Bērniem un jauniešiem ar invaliditāti Latvijā nav plašu iespēju piedalīties dažādās sporta aktivitātēs. Liepājā svētdien sarīkoja svētkus, kuru mērķis bija popularizēt dažādus parasporta veidus.
"Tas ir mūsu sapnis, lai katrā vairāk vai mazāk lielā pilsētā būtu pulciņš bērniem ar invaliditāti, kur viņi var atnākt, pamēģināt dažādus sporta veidus, pasportot, labi pavadīt laiku," pastāstīja Bērnu un jauniešu parasporta apvienības prezidente Nataļja Novikova. "Šeit sporta infrastruktūra ir ļoti attīstīta, ļoti patīk, tā ka visas iespējas ir nodrošinātas, vajag tikai iet un sportot."
Liepājā cilvēkiem ar invaliditāti ir iespēja regulāri nodarboties ar galda tenisu, kā arī apmeklēt slidošanas nodarbības.
Pasākumā Liepājas Olimpiskajā centrā cilvēkiem ar invaliditāti bija iespēja iepazīt 10 sporta veidu, un svētkiem pieteicās vairāk nekā 40 dalībnieku.
"Parādījās piedāvājums, ka šādas sporta spēles te būs pilsētā, izdomājām atbraukt un paskatīties, ko puišelis var izdarīt. Vēlme jau viņam ik pa laikam uznāk kaut ko padarīt," sacīja bērna ar īpašām vajadzībām tētis Normunds Kreicburgs.
Jaunais liepājnieks Roberts Kreicburgs atzina, ka viņam vislabāk patīk loka šaušana, un Normunda dēls gribētu ar to nodarboties.
Arī parasporta svētku dalībnieku Kļimu Šumiļinu jaunās iespējas aizrauj. "Es spēlēju basketbolu, badmintonu, galda tenisu, metu apļus uz konusiem, bet tagad gribu mēģināt šaut ar loku," pastāstīja Kļims.
Atzinīgi parasporta iniciatīvu vērtē mediķe Jūlija Cīrule-Galuza, kura bērnu veselības problēmas risina gan darbā, gan mājās – viņas meita brīvo laiku pavada, nodarbojoties ar jāšanas sportu. Cīrule-Galuza ir gan bērnu ārste, gan bērna ar īpašām vajadzībām mamma.
"Šie bērni pamatā cieš no tā, ka viņi nekad nespēj būt tik labi kā vienaudži fiziskās aktivitātēs," paskaidroja Cīrule-Galuza. "Viņi ļoti cenšas, viņi cenšas varbūt pat vairāk nekā tipiskie bērni, bet viņi vienmēr ir pēdējie. Sanāk tā, – ja bērnam ir veselības traucējumi, kas nav varbūt ļoti izteikti, bet tomēr ir, bieži vien viņš netiek uz parasto sportu, jo tur viņš nevar. Bet rehabilitācija… nu cik ilgi var? Ir jāsāk dzīvot."
Pasākums Liepājā notika ar pašvaldības atbalstu, un vietvara esot gatava nodrošināt arī regulāras sporta nodarbības, ja vien būs, kas tās apmeklē.
"Būs kaut kas, ko pašvaldība spēs uzņemties, piemēram, infrastruktūras jautājumus, zāli, telpu. Protams, jārisina treneru, aprīkojuma jautājums, bet es domāju, ka tā būs tāda veselīga kombinācija starp pašvaldības resursu, valsts resursu un, visdrīzāk, arī privātie sponsori un uzņēmumi labprāt iesaistīsies šajā kustībā," sacīja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Salvis Roga (Latvijas Reģionu apvienība/biedrība "Liepājnieki").
Labklājības ministrijas dati liecina, ka Latvijā šobrīd ir reģistrētas 202 340 personas ar invaliditāti.