Turcijas futbolisti notur uzvaru pār Austriju; Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā tiek arī Nīderlande

Turcijas valstsvienība otrdien lietainajā Leipcigā ar 2:1 uzvarēja austriešus Eiropas čempionāta pēdējā astotdaļfināla spēlē, saglabājot cerības uz čempionu trofeju. Ceturtdaļfinālā turku pretinieki būs Nīderlandes futbolisti, kas otrdien Minhenē ar 3:0 pārspēja Rumāniju.

Turcijai vārti jau pirmajā minūtē

Abus vārtus turkiem guva Merihs Demirals pēc stūra sitiena, pa reizei izceļoties abos puslaikos. Austrijas izlase vienus vārtus prata atgūt, bet tas arī bija lielisku grupas kārtu aizvadījušās komandas spēju maksimums.

Vētrainā spēles sākumā turki jau pirmajā minūtē atklāja rezultātu - pēc stūra sitiena bumba palika vārtu priekšā, kur Demirals nekavējās spēcīgi sist zem vārtu pārliktņa. Abām komandām netrūka iespēju vēlreiz ātri izmainīt rezultātu, un ne bez veiksmes palīdzības savus vārtus neskartus saglabāja Turcija, kad pēc stūra sitiena dažu centimetru precizitātē pietrūka Kristofam Baumgartneram.

Uzbrukuma futbolā austrieši biežāk nonāca sitienam pa vārtiem parocīgākās pozīcijās, bet pretinieku aizsardzība darbojās nevainojami. Skaļāku fonu stadionā nodrošināja aiz pretinieku vārtiem tribīnēs izvietojušies Turcijas fani, kas vētraini reaģēja uz saviem favorītiem pat minimāli cerīgu epizodi.

Austrieši ar jaunu enerģiju atsāka spēli pēc pārtraukuma un izkārtoja labu iespēju Marko Arnautovičam, kura sitienu soda laukuma vidū paspēja nobloķēt vārtsargs Merts Ginoks. Toties turki perfekti izmantoja standartsituāciju un 60. minūtē divkāršoja pārsvaru. Demirals pēc stūra sitiena pie tuvā vārtu staba ar galvu ievirzīja bumbu tīklā.

Vārtu guvumā pārvērsts stūra sitiens 66. minūtē atdzīvināja Austrijas izlases izredzes. Stefans Pošs soda laukumā ar galvu atmeta bumbu Mihaelam Gregoričam, kam no tuvas distances atlika trāpīt tukšā vārtu stūrī. Pamatīgās lietusgāzēs Austrijas izlase nepārtraukti uzbruka, tomēr līdz otro vārtu guvumam netika, savukārt turki tukšā palika asos pretuzbrukumos. Jau kompensācijas laika izskaņā Ginoks izglāba turkus pēc teju netverama Baumgartnera sitiena.

Ar džungļu likumiem atbilstošu uzvedību stadionā izcēlās daudzi abu komandu līdzjutēji, ar dzērienu glāzēm un citu priekšmetu  krusu sagaidot abu komandu spēlētājus stūra sitienu izpildīšanā.

Austrijas izlase iepriekš izcīnīja pirmo vietu grupā, aiz sevis atstājot Franciju un Nīderlandi, bet izslēgšanas cīņās netika tālāk par pirmo kārtu.

Nīderlande pirmoreiz pēdējos 16 gados Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā

Divus vārtus Nīderlandes izlasē guva uz maiņu laukumā nākušais Donjells Malens, bet ar turnīrā trešajiem iesistajiem vārtiem izcēlās Kodijs Gakpo.

Nīderlandes futbolists Kodijs Gakpo gūst vārtus spēlē pret Rumāniju

14. minūtē rumānis Deniss Mans no soda laukuma tikai nedaudz sita pāri vārtu pārliktnim.

20. minūtē Kodijs Gakpo soda laukuma kreisajā pusē ar māņu kustību atbrīvojās no Andreja Raciu un spēcīgi sita vārtu tuvējā stūrī, panākot 1:0 Nīderlandes labā.

26. minūtē Stevens de Vreiss pēc stūra sitiena ar galvu raidīja bumbu virs pārliktņa. 58. minūtē pēc stūra sitiena Virgils van Deiks ar galvu raidīja bumbu pa labo vārtu stabu. 63. minūtē pēc stūra sitiena izpildes Gakpo vēlreiz raidīja bumbu vārtos, taču videoatkārtojums liecināja, ka viņš ir bijis aizmugurē, un rezultāts palika 1:0.

83. minūtē Gakpo divu rumāņu ielenkumā laukuma kreisajā pusē spēja saglabāt bumbu, neizlaida to aiz gala līnijas un piespēlēja uz vārtsarga laukuma tuvo stūri, no kurienes 2:0 panāca Malens.

Rumāņiem lieliem spēkiem uzbrūkot, mača kompensācijas laika trešajā minūtē pretuzbrukumā Malens pēc Havi Simonsa piespēles ar bumbu izspraucās starp Razvanu Marinu un Dariusu Olaru un no soda laukuma raidīja bumbu vārtu kreisajā stūrī - 3:0.

Pēc iepriekš aizvadītajām izslēgšanas spēlēm kļuva zināms, ka

piektdien ceturtdaļfinālā spēlēs Spānija–Vācija un Francija-Portugāle, bet sestdien par vietu pusfinālā cīnīsies Anglija–Šveice. Arī Nīderlandes-Turcijas duelis risināsies sestdien, 6. jūlijā.

Pirmajos astotdaļfināla mačos sestdien Šveice ar 2:0 pārspēja Itāliju un Vācija ar 2:0 – Dāniju, svētdien Anglija papildlaikā ar 2:1 pieveica Slovākiju un Spānija ar 4:1 apspēlēja Gruziju, bet pirmdien Francija ar 1:0 pārspēja Beļģiju un Portugāle, pamatlaikam un papildlaikam noslēdzoties bez gūtiem vārtiem, pēcspēles sitienu sērijā ar 3:0 uzvarēja Slovēniju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā startēja 24 izlases, kas bija sadalītas sešās grupās. Pēc grupu kārtas pirmajā izslēgšanas kārtā jeb astotdaļfinālā iekļuva katras grupas pirmo divu vietu ieguvējas un četras labākās trešās vietas īpašnieces.

Turnīrs Vācijā ilgs līdz 14. jūlijam, līdz Berlīnes Olimpiskajā stadionā finālā kļūs zināmi Eiropas čempioni.