Eiropas futbola čempionāta debitante Gruzija uzvar Portugāli un iekļūst izslēgšanas spēlēs, Čehijai turnīrs beidzies

Gruzijas futbolisti trešdien, 26. jūnijā, ar uzvaru pār Portugāles valstsvienību savā pirmajā Eiropas čempionātā nodrošināja vietu astotdaļfinālā. Savukārt Čehijas futbola izlase mazākumā zaudēja Turcijai, nepārvarot apakšgrupu turnīra fāzi.

Gruzija pārsteidz Portugāli un futbola pasauli

F grupas mačā Gruzija uzvarēja ar 2:0 (1:0).

Portugāle, kas vietu astotdaļfinālā jau bija nodrošinājusi, spēli sāka ar astoņiem citiem pamatsastāva spēlētājiem, salīdzinot ar iepriekšējo maču.

Jau otrajā minūtē Gruzija izvirzījās vadībā. Antoniu Silva kļūdījās piespēlē, bumbu ieguva Žoržs Mikautadze, kurš to piespēlēja tālāk pa kreisi Hvičam Kvarachelijam. Kvarachelija pa kreiso pusi ar bumbu ieskrēja Portugāles soda laukumā un pa zemi raidīja bumbu vārtu tālajā stūrī – 1:0 Gruzijas labā.

17. minūtē Gruzijas izlases vārtsargs Giorgi Mamardašvili atvairīja bumbu pēc Krištianu Ronaldu izpildītā brīvsitiena, bumbai lidojot zem pārliktņa.

28. minūtē pēc Fransišku Konseisāna sitiena no soda laukuma bumba tikai nedaudz lido garām labajam vārtu stabam.

35. minūtē Ronaldu tika pie sitiena no vārtsarga laukuma stūra, taču bumbu bloķēja Giorgi Gvelesiani.

53. minūtē Antoniu Silva ar spērienu pa kājām savā soda laukumā nogāza Otaru Kiteišvili, un pēc videoatkārtojuma noskatīšanās tiesnesis piešķīra 11 metru soda sitienu.

Mikautadze no 11 metru atzīmes raidīja bumbu vārtu labajā apakšējā stūrī. Djogu Košta lēca tajā pašā virzienā, taču neaizstiepās līdz bumbai – 2:0 Gruzijas labā.

Pēc spēlētas 61 minūtes savainojumu guva gruzīnu spēlētājs Luka Ločošvili un bija spiests atstāt laukumu.

Četras minūtes pēc došanās laukumā dzelteno kartīti nopelnīja gruzīns Anzors Mekvabišvili, un nākamā spēle viņam būs jāizlaiž.

Portugāles izlase uzbruka, taču bumba Gruzijas vārtos nelidoja.

Portugāle vienīgajā savstarpējā spēlē 2008. gadā pārbaudes mačā Gruziju bija uzvarējusi ar 2:0.

Čehija ātri paliek mazākumā un zaudē Turcijai

Turcija ar 2:1 (0:0) pieveica kopš 20. minūtes mazākumā spēlējošo Čehiju.

Jau 20. minūtē čehi palika mazākumā, kad otru dzelteno kartīti desmit minūšu laikā nopelnīja uzbrucējs Antonīns Barāks.

34. minūtē dzelteno kartīti, atrodoties uz rezervistu soliņa, nopelnīja čehu uzbrucējs Patriks Šiks. Ja Čehija iekļūtu astotdaļfinālā, viņam mačs būtu jāizlaiž.

45. minūtē Davids Jurāseks tika pie sitiena no soda laukuma, taču bumba lidoja tieši vārtu vidū, kur to tvēra Turcijas izlases vārtsargs Merts Ginoks.

51. minūtē Kenana Jildiza sitienu vārtu kreisajā apakšējā stūrī atsita Čehijas izlases vārtsargs Jindržihs Staneks, bet, uzbrukumam turpinoties, Ismails Jikseks piespēlēja pa kreisi soda laukumā Hakanam Čalhanoglu, kurš pa zemi raidīja bumbu vārtu labajā stūrī – 1:0.

55. minūtē savainojumu guvušo Čehijas vārtsargu Jindržihu Staneku nomainīja Matejs Kovaržs.

66. minūtē Tomāšs Součeks raidīja vārtos pie viņa atlēkušo bumbu, panākot 1:1, pēc kā dzelteno kartīti saņēma Čalhanoglu, kuram nākamā spēle būs jāizlaiž.

Turcija tomēr panāca uzvaru, mača kompensācijas laika ceturtajā minūtē pretuzbrukumā vārtus pēc Orkuna Kekči piespēles gūstot Dženkam Tosunam.

Abas komandas kopā šajā mačā nopelnīja 18 dzeltenās un divas sarkanās kartītes, Tomāšam Horijam sarkano kartīti nopelnot jau pēc mača beigām.

Čehijas un Turcijas duelī pēc 11 spēlēm pa piecām uzvarām pirms trešdienas mača bija izcīnījušas abas komandas. Vārtu attiecība gan labāka bija Čehijai (21:15). Pēdējoreiz abas komandas tikās 2022. gadā, kad pārbaudes spēlē ar 2:1 pārāka bija Turcija.

Paralēli Gelzenkirhenē notiekošajā Portugāles un Gruzijas mačā ar 2:0 uzvarēja Gruzija.

F grupā pirmā ar sešiem punktiem finišēja Portugāle, otrā ar sešiem punktiem bija Turcija, Gruzija sakrāja četrus punktus, bet Čehija – vienu punktu.

Astotdaļfināla mačos 29. jūnijā tiksies Šveice ar Itāliju un Vācija ar Dāniju, 30. jūnijā – Anglija ar Slovākiju un Spānija ar Gruziju, 1. jūlijā – Francija ar Beļģiju un Portugāle ar Slovēniju un 2. jūlijā – Rumānija ar Nīderlandi un Austrija ar Turciju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā piedalās 24 izlases, kas sadalītas sešās apakšgrupās. Izslēgšanas turnīrā iekļuva katras apakšgrupas pirmo divu vietu ieguvējas un četras labākās trešajā vietā finišējušās valstsvienības.

2024. gada Eiropas čempionāts no 14. jūnija līdz 14. jūlijam norisinās desmit Vācijas pilsētās. Jaunā Eiropas čempione tiks noskaidrota Berlīnes olimpiskajā stadionā.

Pašreizējā Eiropas čempione ir Itālija, kura 2021. gadā Londonā finālā pēcspēles sitienos pieveica Angliju.