Pasaules Veselības organizācija: Trešdaļa pieaugušo ir fiziski nepietiekami aktīvi, rādītāji pasliktinās

Teju trešdaļa pieaugušo pasaules iedzīvotāju nepietiekamas fiziskās aktivitātes dēļ rada sev būtisku veselības apdraudējumu, un problēmas mērogs arvien pieaug, liecina Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sadarbībā ar citām organizācijām veikts pētījums. 

Nepietiekami fiziski aktīvi 2022. gadā bija 1,8 miljardi jeb 31% pieaugušo pasaules iedzīvotāju, kas iezīmē piecu procentpunktu pieaugumu salīdzinājumā ar 2010. gadu. 

PVO Veselības veicināšanas nodaļas vadītājs Rīdigers Krehs iedzīvotāju fiziskās aktivitātes kritumu nosauca par pasaules veselības kluso apdraudējumu, kas būtiski palielina hronisko slimību risku. 

Veselības uzturēšanai PVO iesaka ik nedēļu vismaz 150 minūtes nodarboties ar mērenas intensitātes fiziskām nodarbībām, piemēram, pastaigām, riteņbraukšanu un mājas soli, vai veltīt 75 minūtes nedēļā tādām lielākas fiziskas slodzes aktivitātēm kā skriešana vai sporta sacensības. 

Nepietiekama fiziska slodze palielina sirds slimību, diabēta un dažu ļaundabīgu audzēju risku, kā arī var radīt psihiskās veselības apdraudējumu, sacīja Krehs. 

Ja pasaulē turpināsies līdzšinējās tendences, līdz 2030. gadam fiziski nepietiekami aktīvi būs 35% pieaugušo pasaules iedzīvotāju,

liecina izdevuma "The Lancet Global Health" dati. PVO mērķis ir līdz 2030. gadam samazināt nepietiekamās fiziskās aktivitātes rādītājus par 15%. 

Nepietiekama fiziskā aktivitāte vidēji pasaulē ir 34% sieviešu un 29% vīriešu. Dati par vidējiem rādītājiem pasaulē gan neataino atšķirīgo situāciju dažādās valstīs. Piemēram, Apvienotajos Arābu Emirātos fiziski nepietiekami aktīvi ir 66% pieaugušo, turpretim Austrumāfrikas valstī Malāvijā tikai nepilni 3% iedzīvotāju nesasniedz vēlamo minimumu. Ne visur situācija pasliktinās, un gandrīz pusē valstu situācija ir uzlabojusies, bet cerības sasniegt PVO izvirzīto mērķi 2030. gadā ir 22 valstīm, ja to rādītāji sekos līdzšinējām tendencēm. 

Par fiziskās aktivitātes krituma cēloņiem uzskata dažādus faktorus, tostarp mazāka attāluma staigāšanu kājām, vairāk darba ar datoru un pie dažādiem ekrāniem pavadītu brīvo laiku. 

Sporta līdzjutēji Parīzes olimpisko spēļu gaidās aizrautīgi seko Eiropas futbola čempionātam, tomēr sporta skatīšanās nav tas pats, kas iesaistīšanās fiziskās aktivitātēs, uzsvēra PVO Veselības veicināšanas nodaļas vadītājs Krehs. Viņš mudināja katram palielināt savu fizisko slodzi kaut vai par nieka mazumiņu, jo arī tas veselībai ir no svara. 

PVO publicētajā ziņojumā apkopoti vairāk nekā 500 pētījumu dati, kas iegūti, apzinot 5,7 miljonus cilvēku 163 valstīs un teritorijās. PVO aicina pasaules valstis popularizēt fiziskas aktivitātes, jo nepietiek ar paļaušanos uz katra cilvēka personisko izvēli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti