RFS sensacionāli nospēlē neizšķirti ar turku futbola grandu «Galatasaray»

Ceturtdien, 3. oktobrī, RFS aizvadīja savu pirmo mājas spēli Eiropas līgā, uzņemot teju 300 miljonus vērto Turcijas čempioni "Galatasaray" no Stambulas. Lai gan viesiem jau pirmajā puslaikā izdevās izvirzīties 2:0 vadībā, latviešu klubs parādīja raksturu un spēja atspēlēties, nopelnot pirmo vēsturisko punktu turnīra tabulā.

Komandas spēli uzsāka ļoti uzmanīgi, bet pirmās izdevības jau piektajā minūtē nokārtoja mājinieki – pēc asprātīgas Sedrika Kuadio piespēles pa kreiso malu ātrajā uzbrukumā izskrēja Jānis Ikaunieks, kurš bumbu centrēja praktiski tukšā soda laukumā. Pirmais gan pie tās bija "Galatasaray" aizsargs, taču ne pārāk veiksmīgi izklupienā sita to prom no vārtiem, pie tās pirmajam tiekot šīs dienas rīdzinieku smailes uzbrucējam Rostandam Ndžiki – sitiens tika bloķēts, un pirmais stūra sitiens mačā. To, kā vienmēr, izpildīja Roberts Savaļnieks, un pēc tā izspēles RFS tika pie vēl vienas izdevības, taču Ikaunieks sitienā ar galvu nebija precīzs.

Tālāk šķita, ka pretinieki atmostas no pasīvā spēles sākumā. Pēc dažu bīstamu uzbrukumu virknes vienā no tiem beļģis Drīss Mertens pēc komandas kapteiņa Ikardi piespēles ar galvu pilnīgi netraucēts vārtu priekšā ar pēdas ārmalu ievirzīja bumbu Fabrisa Ondoā sargātajā cietoksnī – 0:1.

Spēles 18. minūtē noelsās viss Daugavas stadions, jo šķita, ka RFS aizsardzības balsts Žiga Lipuščeks savā soda laukumā nogāza Junusu Akginu. Spēles galvenais tiesnesis Filips Glova no Slovākijas uz vieglo kritienu neuzķērās un bez īpašas vilcināšanās piešķīra turkam dzelteno kartīti par simulāciju.

22. minūtē "Galatasaray" kreisās malas aizsargs Ismails Jakobss iecentrēja bumbu savam partnerim Barisam Jilmazam, pēc kura sitiena ar galvu vārtsargam akrobātiskā lēcienā bija jāglābj rīdzinieki no otrā vārtu zaudējuma.

Negaidīti jau 26. minūtē RFS galvenajam trenerim Viktoram Morozam bija jāveic piespiedu maiņa – pēc kādas epizodes Ndžiki diemžēl nevarēja vairs palīdzēt savai komandai, un viņa vietā nāca Dmitrijs Zelenkovs.

Puslaika turpinājumā Stambulas komanda pārgāja uz krietni pozicionālāku spēli, nedodot RFS nekādas iespējas uzbrukumam, taču arī pašiem ilgāku laiku nekas bīstams nesanāca, atsitoties pret rīdzinieku aizsardzības mūri. Tas gan tomēr tika uzlauzts pēc lieliskas kolumbiešu centra aizsarga Davinsona Sančeza tālas piespēles uz Akginu, kurš izskrēja praktiski viens pret vienu, gūstot savai komandai otros vārtus – 0:2.

Bet arī šajā spēlē, neskatoties uz milzu lazareti uzbrukuma līnijā, RFS nebija gatavi palikt uz nullītes – jau uzreiz pēc centra izspēles Lipuščeks tālu raidīja bumbu pretinieku laukuma pusē, kuru veiksmīgi uztvēra Ikaunieks, padodot to Kuadio. Kotdivuārietis savukārt to piespēleja atpakaļ Latvijas izlases spēlētājam pa skrējienam vienam pašam pret vārtsargu – pirmais sitiens bija neveiksmīgs, bet ar atkārtotu mēģinājumu raidīja to vārtu tīklā – 1:2.

Iesistie vārti pamatīgi izmainīja pirmā puslaika gaitu, iedvesmojot rīdziniekus doties uz priekšu – 45. minūtē gruzīns Odišaria ar bumbu nonāca kreisajā malā, iecentrējot uz maiņu nākušajam Zelenkovam, kurš tika gāzts soda laukumā, bet 11 metru soda sitiens netika piešķirts.

Rīgas kluba nedienas ar traumām turpinājās – pirmā puslaika izskaņā savainojumā iedzīvojās Savaļnieks, kuru pirms tiesneša svilpes par otrā puslaika sākumu nomainīja Daniels Balodis.

Tas netraucēja mājiniekiem pirmajiem nonākt bīstamā situācijā pretinieku soda laukumā, taču Ikauniekam bumba tika atņemta vēl pirms vārtu apdraudējuma mēģinājuma. Latvietis līdzīgā situācijā pēc lieliskas soma Adama Marhijeva piespēles ar papēdi nonāca vēl pēc dažām minūtēm, un šoreiz viņš spēja izdarīt sitienu, taču tas tika bloķēts.

RFS nedomāja apstāties un turpināja izmantot otrajam puslaikam negatavos turkus, kas arī atnesa rezultātu.

Un atkal bija iesaistīts RFS šīs spēles veidošanas duets – pēc Sedrika centrējuma Ikaunieks sita ar galvu, norībinot vārtu pārliktni, bet apmulsušos pretiniekus vēl vairāk pārsteidza Odišaria, kurš nepieskatīts tika pie atlēcošās bumbas un ar karatē cienīgu sitienu izlīdzināja rezultātu – 2:2.

Superkluba spēlētājiem nekas cits neatlika kā doties uz priekšu, ko apstiprināja pirmā maiņa "Galatasaray" rindās 64. minūtē – laukumā, nomainot aizsargu Kānu Ajhanu, nāca ievērojams uzbrukuma pastiprinājums beļģa Mičija Batšuaji izskatā. Nekas vairāk par haotiskiem mēģinājumiem gan viņiem neizdevās, jo RFS kompaktā aizsardzība, kā arī Ondoā bija savās vietās.

Daudzmaz reālu momentu vien 70. minūtē "Galatasaray" komandai sagādāja Mertenss, bet viņa tālsitiens pa zemi lidoja secen. Nākamais mēģinājums sekoja tikai sešas minūtes vēlāk, un arī šeit Ondoā pilnībā kontrolēja situāciju, Saras raidījumu ar galvu ķerot rokās.

Mertensam bija vēl viena izdevība, 81. minūtē viesiem tika piešķirts brīvsitiens no aptuveni 25 metriem. Sitiens veiksmīgi pārvarēja RFS aizsargu mūri, taču iskatījās, ka Ondoā nav gatavs šovakar ķeksēt no saviem vārtiem laukā vēl kādu bumbu.

Tuvāk spēles izskaņai laiks ritēja ļoti gausi, jo turku spiediens tikai pieauga, bet nekas vairāk par neveiksmīgiem centrējumiem viņiem neizdevās. RFS izturēja un spēles rezultāts uz tablo arī pēc finālsvilpes vēstīja neticamo 2:2.

Varenais rezultāts netika nepamanīts internetā.