Pasaules čempionāts: Somija - Dānija
Pasaules čempionāts: Kazahstāna - Polija

Čehijas gardais hokeja pavasaris: Latvijas izlasei jauna lappuse vēstures grāmatās

Vienpadsmit mēneši un divpadsmit dienas ir laika periods, kurā Latvija dzīvoja pasaules čempionāta bronzas gravējumā. Šī pavasara treniņnometnes laikā spēlētāji un treneri akcentēja nozīmību gatavoties jaunam turnīram, pērnā medaļa ir vēsture, bet ne aizmirsta. Latvija tāpat netiek uzskatīta par favorīti arī pērnā gada trešās vietas dēļ, un tā atkal ir iespēja pārrakstīt hokeja vēsturi.

Trešo reizi Čehijā pasaules hokeja čempionāta ligzdas savijušās Prāgā un Ostravā. Iesākumā turnīra rīkotāji bija ieplānojuši paralēli Čehijas galvaspilsētai otro lokāciju izmantot Brno. Tomēr kovida laiks pārbīdīja arēnas celtniecības plānus, tāpēc izvēle krita uz jau pārbaudītām vērtībām. Kombinācija alus+hokejs ir tik cieši salipusi kopā kā lenta ar nūju. Un nav labākas valsts, kura izpilda šo vienādojumu tik teicami kā Čehija. Pēc pasaules alus indeksa datiem 2021. gadā čehiem ir lielākais alus patēriņš gadā vidēji uz vienu cilvēku – 468 reizes baudīts viegli apreibinošais brūvējums. Vidējais patēriņš uz vienu cilvēku šogad ar tūristu palīdzību pieaugs. Organizatori sola, ka pintes izmēra alus Prāgā un arī Ostravā maksāšot 110 kronas, tie būs aptuveni 4,40 eiro.

Hokeja valstu sabraukumā organizatori ir mācījušies no pērn Rīgā iespētā, izveidojot fanu zonas ar plašām izklaides iespējām. Soli augstāk spēris arī turnīra kvalitātes līmenis – komandas bruņojušās ar daudziem Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājiem.

Cerības uz NHL meistariem

Tikai trīs valstsvienības – Dānija, Kazahstāna un Polija – ir bez kāda NHL dalībnieka, vismaz viens līgas pārstāvis ir Latvijai, Austrijai, Francijai un Norvēģijai. Tas tomēr ir noteicošs faktors – kaut viens NHL spēlētājs ir liels palīgs savai komandai, protams, Latvijai tas ir Elvis Merzļikins. 30 gadus vecajam ripu ķērājam pēc divu gadu pauzes atkal ir iespēja sevi apliecināt izlases kreklā. Iepriekšējais piegājiens ar vidēji spēlē ielaistiem četriem vārtiem nebija veiksmīgākais. Sezonā sniegums Kolumbusas "Blue Jackets" kreklā bija labāks nekā gadu iepriekš, bet komandu Merzļikins nespēja aizvilkt līdz izslēgšanas mačiem.

Ar lielu blīkšķi Elvis ieradās Latvijā, noņemot uz pleciem sēdošās emociju pildbumbas, un aizripināja tās tālāk neatskatoties. Trāpīgs psihologs un vārtsargu speciālists vienā personā Artūrs Irbe uzņemas atbildību par savas pozīcijas latviešiem. Bronzas medaļnieks Ivars Punnenovs nometnes laikā neizturēja konkurenci un atvaļinājumā devās ātrāk. Toties pieejams ir Kristers Gudļevskis, otro gadu pēc kārtas sezonu noslēdzis finālā, šoreiz gan zaudējot Vācijas augstākajā līgā. Trešā vārtsarga lomu pilda līgumu ar Somijas augstākās līgas komandu JYP parakstījušais Ēriks Vītols. Pagaidām viņš gan netiks pieteikts.

Cerība vēl gulstas uz NHL spēlētājiem. Sezona otrpus okeānam turpinās Vankūveras "Canucks" un Floridas "Panthers" vienībām. Artūrs Šilovs turpina sargāt Kanādas kluba vārtus, bet Teodors Bļugers neitralizē pretinieku vairākumus, un sērija pret Edmontonas "Oilers" varētu ieilgt. Līdzīgs scenārijs ir panterām, tikai pērnās sezonas finālistei aizsargs Uvis Balinskis izslēgšanas spēlēs vēl nav palīdzējis. Prognozes liecina par garu sērijas posmu pret Bostonas "Bruins" hokejistiem.

Tieši aizsardzība ir noteicošs faktors, un Balinska palīdzība Latvijas izlasei būtu nepieciešama.

Tas labi pierādījās pērnajā pavasarī, kad Kristiāns Rubīns pievienojās turnīra noslēgumā un bronzas mačā guva divus vārtus, vieni no tiem arī bija uzvaru nesošie.

No pagājušā gada iesaukuma aizsardzības līnijā trūkst jau pieminētā Balinska un traumētā Kristiāna Rubīna. Patīkams pārsteigums ir Markuss Komuls – viņš izlēma pamest komandu Austrumkrasta hokeja līgā (ECHL), lai pievērstos treniņiem Eiropas hokejā. Desmit sezonas ilgušais Ziemeļamerikas posms aizsargam noslēdzies ar dalību valstsvienības sastāvā.  

Markuss Komuls par ierašanos no Ziemeļamerikas un pievienošanos izlasei
00:00 / 05:02
Lejuplādēt

Centra pozīcijas spēlētāju deficīta rindā stāv aizsargi ar nūjas satvērienu uz labo pusi. Iepriekšējo reizi divi aizsargi ar metiena iespējām no labās puses bija Merzļikina debijas čempionātā 2016. gadā. Toreiz lomu pildīja Maksims Širokovs un Edgars Siksna. Tā arī bija vienīgā reize ar universālākām aizsargu opcijām kā uzbrukuma, tā arī aizsardzības zonā. Vieglāk noturēt ripu uzbrukuma teritorijā, uzreiz pēc piespēles saņemšanas iespēja izpildīt metienu – tas atvieglo darbu kā aizsargiem, tā arī uzbrucējiem.

Vērienīgākās izmaiņas skārušas uzbrukuma līniju – seši bronzas uzbrucēji nepalīdzēs savai valstsvienībai. Traumas apturēja divus Šveices līgas finālistus Rūdolfu Balceru un Ronaldu Ķēniņu, arī Andris Džeriņš nav simtprocentīgi vesels. Pirms nometnes sākuma bija skaidrs par Denisu Smirnovu – arī viņš dziedē savainojumu. Tāpat nebūs Toms Andersons un Georgs Golovkovs. Toties debija izlases sastāvā būs pieciem uzbrukuma speciālistiem. Pirmo reizi pasaules čempionātā valstsvienības kreklu vilks Haralds Egle, Fēlikss Gavars, Eduards Tralmaks, Raivis Ansons un Martins Laviņš, kurš gan turnīra sākumā nebūs pieteikts, domājot tieši par iespējām sagaidīt izlasē Bļugeru.

Vārtu gūšana tomēr ir galvenais uzdevums, kura risinājumus gaida no uzbrucējiem. Rezultāts būs jārāda arī debitantiem, un viena no cerībām ir Tralmaks – labākais vārtu guvējs starp visiem latviešiem Eiropas augstākajās līgās. Pārbaudes spēlēs bija iespējas, to skaitā ierastajā darba laikā – vairākumā, tomēr ripa vārtos tā arī neiekrita. Viens no lielākajiem individuālās pilnveides etaloniem ir Oskars Batņa, viņam tikai par vienu vārtu guvumu mazāk nekā Tralmakam Čehijā, kopumā Somijā 20 precīzi metieni. Tiesa gan, izlases galvenais stūrmanis Harijs Vītoliņš norādījis, ka rezultāts jānes katrai maiņai. Atsaucoties uz pērno bronzas spēli, trīs vārtus toreiz guva tieši ceturtais virknējums. Ja kādam rokas smagākas un tēmekļa precizitāte zemāka, tad rezultāts tiek gaidīts no katra.

Vēsturiski pirmo reizi Latvijas hokeja izlase uz ikgadējo hokeja forumu atvedusi četrus studentus, pirmo reizi kopš 2010. gada valstsvienības sastāvā nebūs kāda Šveices līgas pārstāvja, pirmo reizi mums ir arī savs Zviedrijas līgas čempions, kā arī šogad TOP10 ar visvairāk spēlēm izlases sastāvā pasaules čempionātā var ielauzties divi hokejisti – Miks Indrašis un Kaspars Daugaviņš.

Eksāmenu grafiks

Kalendārs šogad ir apgriezts otrādi, nekā tas bija pagājušajā gadā. Jāsāk pret nomināli vājākiem pretiniekiem, un grupas kārta jānoslēdz ar grandiem. Pirmajā treniņu dienā Polijas izlase izskatījās pēc 1. divīzijas komandas. Tas nav pārmetums par dalību elites divīzijā pēc 22 gadu pārtraukuma, bet šoreiz komanda neīstajā brīdī nonākusi, iespējams, pēdējo gadu ar spēlētājiem elitārākajā čempionātā. Tālāk Latvijai sekos tikšanās ar Francijas izlasi. Iepriekšējo reizi abas komandas pasaules čempionāta līmenī tikās 2015. gadā, kad Francijai bija iespēja nosūtīt Latviju uz līmeni zemāku turnīru. Pēdējās sekundēs pēc Kristapa Sotnieka pārgalvīgā metiena francūža izgājienu neitralizēja Edgars Masaļskis. Viens no sīkstajiem pretiniekiem būs Kazahstānas izlase, kaut arī pērn nāca pārliecinoša uzvara ar 7:0.

Īstais turnīrs sāksies ar ceturto spēli.

To, ka sudraba panākums pērn nebija kaut kāda nejaušība, centīsies apliecināt Vācijas izlase. Pēdējos trijos no četriem turnīriem Trīs kroņi jeb Zviedrija apstājusies ceturtdaļfinālā, tāpēc izsalkums mazliet remdēts ar pēdējo gadu zvaigžņotāko sastāvu. Panākumi gan būs vērtējami tikai laukumā. Pirmajā treniņā zviedri vēl nebija pilnā sastāvā, bet aizsardzības pozīcijā var redzēt tādas zvaigznes kā Ēriku Karlsonu un Rasmusu Dalīnu, pie tam abi vienā vairākuma brigādē. Tieši tāpēc hokejs ir tik baudāms, vienkopus redzot tik augstas klases diriģentus. Grupu turnīra pēdējās divas spēles arī ar faniem pārbagāto Slovākiju un noslēgumā ar meistarības paraugdemonstrējumu mākslinieku pilno ASV izlasi.

Ierastās fanu tradīcijas turpinās, arī šogad latvieši bez kautrēšanās papildinās čempionāta norises vietas tribīnes.

Iemesls hokeja garšas atgūšanai, protams, ir pērnā gada sasniegums. Emociju strāvojumam izejot caur tautiešu ķermeņiem, biļešu pirkšana un došanās uz Čehiju atbalstīt izlasi ir tikai pašsaprotama, un rezultāts būs. Bet kāds? Par to jau runāsim mazliet vēlāk. 

Visas pasaules čempionāta spēles tiešraidē varēs redzēt LSM.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa Punkti
Kanāda
Kanāda
17
Čehija
Čehija
15
Šveice
Šveice
14
Austrija
Austrija
7
Somija
Somija
7
Norvēģija
Norvēģija
6
Dānija
Dānija
6
Lielbritānija
Lielbritānija
0
B grupa Punkti
Zviedrija
Zviedrija
18
ASV
ASV
13
Vācija
Vācija
12
Slovākija
Slovākija
12
Latvija
Latvija
9
Francija
Francija
4
Kazahstāna
Kazahstāna
3
POLIJA
POLIJA
1

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti