ĪSUMĀ:
- Bez līguma jaunajai sezonai septembrī vēl ir trīs Latvijas izlases bronzas sastāva hokejisti
- Kaspara Daugaviņa aģents strikti iebilst pret iespēju uzbrucējam sezonu sākt Latvijā
- Pasaules čempionātā ar labu sniegumu var tikai pievērst sev uzmanību, kas negarantē līgumu, uzskata pieredzējis hokeja aģents
Tirgus būtība ir pavisam vienkārša, – kurš pirmais ierodas, tas arī iegūst svaigāko un sulīgāko preci. Kad pircējam maisiņš pilns, tad vairāk nepirks, bet prece tirgū vēl paliek.
Šobrīd trīs Latvijas izlases bronzas sastāva dalībnieki ir brīvo spēlētāju tirgū – Rihards Bukarts, Renārs Krastenbergs un kapteinis Kaspars Daugaviņš, kurš sarunā ar Latvijas Televīziju atzina, ka bronzas godalgas hokejistiem klubu līmenī neko daudz nav devušas.
"Ja mani baigi daudz [klubu] gribētu, tad būtu sen parakstījis [līgumu]. Ir bijis viens klubs, kas izrādījis interesi, viņi paši zvanīja. [Mans] aģents strādā, man laikam grūti komentēt par pārējiem," teica Daugaviņš. "Izskatās, ka tiešām pēc bronzas neesam... Likās, ka pēc bronzas daudz augstāk [spēlēsim].
Ja ņem kopumā visu izlasi, kur parakstīti spēlētāji topa klubos Eiropā, tā patiesība nav tāda, un ar to mums ir jāsadzīvo."
Latvijas izlases hokejistu slēgto līgumu saistība ar 2023. gada pasaules čempionātu
Hokejistu sagatavošanās plāns jaunajai sezonai neatšķiras no iepriekšējiem gadiem. Ierastā darba vieta stadions, bāzes uzdevumi, un tad ledus treniņi. Tie Daugaviņam šoreiz bija ar hokeja klubu "Kurbads", un slodzes bija tik lielas, ka vienā no treniņiem ieplīsa muskulis.
"Tāda maza doma galvā bija, ka varētu sākt sezonu "Kurbads" sastāvā Latvijas čempionātā, ieskrieties pēc traumas. It sevišķi, kad vajadzēs spēļu ritmu dabūt," paskaidroja Daugaviņš. "Runājot ar aģentu, viņš ir kategoriski pretī šai idejai. Viņš saka, ka kurā katrā brīdī varētu parakstīt jaunu līgumu, nav ko lieki riskēt."
Pēc bronzas izcīnīšanas visas durvis šķita vaļā, tomēr tikai dažas komandas pavēra spraudziņu un aicināja hokejistus iekšā.
Latvijas bronzas izlases hokejisti ar līgumiem augstākajās līgās
Hokejista gaitās 12 pasaules čempionātus Latvijas izlasē aizvadījušais aizsargs un pašlaik treneris Rodrigo Laviņš ir pārliecināts, ka viens turnīrs kaut vai ar medaļas izcīnīšanu spēlētāju turpmāko karjeru neietekmē.
"[Pasaules čempionātā ] tā bija skatuve, kad varēji labi parādīt un nopelnīt labu līgumu, bet tagad vairs tā nav," uzsvēra Laviņš. "Katrs spēlētājs ir zināms, un cena arī ir zināma. Ja [runā] par pēdējo čempionātu, – vai tas ļoti ietekmēja mūsu spēlētāju tālākos līgumu nosacījumus, es teiktu, ka īpaši ne. Varbūt Mārtiņš Dzierkals pēc čempionāta nonāca labākā līgā [Zviedrijā], nekā spēlēja pirms tam."
Septembra vidū, kad teju visā Eiropā sāksies jaunā hokeja sezona, situācija komandu vēl neatradušiem spēlētājiem ir sarežģīta.
Daugaviņa teikto apstiprina arī slovāku aģents ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi Andrejs Augustins. Viņa pārraudzībā ir dažādi slovāku hokejisti, kuri izvēlēti arī Nacionālās hokeja līgas (NHL) draftā.
Pozitīvā lieta hokejā, ka pasaules čempionāts notiek katru gadu, futbolā tas ir reizi četros gados. Vari redzēt, piemēram, jaunos spēlētājus izlases sastāvā – tā ir viņu iespēja, paskaidroja Augustins. "Mums ir tādi spēlētāji, piemēram, Laiems Kerks. Pagājušajā sezonā es viņu atgriezu Eiropā – Somijā. Čempionāts viņam palīdzēja parakstīt līgumu ar NHL komandu Arizonas "Coyotes". Turnīrs viņam palīdzēja spīdēt."
Lielbritānijā dzimušais Kerks NHL skautu uzmanības lokā nonāca pēc veiksmīgā čempionāta Rīgā 2021. gadā. Toreiz viņš bija labākais turnīra snaiperis ar septiņiem precīziem metieniem.
"Skauti un komandas strādā profesionāli. Viņi saprot, ka pasaules čempionāts ir lielākā skatuve, bet tas ir arī turnīrs. Ir svarīgi, ka spēlētājs parāda stabilitāti, tas ir ļoti svarīgi," uzsvēra Augustins. "Čempionāts ilgst 10 dienas, tev jāparāda līdzvērtīgs sniegums visās spēlēs."
Pasaules čempionāts ir laba skatuve, kur hokejistiem atgādināt par sevi, taču, kā norāda eksperti, ne vairs līguma pelnīšanai.
Veiksmīgs turnīrs ir iemesls atvērt spēlētāja failu, kas veidojies vairāku sezonu garumā. Tikai pēc faila izpētes top skaidrs – spēlētājs der vai tomēr ne.