Piespēle

Aizvadītā sezona NBA un gaidāmā olimpiskā kvalifikācija. Saruna ar Dāvi Bertānu

Pievienotā vērtība

Procentlikmju kāpums apstājies: vai šo pagrieziena punktu spēsim izmantot izaugsmei

Tīna Graudiņa un Anastasija Samoilova brīdi pirms olimpiskā starta Parīzē

Pludmales volejbolistes Graudiņa un Samoilova neizslēdz, ka pēc olimpiādes nāksies šķirties no trenera

Latvijas sieviešu pludmales volejbola vadošais duets Tīna Graudiņa un Anastasija Samoilova Latvijas Radio raidījumā "Piespēle" nekautrējās kritizēt Latvijas sportistu delegācijas tērpus olimpiskajās spēlēs, kā arī neizslēdza, ka sadarbība ar līdzšinējo treneri Damjanu Vojtasiku pēc četrgades lielākā sporta notikuma varētu arī noslēgties.

Latvijas vadošo sieviešu pludmales volejbola duetu jau gandrīz divus gadus trenē poļu speciālists Damjans Vojtasiks. Graudiņa uzskata, ka gan viņām treneri izdevies patiešām iepazīt, gan speciālistam – viņas. Arī pats treneris esot gandarīts par Latvijā pavadīto laiku.

"Es vēl vakar viņu [Vojtasiku] vedu mājās no treniņa. Viņš teica, ka Latvijā divi gadi paskrējuši ātri un viņam šeit esot patīkami un ērti. Bija prieks to dzirdēt, jo man viņš kā treneris patīk no visām pusēm. Kad viņš saka, ka arī viņam patika ar mums strādāt... Tāda abpusēji patīkama sajūta," sacīja Samoilova.

Volejbolistes Vojtasika izteikumus atstāsta pagātnes formā, jo viņa līgums beigsies šā gada augustā. Lai gan joprojām pastāv iespēja, ka sadarbība tiks turpināta, Samoilova un Graudiņa arī atzīst, ka treneris jau saņēmis piedāvājumus no ārzemēm.

Samoilova uzskata, ka šobrīd treneru tirgus ir visai sekls, līdz ar to kvalitatīva trenera meklējumi, ja tāda nepieciešamība radīsies, varētu būt sarežģīti: "Treneriem ir viņu asociācija. Ļoti bieži nāk sludinājumi trenēt Āfrikā vai Āzijā. Viņiem ir ļoti grūti atrast trenerus. Ne tikai tāpēc, ka tas ir tālu, bet arī tāpēc, ka nav daudz treneru, kuri ir gatavi pamest savas ģimenes un braukt pavadīt divus mēnešus ar divām meitenēm vai puišiem."

Abas spēlētājas arī uzskata, ka Genādiju Samoilovu un Vojtasiku salīdzināt nebūtu korekti, jo laikā, kad Graudiņa/Samoilova strādāja ar pieredzes bagāto Latvijas treneri, viņas bijušas citā karjeras stadijā. Tobrīd viņas tikai sāka savas gaitas profesionālajā sportā, un tam brīdim atbilstošāka esot bijusi tieši Samoilova pieeja.

Aizvadītajā nedēļā klajā tika laists Latvijas olimpiskās delegācijas tērpu dizains. Samoilova uzskata, ka Tokijā tērpi tomēr bijuši latviskāki: "Tie bija ar simboliem un zīmēm. Šie tērpi... Mums pat uz kofera nav uzraksta "Latvija", kas ir dīvaini. Tie krekli ir parasti sportiski krekli. Vairāk dominē pelēcīga krāsa, kas nav latviska. Gribētos vairāk to latvisko. Tas, ka viņi pie tā strādāja divarpus gadus... Mani tas šokē. Man ļoti patīk svārki, kuri paredzēti atklāšanas ceremonijai."

"Man arī ir līdzīgas domas. Daži apģērba gabali ir ļoti labi, bet kopumā... Un šis komentārs būs pret apģērba ražotāju, nevis Latvijas Olimpisko komiteju. Vai tiešām jums nebija nekādas citas iedvesmas uztaisīt Latvijas olimpiešiem tērpus, kuros būtu kas vairāk nekā tikai uzraksts "Latvija", kuru pat nevar salasīt, jo tas ir melns logo uz melna krekla vai sarkans logo uz sarkana krekla?

Man šķiet, ka mēs olimpiskajā ciematā būsim tādi mistiskie cilvēki, jo nevienam nebūs skaidrs, no kurienes esam. Šī ir iespēja, kur Latvijai izcelties ar mākslinieciskajiem veidiem. Tā ir iespēja nodot vēstījumu. Latvija un tērpu veidotāji šoreiz, manuprāt, nav padomājuši šajā virzienā," kritiku pauda Graudiņa.

