Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sportistus iepriecina iespēja atkal apmeklēt Olimpiskās vienības speciālistus

Šķetinās FK Ventspils aplokšņu algu lietu

FK «Ventspils» aplokšņu algu lieta: Futbolisti nenoliedz, federācija pārsteigta, kluba prezidents vaino citus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Maija sākumā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde sāka kriminālprocesu par aplokšņu algu izmaksu kādā futbola virslīgas klubā Kurzemes reģionā. Zināms, ka oficiāli nenosauktā komanda ir FK "Ventspils”, - tās bijušais futbolists Jevgeņijs Kazačoks Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" pastāstīja par darba apmaksas īpatnībām klubā. Futbola vidē aplokšņu algu maksāšana Ventspilī nebija noslēpums, tomēr Latvijas Futbola federācijā (LFF) informēja, ka to šādas runas nesasniedza.

ĪSUMĀ

  • Labāk atalgotie FK "Ventspils" futbolisti gadā aploksnē saņēmuši līdz 35 000 eiro
  • Futbolists Jevgeņijs Kazačoks neslēpj - ik mēnesi Ventspilī saņēmis uz rokas 1400 eiro
  • FK "Ventspils" prezidents Adlans Šišhanovs VID darbībās vaino bijušo LFF prezidentu Kasparu Gorkšu
  • LFF ģenerālsekretāram Edgaram Pukinskam aplokšņu algas Ventspilī ir jaunums
  • Izvairīšanos no nodokļiem izmeklē Moldovas klubā, kur iepriekš darbojās pašreizējais FK "Ventspils" prezidents
  • FK "Ventspils" lieta varētu iezīmēt VID apņemšanos nopietni ķerties klāt Latvijas sporta nozarei

Pirmstiesas izmeklēšanas darbībās tika noskaidrots, ka no 2018. gada FK "Ventspils" daļu norēķinu ar spēlētājiem un darbiniekiem veicis neoficiāli. Aptuveni 40 spēlētāji oficiāli ir saņēmuši līdz 1000 eiro mēnesī, bet lielāko daļu ienākumu saņemot skaidrā naudā. Tiek lēsts, ka viens spēlētājs aploksnē saņēmis vidēji 20 000 eiro gadā, bet turīgākie līdz pat 35 000 eiro.

Jevgeņijs Kazačoks uz Ventspils klubu pārgāja no RFS komandas, kur netika pie regulāra spēles laika. Viņš atzīst, ka izvēles nebija, ja vien gribējās doties laukumā. 

"Es pateicu, ka gribu visu oficiāli. Viņi pateica - mums tā nav, visiem ir vienādi līgumi," par savulaik ar FK "Ventspils" vadību runāto pastāstīja Kazačoks. "Man nebija izvēles – palikt RFS un visu sezonu sēdēt uz soliņa vai braukt uz Ventspili, kur es spēlēju."

Kazačoks jau iepriekš zināja par darba apmaksas īpatnībām Ventspilī, taču komandā spēlējošie draugi mierinājuši, ka norunātais tiekot ievērots. 

"Oficiālā alga tika izmaksāta katra mēneša 10. datumā. Otrai daļai nebija konkrēta izsniegšanas datuma," pastāstīja futbolists.

Sākotnēji Kazačoka karjera Ventspilī ritēja veiksmīgi – futbolists pat tika atalgots ar kapteiņa apsēju. Taču ar laiku viņa un kluba prezidenta Adlana Šišhanova attiecības sašķobījās. Iespējams, tāpēc, ka Kazačoks bija viens no vislabāk apmaksātajiem Latvijas futbolistiem "Ventspils" sastāvā, bet pēc leģionāru limita palielināšanas klubam bija iespēja šajā pozīcijā nolīgt daudz lētākus leģionārus.

Brīdī, kad algu futbolisti nebija saņēmuši jau vairākus mēnešus, Kazačoks un Niķita Koļesovs par to martā sāka runāt publiski. Kazačoks stāstīja, ka ik mēnesi uz rokas saņēmis 1400 eiro. Savukārt

FK "Ventspils" prezidents Šišhanovs vainoja Kazačoku un Koļesovu par nesamērīgām ambīcijām un analfabētismu.

"No kluba puses viņu [Kazačoka un Koļesova] labā tika izdarīts ļoti daudz. Ļoti. Gan pie līgumu sastādīšanas, gan vēlāk," savu viedokli pauda Šišhanovs. "Kā viņus nosaukt? Divi nekaunīgi puišeļi. Viņu analfabētisms vai drīzāk zema kompetence lika uzstāties ar šādiem paziņojumiem. Jā, puiši gribēja kļūt par brīvajiem aģentiem. Taču atvainojiet, ja klubs iegulda lielus līdzekļus spēlētāja labā, bet viņš nepilda atsevišķus nosacījumus, tad mums ir visas tiesības kaut daļu no līdzekļiem atgūt.”

Šišhanovs arī noliedza, ka klubs būtu maksājis Kazačokam vai Koļesovam vairāk, nekā paredzēts līgumā. "Varu apliecināt, ka neviens darbinieks, mani ieskaitot, viņiem nekad nav maksājis naudu, kas nav norādīta līgumā," apgalvoja Šišhanovs. "Jā, dažreiz futbolisti atnāk un prasa, jo kaut kaut kas ir noticis. Taču tās vairs nav darba attiecības, tāpēc nekomentēšu.”

Kazačoks kopš maija vidus oficiāli ir brīvais aģents un bez maksas drīkst pāriet uz jebkuru komandu. Šobrīd pussargs trenējas kopā ar Jelgavas klubu. Cerība piedzīt neizmaksāto atalgojumu gan zuda pēc LFF Spēlētāju statusa un pāreju komisijas lēmuma, kas noraidīja iesniegto prasību.

VID sāktās procesuālās darbības Šišhanovs nodēvējis par pasūtījumu, ar kuru esot saistīts bijušais LFF prezidents Kaspars Gorkšs. Zīmīgi, ka

sākotnēji Šišhanovs bija viens no skaļākajiem Gorkša atbalstītājiem nebeidzamajās cīņās par Futbola federācijas prezidenta krēslu, bet vēlāk  - viens no iniciatoriem Gorkša gāšanā.

"Sporta studijas” rīcībā esošā informācija liecina, ka abu konflikta cēlonis varētu būt neizpildīta vienošanās, kas slēgta laikā, kad Gorkšs meklējis sev atbalstu cīņā par prezidenta krēslu. Savukārt Gorkšs norādīja uz Šišhanova vēlmi vainīgos allaž atrast kaut kur ārpusē. 

"Vainīgs ir tiesnesis, vainīgs ir treneris, vainīgs ir Gorkšs, vainīga ir federācija," ironizēja Gorkšs. "Es domāju, ka būtiskāk vispirms ir sakārtot pašam savu saimniecību. Par uz sevi vērstiem privātiem apvainojumiem es negribu iesaistīties."

LFF ģenerālsekretārs Edgars Pukinsks uzsvēra, ka tiek skatīti fakti un dokumenti, bet abu pušu iesniegtie dokumenti neliecināja, ka klubs pret futbolistiem būtu veicis kādu pārkāpumu.

Lai arī futbola aprindās aplokšņu algu maksāšana Ventspilī izbrīnu neraisīja, Pukinsks apgalvoja, ka LFF par to nekas nebija zināms. "Vēsturiski nekādu aizdomu vai pārmetumu klubam no organizatoriskās puses mums nav bijis. Šobrīd, ja vērtējam mūsu rīcībā esošos faktus, mums pagaidām nav pamata izteikt pārmetumus," viņš teica. LFF uzskatījis FK "Ventspils" par paraugklubu.

Ventspils klubs ir sniedzis apliecinājumu, ka kriminālprocess nekādi netraucēs kluba dalībai jaunajā virslīgas sezonā, piebilda Pukinsks.  Tomēr

FK "Ventspils" turpmākā darbība solās būt sarežģīta - kriminālprocess sākts pret četrām kluba amatpersonām.

Krievu biznesmenis Šišhanovs iepriekš strādāja Moldovas klubā Kišiņevas "Dacia", kur norisinās pamatīga izmeklēšana par finanšu pārkāpumiem saistībā ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Šišhanova valdīšanas laiks Ventspilī sākās 2018.gada sākumā, kas sakrīt ar laika nogriezni, kurā veiktos kluba norēķinus izmeklē VID. 

Futbola lietpratējs un portāla "Delfi" sporta redaktors Uldis Strautmanis pastāstīja, ka vairāki spēlētāji starpsezonā nebija pamanījuši FK "Ventspils" vadības maiņu, bet, uzzinājuši jaunumus, nekavējās doties prom. "Zinu, ka tajā sezonā pāris futbolisti nebija informēti par to, ka ir notikusi varas maiņa, ka klubs ir pārņemts," sacīja Strautmanis. "Starpsezonas posmā aizbraukuši uz treniņu, ieraudzījuši dažus labus zināmus Latvijas futbola personāžus, viņi sakravāja somas un aizbrauca projām. Un vairs nerādījās."

Ilūkstietis Jurijs Žigajevs FK "Ventspils" nospēlēja astoņarpus gadus, kļūstot par Ventspils futbola seju. Viņš Šišhanova laikus Ventspilī neizbaudīja, jo komandu pameta jau līdz tam. 

"Decembrī bija baumas, ka būs jauns [kluba] prezidents. Nolēmu paskatīties. Mēs parunājām un es sapratu, ka mums nav pa ceļam," tālaika notikumus atceras Žigajevs. "Viņš neko lieki neiebilda, paspiedām viens otram roku un aizgāju projām. Varu likt roku uz sirds, ka no 2008. līdz 2018. gadam [Ventspilī] nebija aplokšņu."

Kuluāros cirkulē vairākas versijas par to, kas veicinājis VID interesi par FK "Ventspils".

Bez versijām par konkrētu spēlētāju vai bijušo LFF amatpersonu vaļsirdību, ir arī trešā – šis ir tikai sākums pamatīgam visas sporta nozares finanšu rentgenam. Par to netieši liecina arī aprīlī VID veiktā kratīšana Latvijas Futbola federācijas telpās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti