Jauniem futbolistiem arvien lielāka loma Latvijas izlasē; visa cīņa Nāciju līgā vēl priekšā

Latvijas valstsvienība ar mainīgām sekmēm aizvadījusi Eiropas futbola federāciju savienības (UEFA) Nāciju līgas septembra spēles, piedzīvojot sāpīgu sakāvi 1:4 Armēnijā, bet savā laukumā ar 1:0 apspēlējot Fēru salas. Pēc šiem mačiem Nāciju C līgas grupā jāsecina, ka visi galvenie notikumi mums vēl priekšā – Latvijas izlasei ir visas iespējas cīnīties par pacelšanos klasi augstāk, taču tajā pašā laikā arī nevaram būt droši par vietas saglabāšanu šajā līmenī.

Itāļu trenera Paolo Nikolato debija pie Latvijas izlases stūres oficiālajos Eiropas mačos Armēnijas galvaspilsētā Erevānā izvērtās pagalam neveiksmīga, jo pirmie vārti tika zaudēti jau sestajā minūtē, bet pēc tam mūsu komanda, futbola terminoloģijā runājot, pati uz līdzenas vietas "atveda" vēl pāris vārtu. Protams, sāpīgākā epizode bija pirmā puslaika beigās, kad rupji kļūdījās Latvijas izlases pieredzējušākais spēlētājs 33 gadus vecais aizsargs Kaspars Dubra, neveikli iesitot bumbu savos vārtos. Tobrīd rezultāts bija 1:1, un šāda neveiksme nevarēja psiholoģiski neiespaidot nebūt ne tik pieredzējušo komandu.

Uzreiz pēc pārtraukuma jau savu vārtu priekšā neveikli nospēlēja šādu maču debitants centra pussargs Lūkass Vapne, kurš tikai jūnijā debitēja izlasē. Rezultāts kļuva 1:3, un ar to cīņas liktenis bija izšķirts, turklāt zaudējums varēja būt vēl smagāks, jo piekāpāmies laukuma saimniekiem visos svarīgākajos statistikas rādītājos (piemēram, sitieni pa vārtiem – 3:17).

Ļoti simboliski, ka Erevānā otrā puslaika vidū Latvijas izlasē vienā piegājienā notika uzreiz četru spēlētāju maiņa, kas uzskatāmi liecināja gan par spēles gaitu, gan par to, ka Latvijas izlases treneri, iespējams, bija kļūdījušies ar sākumsastāva izvēli. Lai gan sagrāve Armēnijā bija sāpīga pļauka Latvijas futbolistiem un treneriem,

atzīstami, ka pēc neveiksmes valstsvienības galvenais treneris Nikolato nemeklēja vainīgos apkārt, bet pilnībā uzņēmās atbildību par zaudējumu. Tā ir pozitīva zīme, kas bieži vien pietrūkst daudziem treneriem.

Pēc zaudējuma Armēnijā daudzi Nikolato pārmeta pamatvārtsarga izvēli, jo Rihards Matrevics pēdējā laikā bija zaudējis regulāru spēļu praksi, nonākot kluba "Riga" FC rezervistos. Nevar noliegt, ka 25 gadus vecais divmetrīgais vārtsargs, Erevānā aizvadot vien savu septīto spēli valstsvienībā, nebija komandas glābējs. Tomēr Nikolato palika uzticīgs Matrevicam arī mačā pret Fēru salām, un Rihards atalgoja trenera uzticību, ar lielisku glābiņu spēles izskaņā nosargājot trīs punktus. Tajā pašā laikā šī epizode arī parādīja, cik grūtā cīņā Latvijas izlasei nāca uzvara, jo mums par labu visu izšķīra pāris momentu.

Pēc pirmās spēles Latvijas izlases treneris komandas sākumsastāvā veica piecas izmaiņas, kas nebūt nav tik ierasta lieta šādos atbildīgos mačos. Būtiski, ka pēc traumas sadziedēšanas izlases sākumsastāvā atgriezās uzbrucējs Vladislavs Gutkovskis, kura individuālā spēle arī lielā mērā nodrošināja vienīgo vārtu guvumu, kad pēc viņa piespēles no ideālas pozīcijas precīzi sita pussargs Renārs Varslavāns. 23 gadus vecais "Valmiera" FC pārstāvis pirmo reizi tika iekļauts Latvijas valstsvienības sākumsastāvā tik augstas raudzes mačos, pilnībā izmantojot savu vārtu gūšanas izdevību.

Renāra Varslavāna vārtu guvums

Jau pirms septembra mačiem bija skaidrs, ka Latvijas izlases komandtiltiņā visvairāk būs jālauza galva par vidējās līnijas centra spēlētājiem, kur šobrīd objektīvi nav daudz reālu kandidātu. Jau pagājušajā gadā par valstsvienības pamatvērtību sāka kļūt 25 gadus vecais kluba "Auda" pussargs Aleksejs Saveļjevs, bet šoreiz Rīgā iespēju pierādīt sevi ieguva arī par gadu jaunākais RFS pārstāvis Dmitrijs Zelenkovs, kuram šī bija tikai astotā valstssacīkste. Tādējādi var teikt, ka

Latvijas izlasē pamazām norisinās paaudžu maiņa, komandā arvien lielāku lomu spēlējot jauniem futbolistiem.

Mačā pret Fēru salām Latvijas izlasei laukumā bija tikai viens spēlētājs, kurš jau sasniedzis 30 gadu robežu – labās malas aizsargs Roberts Savaļnieks. Spēles beigās Latvijas valstsvienībā debitēja 22 gadus vecais centra pussargs Deniss Meļņiks, kurš visnotaļ pārliecinoši spēlē klubā "Auda", tostarp šogad iegūstot arī vērtīgu Eirokausu pieredzi. Šoreiz izlases kodolu veidoja četri Latvijas čempionvienības RFS futbolisti – Savaļnieks, Zelenkovs, centra aizsargs Daniels Balodis un uzbrūkošais pussargs Jānis Ikaunieks. Vēl viens zīmīgs fakts, ka

Latvijas izlases sākumsastāvā bija astoņi vietējā čempionāta futbolisti.

Pret Fēru salām Latvijas izlasei īpaši izdevās pirmais puslaiks, kad mājinieki kontrolēja notikumus laukumā. To pat varētu saukt par šogad labāko puslaiku Latvijas izlases jauno treneru vadībā. Paradoksāli gan, ka izšķirošie vārti tika gūti pēc pārtraukuma, kad pretinieki sāka pārņemt iniciatīvu. Spēles beigās Latvijas futbolistiem nācās izturēt lielu viesu komandas spiedienu, un pāris reižu Fēru salas bija tuvu rezultāta izlīdzinājumam. Tas tikai apliecina, ka mūsu valstsvienību arī turpmāk gaida ļoti grūti pārbaudījumi. Simboliski, ka Nikolato vadībā Latvijas izlase šogad jau otro reizi uzvarēja Fēru salas (pirmo reizi jūnijā Baltijas kausā), lai gan pirms tam tas nebija izdevies ne reizi iepriekšējās piecās tikšanās reizēs.

Pēc pirmajām divām spēļu kārtām Latvijas pārstāvētajā C līgas 4. grupā līderos ar četriem punktiem ir izvirzījusies Ziemeļmaķedonijas izlase, kas vispirms nospēlēja neizšķirti 1:1 Fēru salās, bet tad ar 2:0 pieveica Armēniju. Latvijai un Armēnijai ir pa trim punktiem, bet Fēru salu rēķinā ir tikai viens punkts. Oktobrī nākamajā izlašu sabraukumā Latvijas valstsvienība savā laukumā uzņems Ziemeļmaķedonijas futbolistus un tad dosies ciemos uz Fēru salām.

Teju seši tūkstoši skatītāju "Skonto" stadiona tribīnēs pat pēc tik neveiksmīga iepriekšējā mača liecina, ka Latvijas izlasei ir uzticīgi līdzjutēji, kuri komandai tic.