Eiropā liela daļa valstu nosodīja SOK nostāju, bet pasaulē kopumā aina nebija tik viennozīmīga. Līdzīgi ir arī sporta veidu federācijās – dažas jau sen izlēmušas, ka krieviem un baltkrieviem durvis neatslēgs, bet citi nopietni par to domā.
Latvijas Radio trešdien apjautāja vairākas Latvijas olimpisko sporta veidu federācijas, lai uzzinātu, kāda nostāja valda viņu starptautiskajās sporta veidu organizācijās.
Noraidoša nostāja pret krievu un baltkrievu atgriešanos ir vieglatlētikā, pastāstīja Latvijas Vieglatlētikas savienības ģenerālsekretārs Dmitrijs Miļkevičs. Pret Krievijas un Baltkrievijas dalību iestājas arī pasaules vieglatlētikas jumtorganizācija "World Athletics", līdz ar to agresorvalstu sportisti nevar piedalīties sacensībās un kvalificēties olimpiskajām spēlēm.
Tāds pats uzskats ir Latvijas Džudo federācijā, turpretim starptautiskā federācija sliecas pretējā virzienā, lai ļautu krieviem un baltkrieviem startēt zem neitrāla karoga. Latvijas Džudo federācijas ģenerālsekretārs Raivis Čakstiņš uzsvēra, ka Latvijas Džudo federācija atbalsta Latvijas valsts nostāju pret agresorvalstīm.
Stingri noraidoša nostāja pret Krievijas un Baltkrievijas dalību ir jāšanas sportā, kur gan krievi aktīvi maina pilsonību, lai līdz olimpiskajām spēlēm uzlabotu dalības izredzes, pastāstīja Latvijas Jātnieku federācijas ģenerālsekretāre Kristīne Lisovska.
Savukārt peldēšanā jārēķinās, ka Eiropas valstis nav situācijas noteicējas, turklāt starptautiskā ūdens sporta veidu jumtorganizācija "World Aquatics" no Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) saņem nozīmīgu finansējumu, pastāstīja Latvijas Peldēšanas federācijas vadītājs Aivars Platonovs. Peldēšanā starptautiskajā federācijā ir vairāk nekā 200 biedru, bet Eiropai varētu būt tikai apmēram līdz 50 balsīm. Tādējādi vairākums varētu nobalsot par krievu un baltkrievu atgriešanos.
Tikmēr modernajā pieccīņā 99% sportistu ir saistītu ar armiju vai citām spēka struktūrām, paskaidroja Latvijas Modernās pieccīņas federācijas vadītājs Jānis Liepiņš. Līdz ar to Krievijas un Baltkrievijas sportistu atgriešanās ir praktiski neiespējama. Modernās pieccīņas situāciju gan var ietekmēt apstāklis, ka pagaidām nav zināms, vai tā būs 2028. gada olimpisko spēļu programmā. Modernās pieccīņas vadītājiem varētu būt vilinājums izdabāt SOK, lai uzlabotu sporta veida izredzes.
Jau iepriekš bija nojaušama situācija paukošanā, kur starptautiskā federācija pirms pusotras nedēļas ārkārtas kongresā nolēma atļaut startēt krieviem un baltkrieviem. Latvijas Paukošanas federācijā par to ir sašutuši un kopā ar Ziemeļvalstīm iesniedza starptautiskajai federācijai protesta vēstuli.
Ja kāda starptautiskā federācija atzīst agresorvalstu sportistu dalību, tas faktiski liedz Latvijas sportistiem šajos sporta veidos kvalificēties olimpiskajām spēlēm.
Latvijas nostāja ir stingra – nepiedalīties sacensībās plecu pie pleca ar Krievijas vai Baltkrievijas pārstāvjiem, lai zem kāda karoga viņi startētu. Tas savukārt apgrūtina olimpisko kvalifikāciju, kas ilgst noteiktu laikaposmu. Ja nevar piedalīties sacensībās, nevar arī sakrāt olimpiskās kvalifikācijas punktus.