Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Ko darīt ar Murjāņu Sporta ģimnāziju?

Laila Forstmane studente - ar mērķi profesionālajā golfā

Ar spītu kā vecmāmiņai gulagā. Golfere Forstmane netic talantam, bet smagam darbam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Laila Forstmane ir viena no retajām latviešu golferēm, kurai piedalīšanās Dāmu profesionālā golfa asociācijas (LPGA) tūrē, kas būtu ekvivalents "Grand Slam" turnīriem tenisā, nav tikai sapnis, bet nosprausts mērķis. Šobrīd ASV augstskolas studente vēl atrodas pie profesionālās karjeras priekšdurvīm, tomēr jau tagad Lailai golfs ir devis gana daudz.

Pēc nopietnu veselības problēmu pārvarēšanas Forstmanei sportiskās iemaņas un augstvērtīgas sekmes mācībās nodrošināja pilnu stipendiju ASV koledžā, kas ir svarīgs solis ceļā uz profesionālo sportu.

Forstmanes mērķis ir profesionālais golfs, bet par lielāko jautājumu viņa uzskata to, vai pēc muguras operācijām spēs pastāvīgo slodzi izturēt fiziski, lai piecas dienas pēc kārtas nospēlētu augstākajā līmenī, ceļotu un negulētu, līdz nākamajā nedēļā spēlētu atkal. "Ja man nesanāks, ja nevaru nopelnīt naudu [ar golfu], tad ir jāliekas mierā," racionāli nākotnē raugās Laila.

Lailas mamma Inese Forstmane pastāstīja, ka pēc muguras operācijas meitai bija viss jāiemācās no jauna, tostarp izkāpt no gultas un apģērbties. Iespējams, tas vēl vairāk norūdīja Lailas raksturu. 

"Es esmu smaga cīnītāja, nekad nepadodos un vienmēr spēlēšu līdz galam," sarunā Latvijas Televīzijas "Sporta studijā" teica golfere. "Arī dzīvē neesmu padevusies, man likās, ka golfu pēc operācijas vairs nespēlēšu, bet es tāpat spēlēju. Es nekad nepadošos.

Es neticu talantam, tāda lieta neeksistē. Ir smags darbs, 

golfā viss notiek tikai ar smagu darbu. Nebūsi labs golferis bez smaga darba ieguldīšanas."

Laila saka, ka spītu raksturā ir mantojusi no vecmāmiņas Lilitas, kura izsūtījumā Sibīrijas gulagā nepadevās, izdzīvoja un vēlāk atgriezās mājās. Arī ģimenē saskata, ka Laila līdzinās savai vecmāmiņai ne tikai raksturā, bet arī pēc izskata jaunībā. 

Vecāki agri pamanīja, ka golfs Lailai nav tikai aizraušanās. Tāpēc ģimene nolēma riskēt un doties uz Spāniju, lai vienā no Eiropā labākajām golfa akadēmijām izkoptu prasmes ar domu par iekļūšanu ASV universitātē, kas būtu pirmais posms ceļā uz profesionālo sportu. Sākumā Spānijā bija paredzēts uzturēties gadu un paskatīties, kā veiksies golfā un mācībās. Vēl Latvijā dzīvojot, Lailai bija muguras problēmas un tieši Spānijā viņai konstatēja skoliozi. Divus gadus golfere staigāja korsetē, bet cerētie uzlabojumi nenotika, līdz

14 gadu vecumā Lailai veica komplicētu muguras operāciju, kam sekoja smags rehabilitācijas posms.

Studentes gaitās Laila apgūst divas bakalaura programmas komunikācijā un politiskajās zinātnēs, kā arī ir Ekerda koledžas golfa komandas līdere un trenera Bila Batnera palīdze, praktiski veicot pienākumus, kas atbilstu ģenerālmenedžera un skauta amata aprakstam. Forstmane analizē un seko spēlētājām, ko treneris vēlas iesaistīt komandā, un sniedz savu vērtējumu. Lailas pārziņā īpaši ir golferes ārpus ASV, jo daudzas viņai ir zināmas pēc dalības turnīros. Tāpat Forstmanes ziņā ir atraktīvs un vienlīdz praktisks uzdevums – formastērpu izvēlēšanās komandas meitenēm.

Mācīšanās Ekerda koledžā gadā izmaksā apmēram 60 000 dolāru, ko Forstmanei skola apmaksā.

Profesionālā golfa sistēma izstrādāta tā, lai elites līmenī nevarētu iekļūt nejauši, kad amatiera statusā esošie golferi pēc koledžas vēlas izmēģināt spēkus profesionālā līmenī. Iekļūt prestižajā LPGA tūrē var vairākos veidos, taču neviens no tiem nav ātrs ceļš. Var spēlēt fārmtūrē ar mērķi vairāku simtu dalībnieču konkurencē sezonas kopvērtējumā iekļūt TOP 5, kas nodrošina nākamajā sezonā dalību LPGA. Var arī piedalīties atsevišķā LPGA kvalifikācijā, kuras noslēgumā astoņu dienu turnīrā mērķi sasniedz 45 golferes, bet vairāku pakāpju atlasē kopumā piedalās teju tūkstoš spēlētāju.

Kopējais naudas balvu apjoms profesionālajā golfā dažādos līmeņos būtiski atšķiras – fārmtūrē 4 miljoni dolāru sezonā, bet LPGA tūrē – 70 miljoni  dolāru. Turklāt iekļūšana tūrē nenozīmē arī palikšanu tajā – ja rezultāti sezonā nav pietiekami labi, atkal savas prasmes jāapliecina kvalifikācijā.

Izšķirošo kvalifikāciju jeb "Q-Series" turnīru Laila raksturo kā asiņainu,

jo golferēm visas maliņas nepārtrauktas spēles dienās ir noberztas, māc nogurums, bet jācīnās un jāparāda labākā spēle. "Kvalifikācija ir ļoti grūta, iespējams, ar pirmo reizi nesanāks, jo tas ir golfs," savas izredzes izvērtēja Forstmane. "Es "Latvian Open" mēģināju vinnēt sešus gadus, bet uzvarēju vienreiz pagājušajā gadā. Golfs ir tāda spēle, kurā daudz kas atkarīgs arī no veiksmes. Jākoncentrējas uz saviem sitieniem, jo tu nevari ietekmēt, kā uzsitīs pretinieks." 

Jaunākas golferes Lailai arī prasa padomu par pareizāko karjeras turpinājumu, un viņa iesaka nelikt visu uz vienas kārts. "Saku  – mācieties un spēlējiet, bet nedariet vienu vairāk kā otru," paskaidroja Forstmane. 

Laila neslēpj, ka priecātos, ja apkārtējie novērtētu viņas darbu, kas ļautu spēlēt golfu un pasaulē pārstāvēt Latviju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti