Sporta ziņas

Baltijas līga basketbolā sievietēm. "TTT Rīga" - "TalTech"

Sporta ziņas

Baltijas čempionāta posms motošosejā

Kas jāmaina Latvijas sportā - Basketbola skolas "Rīga" saimniecība – dažādu īpatnību ieskauta

Basketbola skolas «Rīga» saimniecības īpatnības: atkāpes no likumiem finanšu jomā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Kampaņā "Bērnu sporta uzrēķini", uzklausot vecāku stāstus, Latvijas Televīzija visbiežāk sastapās ar basketbola skolas "Rīga" nosaukumu. To gan daļēji var noteikt BS Rīga" mērogs - tā ir ļoti liela iestāde, apvienojot vairāk nekā 2400 audzēkņu. BS "Rīga" direktors Guntis Šēnhofs nenoliedz, ka naudas apritē skolā ir atkāpes no likumiem, bet viņš to pamatoja ar treneru nepietiekamo oficiālo atalgojumu.

BS "Rīga" treneru atalgojums neatbilstot reāli nostrādāto stundu skaitam, jo brīvdienas un vasaras tiek pavadītas sacensībās un nometnēs, kur faktiski jāstrādā 24 stundas diennaktī.

Šēnhofs kā piemēru nosauca treneri Mārtiņu Fominu, kam valsts apmaksājot tikai pusi nostrādātā laika.

"1920 stundas gadā tiek apmaksātas no valsts. Tā, kā nosauci: 800–1200 eiro robežās pirms nodokļu nomaksas" teica Šēnhofs. "Gandrīz tieši tādu pašu slodzi – 1914 stundas, ko skrupulozi izrēķinājis pedants, treneris Imants Pļaviņš, arī mans vietnieks DSN [sporta namā "Daugava"]. Izrēķinājis konkrēti uz Fominu. Tādi pieticīgi aprēķini. Tātad treneris kopsummā nostrādā gandrīz 4000 stundu gadā, apmaksātas tiek, ja 800 eiro var saukt par apmaksu, tas kā nu kuram, - puse."

Šēnhofs lēš, ka adekvāts atalgojums treneriem būtu 1500-2000 eiro pēc nodokļu nomaksas. Tas mazinātu ēnu ekonomiku, lai arī tās pilnīgai izskaušanai viņš netic, jo ikdienā ir ne mazums situāciju, kurās skaidras naudas norēķini dārdzību mazina.

"Jābrauc kaut kur – kolosāls turnīrs. Pārskaitot ir viena summa, bet kādam no vecākiem ir kāds paziņa ar busiņu. Iesēdina komandu un brauc prom. Un tas ir divreiz lētāk," paskaidroja BS "Rīga" direktors.

Šēnhofs nevar atbildēt uz jautājumu, kādu lomu BS "Rīga" darbības nodrošināšanā ieņem viņa izveidotā un faktiski, bet ne juridiski, vadītā Eiropas Jaunatnes basketbola līga (EYBL).

Pilna saruna ar Gunti Šēnhofu 

Rīgas pašvaldības sporta zālēs savus formāli mājas posmus nereti rīko ārzemju komandas. Šēnhofs uzsver, ka ārzemju komandas šādos gadījumos pārskaitot naudu EYBL, kura veic visus norēķinus par izmitināšanu, ēdināšanu un sporta zāļu īri. Latvijas Televīzijas rīcībā nonākušie dokumenti gan liecina par pretējo.

Piemēram, 2018. gada 11. oktobrī – pēdējā pilnvērtīgajā sezonā pirms kovida – BS "Rīga" noslēgusi līgumu par ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanu 18 EYBL posmos, no kuriem daļai līgas mājaslapā kā organizatori norādītas ārzemju komandas. Iepirkums tiem pašiem 18 datumiem bija arī sacensību dalībnieku izmitināšanai. Rīgas komandas šajos posmos netiek ne izmitinātas, ne ēdinātas.

Iepazinies ar EYBL mājaslapas saturu, Šēnhofs pēkšņi sāka pieļaut domu, ka kļūdas dēļ treknrakstā ir izceltas nepareizās komandas, bet šaubu gadījumā aicināja vērsties KNAB. Neskaidrības ir arī par sporta zāļu nomas cenām. Rīgas dome Latvijas Televīzijai spēja uzrādīt tikai cenrādi, kurā tiekot piemēroti dažādi koeficienti, bet nespēja paskaidrot, kādi cenu aprēķināšanas koeficienti piemēroti ārzemju komandu rīkotajām sacensībām.

"Tad jums ir jājautā EYBL. Manā rīcībā šādas informācijas nav," teica Rīgas domes pārstāve Dina Vīksna. "Es tikai redzu to, ka līgumi tiek slēgti ne tikai ar EYBL, bet arī par EYBL spēļu norisi ar dažādām starptautiskām organizācijām."

Šeit gan veidojas vēl viena pretruna, jo Šēnhofs norāda, ka par ārzemju komandām zāles apmaksā tikai EYBL, bet nekādi koeficienti cenu aprēķināšanā netiekot piemēroti.

Vīksna norādīja, ka Rīgas domē

par iespējamām BS "Rīga" nelikumībām pēdējos gados saņemts tikai viens vecāku iesniegums, un jautājums ātri ticis atrisināts.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) strauju sporta pedagogu algu kāpumu nesola, bet aicina vecākus aktīvāk rakstīt oficiālus iesniegumus.

"Tā ir problēma, ka sagaidām to, ka valstī nauda vienkārši kaut kā uzzīmējas, uzrodas no nekurienes, ka ir kaut kāds koks, no kura paņemt un kā ābolus noplūkt tūkstošus un miljonus," teica Muižniece. "Tā tas nenotiek."

Pilna saruna ar Anitu Muižnieci 

Ministre saskata, ka tikpat kā ir beigusies ceļu policijas kukuļošana un pateicības ārstiem, tādēļ Muižniece aicina arī sportā vērsties pret nelikumīgiem maksājumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti