Sporta studija

Sporta studija. WRC sezona un kamaniņu braucējs Kristers Aparjods

Sporta studija

Naivs jautājums: Vai mēs spējam atpazīt mentālās veselības problēmas līdzcilvēkos?

WRC Latvijā

Latvija rallija videospēlē un WRC aizkulises. Saruna ar sacīkšu rīkotāju Raimondu Strokšu

Vēsturiskā pasaules rallija (WRC) čempionāta Latvijas posma saceltie putekļi sāk nosēsties. Tagad šī pasākuma namatēvs Raimonds Strokšs ar savu komandu liek pēdējos punktus atskaitei, kas tad parādīs, ko īsti jūlijā Latvijas zeme tā pa īstam sajuta.

"Mums šo gadu laikā neviena atskaite nav bijusi tik apjomīga. To visu apkopot un salikt kopā – tas prasījis tik daudz enerģijas. Dati, kas nāk arī no WRC televīzijas – vairāk nekā 60 valstīs fiziski skatījās ralliju par mums. Tie skaitļi sociālajā vidē ir neaprakstāmi. Mēs esam bijuši lielākajos tabloīdos  – virsrakstos un avīžu pirmajās lapās lielās valstīs. Tas ir tas, kas ir uzvarējis mūsu ralliju.

Man līdz galam nav sajūtas, ka mēs Latvijā vispār to spējam aptvert," par paveikto stāsta WRC Latvijas posma direktors Raimonds Strokšs.

Ja par ieguvumu tautsaimniecībā varēsim spriest, kad būs pieejama pilna kopaina par WRC viesošanos Latvijā, tad jau tagad ir vismaz viens taustāms ieguvums. Pasaulē viena no populārākajām rallija videospēlēm – "WRC" – savā jaunākajā versijā iekļāvusi šīs sezonas posmus un Latvija ir viena no trasēm.

"Manuprāt, svarīgākais, ka redzam mūsu rallija klasiku nosaukumos. Tas ir ļoti spēcīgi. Redzēt nosaukumu "Vecpils" WRC spēlē, kas ir viens no klasiskākajiem dopiem Latvijā – viena no [Latvijas rallija] odziņām – tas ir super!" – lepns ir Strokšs, kurš izskaidroja arī sadarbības procesu ar videospēles izstrādātājiem.

"Klāt pats nebiju, bet es zinu, ka mums bija ļoti laicīgi jāiesūta visas mūsu KMZ [formāta] kartes. Viņi sākumā visu izpētīja, tad mums bija jāiesaka kādi ceļu posmi vai nosaukumi, un tad notika darbs uz vietas. Es zinu, ka tur bija kaut kas ļoti intensīvi [darīts] ar fotografēšanas procesu. Viņi fiziski brauca cauri tos dopus."

Protams, nedrīkst pārvērtēt vienas videospēles lomu, bet tajā pašā laikā "WRC" jaunāko versiju jau šobrīd iegādājušies vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku. Šī ir pirmā reize, kad tik plaša Latvijas teritorija iekļauta pasaulē vienā no populārākajām videospēlēm.

Strokšs gan atzīst, ka visi posmi nav, kā viņš saka, pilnīgs copy/paste, bet ir ļoti daudz līdzību. "Visas [ceļa] zīmes norādītas, visi latviskie vārdi un Latvijas vārds – tas visā ir galvenais. Tas, ka tur grāvītis vai pļava mazliet savādāki, nemaina lietas būtību. Sirreāla sajūta braukt un redzēt to pašu [Vecpils] baznīcu vai lēkt pa Stroķacs tramplīnu."

Posma direktors atklāj, ka pats grūtākais jau esot aiz muguras. "To izdarīt pirmo reizi – tas prasīja 15 gadus krātu pieredzi. 15 gadus mērķtiecīgi kā tādam āzītim skriet sienā ar pieri. Vienkārši triekties pēc kaut kā, kas ir [šķietami] nereāli. Tagad tas iespaids ir [ko tas prasa]. Mēs vizītkarti esam uzbūvējuši. Tagad nākamajai reizei vajadzētu būt vieglākai."

Latvijas posma rīkošana izmaksāja aptuveni 4,5 miljonus eiro. Valsts iesaistījās ar 40% no visa finansējuma, bet lielākā daļa nāca no privātajiem sponsoriem. Organizatori papildu finansējumu valdībai neesot prasījuši.

"Tas bija mūsu izaicinājums tikt ar to galā. Šīs naudas plūsmas un budžets… milzīgs šim pasākumam. Kad ieraugu tos skaitļus, man rokas vibrē. Bija brīži, kad mums plānotajā ekselī bija ļoti lieli mīnusi. Tad mēs strādājām ar to, lai maksimāli tos dzēstu un tiktu galā. Un mēs to izdarījām."

Tomēr nākotnē bez būtiska valsts atbalsta, kāds tas ir, piemēram, Igaunijā, – būs grūti konkurēt par Latvijas posma atgriešanos WRC kalendārā. Jau tagad sarunās ar čempionāta rīkotājiem kļuvis skaidrs, ka vismaz ātrāk par 2027. gadu WRC posma Latvijā nebūs.

"Mēs esam izdarījuši to maksimumu, ko varējām izdarīt. Mums kā valstij ir iespējas šobrīd visu to stāstu vai nu pabeigt, vai sakārtot un ilgtermiņā turpināt. Es atkārtošu – ne katru gadu. Tas nav vajadzīgs katru gadu. Tas pasākums [Latvijai] ir par lielu, bet ilgtermiņā ar vienu ERC [Eiropas rallija čempionāta posmu], tad sekojošu WRC utt.

Tad mums ir divas iespējas. Vai mēs kā valsts izrādām iniciatīvu un interesi, un mēs ejam pie [WRC] promotera un stāstam, ka mēs gribam – valstiskā līmenī, kā to dara ļoti daudzas valstis. Vai sagaidām aprīli un vispirms eju šeit lokāli [pie potenciālajiem partneriem] un mēģinu saprast – ir atbalsts vai nav, [un] tad mēs ejam pie promotera," plānošanas nianses klāsta Strokšs.

Latvijas rallija vēsturē šī WRC sezona uzskatāma par patiesi unikālu. Ne tikai ar pirmo posmu Latvijas vēsturē, bet arī augstvērtīgo Mārtiņa Seska un Renāra Franča debiju rallija elitē, kam daudzi cer sagaidīt turpinājumu.

Strokšs zina stāstīt, ka nākamajās trīs nedēļas varētu izšķirties – Seskam un Francim tiks dota iespēja startēt WRC jaunajā sezonā vai ne.

"Jūtu, zinu un esmu arī dzirdējis – Mārtiņš ir shortlistā [īsajā sarakstā], viņa vārds izskan. Gaidīsim, cerēsim – visādi var gadīties, bet Mārtiņa vārds skan un tas, manuprāt, ir pats svarīgākais."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti