 gadus vecais Ronaldu, gan Brunu Fernandešs un Bernardu Silva.

Pēdējos divos astotdaļfinālos otrdien Rumānijas izlase spēlēs pret Nīderlandi, savukārt Austrijas valstsvienības pretinieki būs turki.

Jau zināms, ka ceturtdaļfinālā spēlēs Anglija–Šveice un Spānija–Vācija.

Eiropas čempionāta finālturnīrā startēja 24 izlases, kas bija sadalītas sešās grupās. Pēc grupu kārtas pirmajā izslēgšanas kārtā jeb astotdaļfinālā iekļuva katras grupas pirmo divu vietu ieguvējas un četras labākās trešās vietas īpašnieces.

Turnīrs Vācijā ilgs līdz 14. jūlijam, līdz Berlīnes Olimpiskajā stadionā finālā kļūs zināmi Eiropas čempioni.