Graudiņa/Samoilova līdz šim pēdējā lielajā starptautiskajā turnīrā izcīnīja bronzas godalgu. Runa ir par "Elite 16" turnīru Čehijas pilsētā Ostravā. Graudiņa uzskata, ka nogrieznī pirms Jāņiem, kas sastāvēja no trīs turnīriem tikpat nedēļās, akcents tika likts tieši uz snieguma uzlabošanu, nevis rezultātu sasniegšanu.

"Ostrava mums bija trešais turnīrs trīs nedēļu laikā. Šajā trīs nedēļu posmā neskaitījām punktus, nedomājām par uzvarām, bet vienkārši spēlējām, lai dabūtu spēļu pieredzi, gatavojoties Parīzei. Rezultāti varbūt nebija tik būtiski. Ļoti labi, ka viņi bija, bet es neteiktu, ka mēs tam piešķiram baigi lielo nozīmi. Tā bija daļa no sagatavošanās procesa," sacīja Graudiņa.

Runājot par šā brīža sieviešu pludmales volejbola eliti, Samoilova atzīst, ka joprojām pārsvars pieder Brazīlijas sportistēm. Viņasprāt, pludmales volejbols pašā augstākajā līmenī ir kļuvis fiziskāks.

"Vairāk notiek spēlēšana uz otro pieskārienu, kad uzreiz pēc serves uzņemšanas bumba tiek sista pāri. Sieviešu konkurencē vēl nav tik izteikts šis cēliens lēcienā. Es teiktu, ka ir arī vairāk kombināciju. Pasaules Volejbola federācija tiecas uz to, ka spēle kļūst ātrāka," mūsdienu pludmales volejbola tendences ieskicēja Samoilova.

Statistikas izpratne sporta augstākajā līmenī kļūst par ļoti svarīgu treniņprocesa daļu. To, vēl spēlējot Vašingtonas "Wizards" rindās, atzina arī Latvijas vadošais basketbolists Kristaps Porziņģis. Samoilova norāda, ka viņas jau no jaunatnes vecuma spējušas novērtēt statistikas doto pienesumu.

"Mēs pētām tos virzienus, kuros konkrētajai komandai patīk sist. Es teiktu, ka mēs jau no jaunatnes vecuma sapratām, ka spēles analīze ir priekšrocība. No sākuma varbūt nebija tik daudz resursu, lai mums būtu savs statistiķis, kurš ar to strādā. Tiklīdz mums parādījās tie resursi... Ar Aivi [Kokinu] sākām strādāt, šķiet, 2019. gadā," sacīja Samoilova.

Pirms aktīvākas pievēršanās statistikas analīzei parasti pirmo setu sanācis zaudēt, jo pagāja laiks, kamēr tika izprastas pretinieču tendences. Tagad, kad volejbolistēm pieejama statistika par pretinieču tendencēm, šāds "iesildīšanās" sets vairs neesot nepieciešams. 

Skatītājiem, vērojot spēles no malas, var rasties iespaids, ka laukumā rezultātu nosaka fiziskas darbības. Graudiņa gan norādīja, ka ļoti lielu lomu spēlē arī mentālais sniegums.

"Laukumā ir ļoti daudz jādomā. Pirms katras izspēles tu mēģini izanalizēt pēdējās trīs pretinieču izspēles. Piemēram, ja viņa pēdējoreiz sita slīpi un mēs pacēlām šo bumbu, tad viņa to, visticamāk, vēlreiz nedarīs. Dažreiz var aiziet arī dubultajā psiholoģijā," nelielu ieskatu par mentālo noslodzi spēles gaitā sniedza Graudiņa.

Savukārt Samoilova atzina, ka ļoti reti skatās citas spēles, bet to darot, viņu pārsteidz ātrums, kādā patiesībā norit mača gaita. Laukumā viss šķietot lēnāk.

Graudiņa/Samoilova pošas uz savām otrajām olimpiskajām spēlēm. 2021. gada spēlēs Tokijā tika izcīnīta augstā 4. vieta. Sportistes atzina, ka sagatavošanās procesam palīdzējis fakts, ka spēles Covid-19 dēļ norisinājās par gadu vēlāk. Ņemot vērā, ka viņas olimpisko kvalifikāciju bija izpildījušas jau 2019. gadā, papildu gads palīdzējis labāk sagatavoties startam. Tajā pašā laikā šis gads saīsināja laiku līdz nākamajām olimpiskajām spēlēm jeb šā gada olimpiādi. Graudiņa gan uzskata, ka arī šis apstāklis vērtējams pozitīvi, jo, viņasprāt, četri gadi, kas ir standarta cikls starp olimpiskajām spēlēm, ir pārāk ilgs laiks.

"Tagad vienu gadu tu atpūties un atej mentāli no Tokijas spēlēm. Tad divus gadus gatavojies un kvalificējies Parīzei. Ļoti ātri pienāca šīs olimpiskās spēles, bet tas ir labi, jo mēs esam savos spēka gados," trīs gadu ilgā perioda starp olimpiskajām spēlēm plusus izceļ Graudiņa.

Latvijas vadošais sieviešu pludmales volejbola duets uzvarēja aizvadītajā nedēļas nogalē notikušajā "Saulkrastu kokteilī". Sportistes atklāja, ka sacensību organizatori viņas esot uzaicinājuši, lai piesaistītu arī citus pasaules līmeņa duetus. Vīru konkurencē citus gadus šis turnīrs spēja piesaistīt arī gana spēcīgas ārzemju komandas, bet dāmu sacensībās ārzemju duetu pārstāvniecība neesot bijusi tik stipra. Viņas arī esot palīdzējušas ar ārzemju pāru piesaisti, tiesa, tas neesot bijis viegls process, jo olimpiskās spēles ir gandrīz aiz stūra un ne katra sportiste vēlas doties uz turnīru citā valstī.

Graudiņa/Samoilova ir uzskatāmas par Latvijas delegācijas pārstāvēm, kuras pavisam noteikti var pretendēt uz augstvērtīgu rezultātu. Abas volejbolistes apzinās, ka Latvijas līdzjutēji no viņām gaidīs labus rezultātus un pat iespējamas godalgas.

"Protams, ka šie rezultāti ir iespējami, bet, kā jau sportā, svarīga ir arī veiksme. Kā sakārtojas šie "play-off" zari. Paredzēt kaut ko tiešām ir grūti. Tāpēc mēs par to nedomājam. Ļausim faniem un atbalstītājiem domāt par beigu rezultātu," sacīja Graudiņa.

Abām volejbolistēm 2021. gada olimpiskās spēles bija pirmās viņu karjerā. Toreiz Covid-19 pandēmijas dēļ sportistiem bija jāstartē tukšu tribīņu priekšā. Samoilova pēc atklāšanas ceremonijas, kas arī norisinājās gandrīz tukšu tribīņu priekšā, savā "Instagram" kontā pat atzina, ka viņai tobrīd nācis raudiens.

Līdz ar to šogad Samoilovai un Graudiņai būs pirmā pieredze startēt olimpiskajās spēlēs, kuras klātienē vēro skatītāji. Graudiņa atzina, ka 2021. gada olimpiādes spēlē pašā pirmajā setā bijusi ļoti nobijusies, neskatoties uz to, ka tribīnes bija tukšas. Savu lomu spēlējusi apziņa, ka viņa startē olimpiskajās spēlēs, pat ja mači norisinājās tukšu tribīņu priekšā.

Abas sportistes arī atzīst, ka šo trīs gadu laikā viņas guvušas briedumu gan kā atlētes, gan personības.

"Es teiktu, ka uzlabojušās ir arī mūsu savstarpējās attiecības. Tas ir arī Damjana nopelns. Protams, mēs arī viena otru esam labāk iepazinušas. Zinām, kā labāk rīkoties konkrētajās situācijās. Zinām, kā vienai otru atbalstīt. Ar to arī dzīve kļuvusi vieglāka.

Es teiktu, ka katram bērnam jāiet sportot, jo sports ir tāda lieta, kas iemāca pielāgoties jebkurai situācijai. Mēs tik daudz ceļojam. Katra spēle ir atšķirīga. Mēs spējam pielāgoties. Mūsdienās, kad tā pasaule ir tik ātra, tā ir vērtīga rakstura īpašība," piebilda Samoilova.

Šajās olimpiskajās spēlēs, lai gan ļoti ierobežotā skaitā un neitrālo atlētu statusā, tomēr būs arī krievu un baltkrievu sportisti. Graudiņa jau iepriekš ir izteikusi savu nostāju Ukrainas kara jautājumā. Viņa uzskata, ka situācija ar agresorvalstu sportistu dalību olimpiskajās spēlēs varējusi būt arī sliktāka.

"Tas spektrs bija plašs. No tā, ka krievu sportisti pilnībā piedalās spēlēs, līdz tam, ka viņi vispār nepiedalās. Es domāju, ka šis ir ļoti tuvu tam mums vēlamākajam variantam. Krievi ir tik ļoti ierobežoti olimpiskajās spēlēs, ka viņus, cerams, praktiski nejutīsim. Bet, jā, sports ir politika. Tā tas vienmēr ir bijis. Tagad to var redzēt arī Eiropas futbola čempionātā. Es domāju, ka arī Parīzē neiztiks bez kaut kādiem šāda veida asumiem," norādīja Graudiņa.

Parīzes olimpisko spēļu pludmales volejbola turnīrs 27. jūlijā sāksies ar grupu spēlēm. Sieviešu sacensību uzvarētājas tiks noskaidrotas 9. augustā, bet vīriešu – 10. augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti