Divi testi pirms izlidošanas, tests ielidojot, mediķa ņemti ikdienas testi no mutes dobuma – tas dzīvi olimpiskajā burbulī padarīs salīdzinoši drošu. Nedrošākais laiks visiem Pekinas braucējiem ir sācies vairākas nedēļas pirms došanās ceļā. Kaupe saskata, ka epidemioloģiskā situācija Latvijā nav droša un inficēties ar Covid-19 var jebkur.
Kaupe paskaidroja, ka būt produktīvi bailīgam nozīmē uzmanīties, turpretim patoloģiski bailīgam ir lielākas iespējas saslimt, ko viņš pat īsti nevar izskaidrot. Ārsts gan uzskata, ka profesionāli sportisti spēj ātri adaptēties jaunās situācijās, tādēļ spēs iejusties arī izaicinošajos apstākļos Pekinā.
Pilnīgi pasargāti nevar justies arī trīs vakcīnas devas saņēmušie, jo praksē pierādījies, ka tas neizslēdz iespēju saslimt. Rēķinot izlidošanas laiku, Kaupe lēš, ka
līdz janvāra vidum inficējušies vēl varētu paspēt atlabt, bet vēlāka saslimšana jau liegtu doties uz Pekinu.
"Ja kāds vēl grib saslimt, tad šonedēļ, bet nākamnedēļ vairs nav vēlams," atzina Kaupe. "Atliek kādam atslēgas cilvēkam saslimt, un visa pārējā komanda var nebraukt, bet mēs dzīvojam tādā laikā."
Kaupes īsajā padomu prezentācijā attālināti noklausījās teju 90 potenciālie Pekinas braucēji. Lai nonāktu Pekinā, ir gana daudz piņķerīgu reģistrācijas soļu, lai pabojātu sev nervus.
Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Tomass Bahs olimpisko burbuli nodēvējis par visādā ziņā drošāko vietu uz zemes. Mēnesi pirms spēļu sākuma vietējais apkalpojošais personāls, kam būs tieša saskare ar spēļu dalībniekiem, jau sāka dzīvot noslēgtā burbulī.
Latvijas olimpiskās delegācijas vadītāja vietnieks Raitis Kesels atzīst, ka drošības pasākumi Ķīnā ir ļoti augstā līmenī, un grūti pat iedomāties, ko rīkotāji vēl varētu paveikt.
Pekinas spēļu laikā darbosies trīs līmeņu procedūra ar saslimstību saistītajiem.
- Kontaktpersonas divreiz dienā nodos analīzes, dzīvos atsevišķi ciematā un uz treniņiem vai sacīkstēm dosies ar atsevišķu transportu, bet varēs piedalīties. Kontaktpersonas statuss ilgs 14 dienas.
- Pozitīvi testētie bez simptomiem dzīvos izolētās telpās ciemata teritorijā līdz brīdim, kad ar 24 stundu intervālu saņems divus negatīvus testus.
- Pozitīvi testētie ar simptomiem tiks ievietoti slimnīcā, līdz divi testi ar 24 stundu intervālu būs negatīvi.
Spēlēs varēs nokļūt tikai ar Ķīnas valdības apstiprinātiem speciāli rīkotiem aviokompāniju reisiem. Ir skaidrs, kā komanda nokļūs Pekinā, kā arī tas, ar kādām neērtībām jārēķinās. Latvijas delegācija uz Pekinu dosies ar trim reisiem no Helsinkiem kopā ar igauņiem, lietuviešiem un somiem.
Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas fotogrāfs Mareks Gaļinovskis atceras, ka
Ķīnā notikušajā pirmajā Pasaules kausa sezonas posmā sajūta bija kā dezinfekcijas līdzekļu ražotnē.
Pēc iebraukšanas vairākas dienas viņam pagāja četrās sienās karantīnā, ik dienu tikai nododot testus un saņemot maisiņā ēdienu. Vienīgā mirkļa saskare ar ārpasauli karantīnas dienās bija ar "cilvēciņiem skafandros."
Spēļu laikā gan šāda karantīna nebūs jāievēro un ir cerība, organizatoriski viss ritēs raitāk nekā pirms pusgada. Var piekrist Baha atzinumam, ka olimpiskais burbulis spēļu laikā būs drošākā vieta pasaulē. Cita lieta, ko tas prasīs iesaistītajiem. Dalībniekiem ieteikts doties mājās pēc iespējas ātrāk pēc sacensībām, tomēr tas nav obligāts noteikums.
Sporta ārsts Kaupe arī bažījas par sportistu veselību Pekinā ne tikai kovida dēļ.
Epidemioloģisko apsvērumu dēļ uzturētā auksta gaisa plūsma autobusos bez apkures var ietekmēt veselību atlētiem, kas labākajā sportiskajā formā ir ar pazeminātu imunitāti.
"Tokijā [olimpiskajās spēlēs] bija izcili, praktiski neslimoja vispār, bet tik optimistisks par Ķīnu es neesmu," paskaidroja Kaupe.
Sportisti Pekinas spēlēs dzīvos trijos olimpiskajos ciematos, un loģistikas ziņā tas nebūs vienkārši. Savlaicīgi piesakoties, sportisti gan varēs kā skatītāji apmeklēt citas sacensības.
Pekinas ziemas olimpiskās spēles risināsies no 4. līdz 20. februārim.