Izstādē Karostā pasaules čempionāta servisa parkā atklāj Latvijas autorallija vēsturi

Liepājā pasaules čempionāta rallija laikā Karostā, kur atrodas sacensību servisa parks, ikviens interesents bez maksas var apskatīt īpašu ekspozīciju par rallija vēsturi, kas atklāj autosporta notikumus no 1965. gada, kad Latvijā pirmo reizi notika pasaules līmeņa sacīkstes. Apjomīgajā izstādē var redzēt ne tikai unikālus eksponātus, kas glabājušies vīru garāžās, bet arī leģendāru rallija braucēju kombinezonus un pat senāku laiku spēkratus, piemēram, automobili "Moskvič". 

Tukšais laukums Karostā pie Ziemeļu mola, kur atrodas rallija servisa parks, pēkšņi pārvērties gluži vai par mazu pilsētu, kur uzceltas ēkas, atrodas pasaulē spēcīgākās rallija automašīnas un tās aprūpējošas komandas. Tam pa vidu liepājnieki izveidojuši plašu ekspozīciju par rallija vēsturi. 

Izstādē Liepājā iepazīstina ar Latvijas rallija vēsturi
00:00 / 07:52
Lejuplādēt

"Tie ir reāli autorallija sacīkšu "Moskviči", kas nu jau ir kļuvuši par vēsturiska statusa muzeja eksponātiem, tās ir reālas rallija mašīnas," ar spēkratiem Latvijas Radio iepazīstināja viens no ekspozīcijas veidotājiem uzņēmuma "December Design" īpašnieks Kristaps Štobis. Ekspozīcijas tapšanas procesā Štobis iesaistījās jau janvārī.

"Jau esmu izglītots Latvijas autorallija vēsturē, jo ir caurskatīti simtiem materiālu, vēsturisku rakstu, foto un video arhīvi, visas šīs relikvijas un kausi, lietas, kas liecina par to, kā rallijs attīstījās, kāds tas ir šodien un kāds tas bija 1965. gadā, kad notika pirmās nopietnās sacīkstes Liepājas pusē. Esam izveidojuši izglītojušu izstādi, kā ir notikusi evolūcija," pastāstīja Štobis.

Vide eksponātu izrādīšanai tika veidota kā īsta auto garāža, kur tad meklējami rallija pirmsākumi Latvijā.

"Tāda pagājušam gadsimtam raksturīga koka garāža, kur viss arī notika. Tur ir relikvijas, darbarīki, tur notika dzīve," paskaidroja Štobis. "Tādās garāžās vīri būvēja savus spēkratus arī sacīkstēm. Šī dzīve ir ienesta tādā kā garāžas veidolā, daudz priekšmetu, arī sadzīviski – termosi, galda piederumi, radioaparāti, kas liecina par 70. līdz 90. gadiem."

Ar zināmu sentimentu un lepnumu par tā laika notikumiem stāstīja bijušais rallija braucējs Uldis Sesks. Tētis jaunajam un talantīgajam autobraucējam Mārtiņam Seskam, kura braucieniem trasē seko fani ne tikai Latvijā, bet visā plašajā pasaulē.

"Man tās ir emocijas, jo mans tēvs bijis viens no iesācējiem rallijam "Kurzeme" Liepājā. Vēlāk arī man bija jāiesaistās, vairāk braukšanā," sacīja Uldis Sesks. "Te var redzēt plakātu no 1990. gada – Latvijas izlase, kur ir Uldis Sesks, Gunārs Francis, Ivars Caune, Andris Kārkliņš. Tie bija puiši, kas bija ļoti ātri tajā laikā. Tad tas aiziet vēl trešajā paaudzē, tas ir fundamentāli, ka trīs paaudzes turpina vectēva iesākto."

Par katru no eksponātiem Uldim Seskam ir ko pastāstīt, arī pajokot par tā laika vīru dzīvi garāžās.

"Kaut vai pirmā Kurzemes rallija 1965. gada plāksnīte, kuru uz mašīnas kapota skrūvēja. Tagad līmē dažādas uzlīmes, bet tad izurba caurumu kapotā un pielika to kartona plāksni. Piemēram, lika no lidmašīnām pulksteņus sporta mašīnā, lai noteiktu precīzāku laiku, lai no vibrācijām nesaplīst. Mēs pat ar Dainaru Dambergu izdevām avīzi "Auto un sports", arī tas paraugs šeit ir. Īstā "Moka" ar īsto korķi."

"Rally 1965-2024" vēstures ekspozīcija Karostā WRC Servisa parkā.
"Rally 1965-2024" vēstures ekspozīcija Karostā WRC Servisa parkā.

Uldis Sesks uzsver, ka Latvijā izauguši leģendāri braucēji. Arī WRC rallijs, kas notiek Latvijā, nav radies tukšā vietā un ir tāds kā sapņu piepildījums. Daudziem tā ir pēctecība ģimenē, uzsvēra viens no rallija Kurzeme rīkotājiem, liepājnieks Uldis Hmieļevskis.

"Liepājā ļoti daudziem saistība ar ralliju sākusies bērnībā. Mans tētis un onkulis abi brauca rallijos, bet tētis, kad es piedzimu, pārstāja. Viņš bija stūrmanis, startēja Piena kombināta sekcijā," atmiņu stāstu ritināja Hmieļevskis. "Garāžā bija pie durvīm pieskrūvēti sporta rallija numuri. Es atceros, kā mazs bērns būdams, ka vienmēr esam braukuši uz rallijiem. Nakts ātrumposmus varbūt tajā vecumā īsti neapjautu, kas tas ir, bet atmiņas ir. Arī tad, kad bija PSRS čempionāts un Sieksātē bija rallija centrs. Biju kā skatītājs, fans, lasīju visu, ko par ralliju raksta, pirmo reizi kā organizators iesaistījos 2000. gadā."

Jau pirms vairākiem gadiem Liepājas muzejs ar rallija veterāniem un esošajiem sportistiem mēģināja apkopot vēsturiskās liecības, kas ir saglabājušās no rallija pirmsākumiem 1965. gadā,

kad Mārtiņš Sesks – pašreizējā pilota Mārtiņa Seska vectēvs – sāka rīkot pirmās nopietnās sacīkstes Liepājā. Lielu ieguldījumu izstādes tapšanā devusi muzeja māksliniece Alda Škubura.

"Rally 1965-2024" vēstures ekspozīcija Karostā WRC Servisa parkā.
"Rally 1965-2024" vēstures ekspozīcija Karostā WRC Servisa parkā.

"Man liekas, tam ir liela nozīme Liepājas sporta vēstures lielajā brošā," teica Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. "Es priecājos, ka arī toreiz mums bija iespēja izveidot muzeja garāžā ekspozīciju. Ir tik daudz pūļu veltīts, lai apkopotu vēsturiskās liecības, iesaistot Uldi Sesku, Franci, Dambergu un jaunāko sportistu Mārtiņu Sesku. Tad saproti, cik būtiska ir bijusi šī sporta vēstures lapaspuse."

Dace Kārkla uzsver, ka ekspozīcijā redzamie priekšmeti kļūs par Liepājas muzeja krājuma priekšmetiem, līdz ar to pamata ekspozīciju nav plānots pilnībā demontēt, bet nākotnē eksponēt Liepājā. Ekspozīciju Liepājā rallija servisa parkā varēs apskatīt līdz 21. jūlijam, turklāt bez maksas, vienlaikus redzot klātienē, kā darbojas rallija servisa parks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti