Spāņi krāšņā finālā pieveic Angliju, ceturto reizi izcīna Eiropas futbola čempionu titulu

Spānijas valstsvienība svētdien Berlīnē ar 2:1 uzvarēja Anglijas izlasi Eiropas futbola čempionāta finālā un ceturto reizi triumfēja kontinenta meistarsacīkstēs. Spāņi finālturnīrā uzvarēja visās spēlēs, un arī titula mačā bija pārāki par konkurentiem.

Uzvaras vārtus Spānijai guva uz maiņu laukumā nākušais Mikels Ojarsabals 86. minūtē. Vadībā spāņus otrā puslaika sākumā izvirzīja Niko Viljamss, savukārt 73. minūtē Kouls Palmers atjaunoja neizšķirtu.

Angļiem cīņas sākumā vairāk bija jārūpējas par aizsardzības līniju stiprumu, lai neļautu Spānijai radīt tiešus draudus vārtiem. Teicami nospēlēja aizsargs Džons Stounss, jau pie vārtsarga laukuma nobloķējot spāņa Viljamsa sitienu, un pašaizliedzība cīņā par bumbu ļāva Anglijas izlasei pamazām aktivizēties uzbrukumā, lai arī netiekot līdz labam sitienam.

Futbolistu daudzās sadursmes saraustīja spēles ritmu, bet līdz pat pārtraukumam vairāk bumbu kontrolēja spāņi, kam uzbrukumi iestrēga pretinieku ciešajā aizsardzībā vai beidzās ar neprecīzu piespēli. Anglijas izlase vairāk paļāvās uz ātriem pretuzbrukumiem, kur gan iesaistīja nelielus spēkus, nevēloties riskēt ar iekrišanu aizsardzībā. Jau puslaika kompensācijas laikā angļi tika līdz pirmajam sitienam vārtu rāmī, pēc centrējuma līdz bumbai aizsniedzoties Filam Fodenam, bet vārtsargs Unai Simons paspēja pārvietoties un notvert bumbu, kas lidoja tuvajā stūrī.

Spāņi otrajā puslaikā laukumā atgriezās bez Rodri sastāvā, izlases saspēles veidošanā ļoti nozīmīgajam pussargam, kuru atzina par finālturnīra vērtīgāko spēlētāju (MVP), nespējot turpināt maču savainojuma dēļ. Tas gan neglāba Anglijas izlasi no vārtu zaudējuma –

47. minūtē izrāvienu pēc ātras saspēles ar precīzu sitienu noslēdza Viljamss, kurš tikko nosvinēja 22 gadu jubileju.

Pāris minūtes vēlāk laba iespēja divkāršot pārsvaru bija Dani Olmo, kurš sita garām mērķim. Angļiem bija ko turēt, jo pretinieki atrada arvien jaunas plaisas aizsardzībā, un Viljamsa spēcīgi raidītā bumba lidoja cieši gar vārtu stabu.

Pēc nospēlētas stundas Anglijas kapteini Hariju Keinu aizstāja Olijs Votkinss, kurš nodrošināja uzvaru pusfinālā pret Nīderlandi. Angļi tika pie savas iespējas uzbrukumā, tomēr Džūdas Belingema spēcīgs tālšāviens bija nedaudz garām mērķim. Spāņi atbildēja ar 17 gadus vecā Lamina Jamala iegrieztu sitienu, un Angliju no vārtu zaudējuma glāba vārtsargs Džordans Pikfords.

Toties Palmers pāris minūtes pēc došanās laukumā uz maiņu saņēma bumbu sitienam no apmēram 20 metriem un nekļūdīgi trāpīja vārtu apakšējā stūrī.

No otro vārtu zaudējuma 82. minūtē Angliju vēl spoži glāba Pikfords, atvairot Jamala netraucēti izpildītu sitienu. Tomēr

arī Pikfords bija bezspēcīgs, kad Ojarsabals rezultatīvi noslēdza zemu piespēli vārtu priekšā, atgūstot vadību Spānijai.

Olmo ar galvu vēl izsita bumbu no tukšiem spāņu vārtiem, bet neko vairāk Anglijas izlase neiespēja.

Spānijas valstsvienība iepriekš Eiropas čempionātā triumfēja 1964., 2008. un 2012. gadā. Nevienai citai nacionālajai izlasei Eiropas meistarsacīkstēs nav izdevies gūt vairāk kā trīs čempionu titulus.

Anglijas izlase otrajā Eiropas čempionāta finālturnīrā pēc kārtas spēlēja finālā, bet atkal zaudēja. Angļiem arvien vienīgā trofeja augstākā līmeņa turnīros ir uzvara Pasaules kausā 1966. gadā.