Sporta ārste: Jaunajiem sportistiem pirmās paraolimpiskās spēles ir liels izaicinājums

Visi Latvijas paralimpieši jau ir startējuši Parīzes spēlēs, bet trīs sportistus pēc brīvās ceturtdienas vēl nedēļas nogalē gaidīs pēdējās sacensības. Latvijas delegācijā ir iekļauti četri debitanti, un jaunajiem sportistiem starts tik vērienīgās sacensībās ir nopietns pārbaudījums, pastāstīja Latvijas Paralimpiskās komitejas vienības sporta ārste Sandra Rozenštoka.

Paraolimpiskās spēles nenoliedzami ir lielākais sporta notikums dalībnieku profesionālajā karjerā, kas rada lielu stresu un prasa milzīgu enerģijas atdevi. Parīzes spēlēs Latviju līdzās četriem pieredzējušiem sportistiem pārstāv arī četri atlēti, kuri pirmoreiz izjūt tik liela notikuma darīto spiedienu.

Parīzes paraolimpiskajās spēlēs jaunajiem sportistiem iepriekš nepieredzētas sajūtas
00:00 / 03:51
Lejuplādēt

Lai noskaidrotu, kā jūtas paraolimpieši dažas dienas pirms paraolimpisko spēļu noslēguma, Latvijas Radio devās uz paraolimpisko ciematiņu, kur satikās ar sporta ārsti Rozenštoku. Viņai šīs jau ir ceturtās spēles, un ar dažiem sportistiem ārste jau ir no pašiem pirmsākumiem, piemēram, ar jātnieku Rihardu Sniku. Rozenštoka pastāstīja, ka paralimpieši jūtas labi, jo lielākajai daļai no viņiem finišs ir sasniegts un var atpūsties gan emocionāli, gan fiziski.

"Tas ir arī tāds man neliels satraukums, kad sportists brauc pirmo reizi, vai viņi tiks galā ar stresu. Stadiona vidū vai sporta zāles vidū, laukuma vidū, un ir tie daudzie skatītāji, tās emocijas, ovācijas, vai viņi neapjuks un nesamulsīs. Tas psiholoģiskais noskaņojums vai netraucēs paradīt savu labāko rezultātu," teica Rozenštoka. "Tā atrašanās vidū mūsu sportistiem ir dažāda. Tie, kas ir pieredzējuši un tā praktiski pieiet, koncentrējas. Kad ir tas sniegums, viņi spēj atslābt un izbaudīt. Tagad jaunie sportisti spēj paņemt to emociju, viņi novērtē, saprot, ka tagad viņi ir paralimpieši, kas līdz šim viņi nebija."

Rozenštoka paskaidroja, ka praktiski nevienam no Latvijas paraatlētiem nav bijis grūtību ne pirms, ne pēc starta. Ikviens no viņiem izbauda spēļu gaisotni.

Katram sportistam ir izstrādāta sava ēdienkarte, un gatavošanos startam atvieglo arī asistenti, kuru Parīzes spēlēs netrūkst.

Piemēram, sudraba medaļu diska mešanā izcīnījušais Aigars Apinis pirms starta saudzē rokas un cenšas maksimāli nenopūlēties.

Arī paraolimpiskā ciematiņa infrastruktūru lokāciju ārste vērtē pozitīvi, jo tas atrodas blakus Sēnai un ir brīvi pieejams dažāds sabiedriskais transports, par ko sportistiem spēļu laikā nevajadzēja uztraukties, jo speciālas mašīnas nogādāja viņus gan uz spēļu vietām, gan treniņiem. Ciematiņā ir pat sava poliklīnika, kas gan nav tikusi apmeklēta, jo, kā informēja Rozenštoka, viņai līdzi ir īpašs koferis, kurā ir viss nepieciešamais ikvienai sāpei vai problēmai. Sākot no galvassāpēm un beidzot ar muskuļu savilkumiem, protams, rūpīgi sekojot līdzi aizliegto preparātu sarakstam.

Parīzes spēlēs vēl jāstartē trijiem Latvijas paralimpiešiem.

Jau piektdien Oskars Gailišs sacentīsies šosejā grupas braucienā 94 kilometru distancē, bet sestdien, 7. septembrī, Jurijs Semjonovs peldēs 50 metrus tauriņstilā, un vienu zelta medaļu jau ieguvušais jātnieks Rihards Snikus ar zirgu King of the Dance startēs brīvajā stilā.

Laikapstākļi ceturtdien Parīzē ir gaužām neviesmīlīgi - gaisa temperatūra ir tikai 15 grādi, un jau no agra rīta stipri līst. Tomēr labā ziņa ir tā, ka mūsu sportistiem ir brīvdiena un viņi var atvilkt elpu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti