Viss svarīgākais par Parīzes paraolimpiskajām spēlēm un Latvijas sportistu dalību

Ar atklāšanas ceremoniju trešdien Parīzē sāksies paraolimpiskās spēlēs, kas Francijas galvaspilsētā risināsies līdz 8. septembrim. Paraolimpiskās spēles to relatīvi neilgajā vēsturē iegūst arvien lielāku atpazīstamību, un Parīzē līdzjutēju interesi veicinās daudzu sacensību rīkošana vēsturiskajā pilsētvidē. Latvijas sportisti paraolimpiskajās spēlēs startēs devīto reizi, tiecoties pēc visaugstākajiem rezultātiem. 

Cik vērienīgas ir Parīzes paraolimpiskās spēles?

Parīze uzņems apmēram 4400 sportistu, kas 11 sacensību dienās 22 sporta veidos cīnīsies par 549 čempionu tituliem. Paraolimpiskajās spēlēs ir vairāk medaļu nekā olimpiskajās spēlēs, jo sportistus sadala vairākās medicīniskās grupās, lai nodrošinātu taisnīgu konkurenci. Starptautiskā Paralimpiskā komiteja (SPK) norāda, ka sadalījums medicīniskajās grupās ir būtībā līdzīgs svara kategoriju sistēmai daļā olimpisko sporta veidu. 

Parīzē būs paraolimpisko spēļu vēsturē lielākais sieviešu īpatsvars, sasniedzot 45% dalībnieku kopskaita. Sievietes startēs 235 no 549 medaļu sacensībām, kas arī pārsniedz 2021. gadā Tokijā notikušo spēļu rādītājus. 

Startam Parīzē ir pieteikti 168 valstu un teritoriju parasportisti, tajā skaitā bēgļu komanda. SPK nostāja ļauj neitrālā statusā startēt agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas parasportistiem.

Cik Latvijas sportistu startēs Parīzes paraolimpiskajās spēlēs?

Latviju pārstāvēs astoņi sportisti piecos sporta veidos. Titulētākie dalībnieki Latvijas delegācijā ir Aigars Apinis diska mešanā, Diāna Krūmiņa šķēpa mešanā un diska mešanā, kā arī jātnieks Rihards Snikus, kurš startē ar zirgu "King of the Dance". Četrus Latvijas sportistus gaida paraolimpiskā debija. 

Kad paraolimpiskajās spēlēs debitēja Latvijas sportisti?

Latvijas pārstāvji paraolimpiskajās spēlēs piedalās kopš sacensībām 1992. gadā Barselonā, kur startēja divi vieglatlēti. Parīzē ir jau devītās vasaras spēles pēc kārtas, kur Latvijas paralimpieši startē pēc valsts neatkarības atjaunošanas. 

Cik sena ir paraolimpisko spēļu vēsture? 

Par pirmajām paraolimpiskajām spēlēm uzskata 1960. gadā Romā sarīkotās sacensības, kur startēja 23 valstu 400 dalībnieku. Kopš 1992. gada sacensībām Barselonā paraolimpiskās spēles notiek pēc olimpisko spēļu noslēguma tajā pašā pilsētā. Līdz 1992. gadam paraolimpiskās un olimpiskās spēles savstarpēji nesaistīja. Paraolimpiskās spēles ir pasaulē lielākās kompleksās sacensības sportistiem ar invaliditāti.

Kā aizsākās paraolimpiskās spēles?

Par paraolimpisko spēļu pirmavotu uzskata 1948. gadā Lielbritānijā vienlaicīgi ar Londonas olimpisko spēļu sākumu ārsta Ludviga Gutmana sarīkotās sacensības Otrā pasaules kara veterāniem ratiņkrēslos. Vēl pirms oficiāla paraolimpisko spēļu nosaukuma iegūšanas kompleksas starptautiskas sacensības sportistiem ar invaliditāti notika arī 1964. gadā Tokijā. 

Kur varēs redzēt Parīzes paraolimpiskās spēles?

Latvijas sportistu startus varēs vērot tiešraidē LTV7 un LSM.lv. Paraolimpisko spēļu svarīgākos notikumus ik dienu būs iespēja redzēt apskata raidījumā LTV Paraolimpiskajā studijā, kā arī ar Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio žurnālistu Parīzē sagatavoto sižetu starpniecību varēs sajust spēļu gaisotni un sportistu emocijas. 

Kas pārstāv Latviju, un kādi ir sportistu starta laiki?

Diāna Krūmiņa (diska mešana, šķēpa mešana F55 ieskaites klasē)

Krūmiņa paraolimpiskajās spēlēs startē trešo reizi. Viņa ir Riodežaneiro paraolimpisko spēļu čempione un Tokijas bronzas īpašniece šķēpmešanā. Savukārt diska mešanā Krūmiņa nopelnīja sudrabu Tokijā un bronzu Rio.

Starts Parīzē: 30. augustā plkst. 11 diska mešanā; 3. septembrī plkst. 11 šķēpa mešanā

Aigars Apinis (diska mešana F52 ieskaites klasē)

Apinis piedalās karjerā septītajās paraolimpiskajās spēlēs. Diska mešanā viņš ir trīskārtējs paraolimpiskais čempions ar zelta godalgām 2004. gadā Atēnās, 2008. gadā Pekinā un 2016. gadā Riodežaneiro. Diska mešanā Apinis vēl ir nopelnījis sudrabu 2012. gadā Londonā un bronzu 2021. gadā Tokijā. 51 gadu vecā sportista rēķinā ir arī pilns paraolimpisko medaļu komplekts lodes grūšanā.

Starts Parīzē: 1. septembrī plkst. 20

Rihards Snikus (paraolimpiskā iejāde)

Snikus piedalās ceturtajās paraolimpiskajās spēles pēc veiksmīga iepriekšējā starta Tokijā, kur viņš ar "King of the Dance" izcīnīja divas sudraba medaļas. 

Starti Parīzē: 3. septembrī plkst. 14.45 individuālās sacensības; 7. septembrī plkst. 13.40 individuālās sacensības brīvajā stilā

Jurijs Semjonovs (parapeldēšana S7 ieskaites klasē)

Semjonovs pēc debijas Tokijā piedalās otrajās paraolimpiskajās spēlēs.

Starti Parīzē: 31. augustā plkst. 11.20 (200 metru kompleksā distance); 3. septembrī plkst. 10.30 (100 metri uz muguras); 4. septembrī plkst. 12 (50 metri brīvajā stilā); 7. septembrī plkst. 11.20 (50 metri tauriņstilā)

Emīls Dzilna (lodes grūšana F12 ieskaites klasē)

Paraolimpisko spēļu debitants iepriekš ir guvis nozīmīgus panākumus, pasaules čempionātā paravieglatlētikā, izcīnot sudraba medaļu lodes grūšanā un zelta godalgu Dubaijas "Grand Prix".

Starts Parīzē: 31. augustā plkst. 11.05

Oskars Gailišs (riteņbraukšana C4 ieskaites klasē)

Debijas reizē paraolimpiskajās spēlēs Gailišs startēs vairākās disciplīnās gan treka, gan šosejas riteņbraukšanā.

Starti Parīzē: 30. augustā plkst. 12.30 kvalifikācija 1km trekā; 31. augustā plkst. 12 kvalifikācija 4km iedzīšanā trekā; 4. septembrī plkst. 9 brauciens ar atsevišķu startu šosejā; 6. septembrī plkst. 10.30 grupas brauciens šosejā

Margita Kanopka (šaušana P2 ieskaites klasē) 

Kanopka karjerā pirmajās paraolimpiskajās spēlēs startēs šaušanā ar pistoli 10 metru distancē.

Starts Parīzē: 31. augustā plkst. 13 kvalifikācija

Raivo Maksims (lodes grūšana, šķēpa mešana F46 ieskaites klasē)

Parīzē Maksims startēs pirmajās paraolimpiskajās spēlēs, kur cer sasniegt augstākos rezultātus.

Starti Parīzē: 3. septembrī plkst. 21.40 šķēpmešanā; 4. septembrī plkst. 11.05 lodes grūšanā

Veselības apstākļu dēļ nestartēs paravieglatlēts Edgars Bergs, kurš Parīzes spēlēm bija kvalificējies. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti