Sporta studija

Pēteris Krastiņš - aizrautīgs sporta organizators Salas novadā

Sporta studija

Hokejists Kārlis Čukste tuvojas maģistra grādam un turpina ceļu uz NHL

Latvijas riteņbraucēju gadiem ilgais ceļš uz Tour de France

Riteņbraucējiem nokļūšana profesionālajā sportā prasa ilgu laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Divi latvieši “Tour de France” – tas ir ļoti cienījams rādītājs –, igauņiem un lietuviešiem šogad, piemēram, nav neviena. Taču ceļš līdz šādu virsotņu sasniegšanai nav viegls.

Carnikavietis Toms Skujiņš un kuldīdznieks Krists Neilands līdz Pasaules tūres līmenim nokļuvuši pakāpeniski un ieguldot smagu darbu.

Neilands pabeidza Murjāņu Sporta ģimnāziju un tad pievienojās Rietumu bankas kontinentālajai komandai, bet Skujiņš trenējās Rīgas Riteņbraukšanas skolā un arī profesionāla gaitas uzsāka Rietumu bankas kontinentālajā komandā.

“Zinot, kā tas pasaulē notiek, un, ja mums ir iespējas tās regulēt, vadīt un braukt uz sacīkstēm, tad mēs, protams, izdarīsim priekš viņiem daudz vairāk, nekā to spēj izdarīt ārzemju komandas kaut kādi cilvēki,” “Sporta studijai” atzina Latvijas Riteņbraukšanas federācijas prezidents un “Rietumu banka – Rīga” komandas izveidotājs Igo Japiņš.

Latvijas izlases un kontinentālās komandas “Tartu 2024” treneris Toms Flaksis pastāstīja, ka riteņbraucējiem no junioru līmeņa uzreiz ir grūti ielēkt profesionālajā riteņbraukšanā. “Ja nav tādas vietas, kur pakāpeniski pāriet, tad absolūti lielākajā vairumā tas izvēršas diezgan neveiksmīgi,” atzina Flaksis.

“Rietumu bankas – Rīga“ komandu Igo Japiņš izveidoja 2002. gadā – tā pastāvēja līdz 2017. gadam. Kontinentālā līmeņa komanda riteņbraucējiem ir pirmais pakāpiens – pēc tam seko pro-kontinentālās un Pro tūres komandas.

Skujiņam līdz nonākšanai Pasaules tūres komandā pagāja seši, bet Neilandam septiņi gadi.

Japiņš uzsvēra, ka Latvijā puiši attīstās vēlāk, un tam pie vainas nav tikai ģenētika, bet arī tas, ka pie mums ir ilgas ziemas, kas kavē fizisko attīstību. Tieši tāpēc puišiem reizēm ir nepieciešami seši gadi, lai tiktu profesionālos, nevis kā tagad pieņemts – vien četri gadi. Ja sportistu pro līmenī iemet par ātru iekšā, iekams viņš vēl nav fiziski gatavs, tad nekas nesanāk.

Treneris Vitālijs Smirnovs strādā Rīgas Riteņbraukšanas skolā, tieši viņš bija arī  “Rietumu Bankas – Rīga” treneris, bet deviņdesmitajos gados strādāja arī ar “Tour de France” kopvērtējuma otrās vietas ieguvēju Pjotru Ugrjumovu.

Smirnovs norāda, ka puišiem katru dienu bijuši treniņi, bieži treniņnometnes un tas dod rezultātu. Braucot pa vienam, rezultāta nebūšot.

Rietumu Banka – Rīga”, vēlāk “Rietumu Delfin” komanda bija Latvijas jauno braucēju tramplīns turpmākajai profesionālajai karjerai. Līdz “Tour de France” līmenim šobrīd nokļuvuši Skujiņš un Neilands.

Riteņbraukšanas lietpratēji norāda, ka Skujiņš un Neilands vēl nav gatavi lielajās tūrēs cīnīties par augstākajām vietām kopvērtējumā, bet atsevišķos posmos gan viņi ir spējīgi ielauzties labāko trijniekā. Šogad to jau pierādījis Skujiņš, kurš skaistā stilā izcīnīja otro vietu astotajā etapā.

Skumjākais šajā stāstā ir tas, ka jaunu, perspektīvu riteņbraucēju paliek arvien mazāk un Latvijā jau trīs gadus nav nevienas vismaz kontinentālā līmeņa komandas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti