Jaunajā grāmatā pilnībā pārrakstīta nodaļa par laika posmu no 20. gadsimta 70. gadiem līdz pat 2000. gadiem, grāmatas prezentācijā pavēstīja Krievijas vēsturiskās izglītības starpresoru komisijas priekšsēdētājs un viens no grāmatas autoriem Vladimirs Medinskis.
Tāpat pievienota arī nodaļa, kas aptver laika posmu no 2014. gada līdz mūsdienām jeb kopš laika, kad Krievija anektēja Krimu un pēcāk izvērsa pilna mēroga iebrukumu Ukrainā.
Grāmatas autori klāstīja, ka tajā atspoguļoti daudzi interesanti fakti un arī Krievijas "mikrovēsture". Augusta sākumā Kremļa medijos tika publicētas pirmās mācību grāmatas lappuses, tostarp satura rādītājs un daži atvērumi, kuros stāstīts par karu Ukrainā un Krievijas attiecībām ar Rietumiem.
Kremlim raksturīgajā melīgajā retorikā grāmatā tiek stāstīts, ka "Ukraina ir ultranacionālistiska un neonacistiska valsts", ka "Kijivu kontrolē Rietumi, kas cenšas sadalīt Krieviju un nozagt tās dabas resursus".
Tāpat "vēstures lappusēs" tiek klāstīts tas, kā "NATO padomnieki mudinājuši Kijivu uzbrukt Donbasam", un ka "Ukrainā ir izveidotas slepenas ASV biolaboratorijas".
Grāmatā kritizētas arī Rietumu uzliktās sankcijas Krievijai – tās nodēvētas par "absolūti nelikumīgām" un tādām, "kas pārkāpj visas starptautisko tiesību normas". Turklāt šī darba autori arī norādījuši, ka sankciju iespaidā Krievijas valstij un tās privātpersonām nozagti īpašumi teju 300 miljardu ASV dolāru (277 miljardu eiro) vērtībā un ka Rietumu rīcība "būtībā neatšķiras no nacistiskās Vācijas īstenotās laupīšanas padomju muzejos Otrā pasaules kara laikā".
Grāmatā skolēni tiek aicināti "būt modri pret opozicionāru, viedokļu līderu un populāru blogeru ietekmi, lai viņi nekļūtu par lētu manipulāciju upuriem".
Viens no ievērojamākajiem jaunās grāmatas autoriem ir Vladimirs Medinskis. Viņš ir vēsturnieks ar apšaubāmu slavu – daudzu izdevumu, tostarp grāmatu sērijas "Mīti" autors. Tajā viņš centies atspēkot, viņaprāt, ārzemnieku izdomātos stereotipus par Krieviju un krieviem, kas tos diskreditē.
Starp citiem jaunās "mācību" grāmatas līdzautoriem ir arī Krievijas Zinātņu akadēmijas Vispārējās vēstures institūta direktors Aleksandrs Čubarjans.
Augustā notikušajā grāmatas prezentācijā Krievijas izglītības ministrs Sergejs Kravcovs to nosauca par daļu no "vienotas izglītības programmas literatūrā, sociālajās zinībās un vēsturē".
Pērn Krievijas skolās tika ieviesta arī jauna mācību programma "Svarīgas sarunas". Tās ietvaros skolotāji katru nedēļu audzēkņiem izklāsta dažādas patriotiskas tēmas un Kremļa naratīvus par valstiski un starptautiski svarīgiem jautājumiem.
Jaunajai mācību grāmatai ir ļoti maza saistība ar reālo vēsturi – tā drīzāk ir atgriešanās pie padomju ideoloģiskās indoktrinācijas prakses, vērtēja eksperti.
"Jebkurai represīvai diktatūrai, īpaši tādai, kas uzsākusi karu, tas ir nepieciešams," vērtēja bijušais Krievijas parlamenta deputāts un šobrīd ārvalstīs mītošais Kremļa opozicionārs Aleksandrs Osovcovs. "21. gadsimtā nav cita veida, kā attaisnot agresiju, kā vien ar mītu palīdzību."
Tikmēr Ukrainas politologs un Kijivas Pasaules politikas institūta direktors Jevhens Mahda "Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība" teica, ka "mācību grāmatas" autori tā iecerējuši vairot Krievijas patriotismu un veicināt militāro mobilizāciju:
"Šī mācību grāmata ir domāta izlaiduma klasei. Bērniem, kas to lasīs, ir jāsaprot, kāpēc viņi uzvelk formas tērpus un zābakus," viņš teica.
Bet ukraiņu vēsturnieks un Ukrainas Nacionālās piemiņas institūta pārstāvis Serhijs Hucaļuks sacīja, ka jauno "mācību grāmatu" varētu iekļaut arī kā pierādījumu pret Krieviju Starptautiskajā krimināltiesā:
"Tas ir pierādījums tam, kā Krievijā tiek īstenota ideoloģija, lai atbalstītu tās (valsts) agresīvo politiku."
KONTEKSTS:
2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.