Irāna veikusi raķešu uzbrukumu Izraēlai

Izraēlas un Irānas amatpersonas ziņo, ka otrdien vakarā Irāna veikusi ballistisko raķešu uzbrukumu Izraēlai. Izraēlas aizsardzības spēki aicināja iedzīvotājus doties uz patvertnēm.

Izraēlas armijas pārstāvji ziņoja, ka no Irānas palaisti ap 180 raķešu, bet lielāko daļu izdevies notriekt. Pagaidām nav ziņu par uzbrukumā nogalinātiem vai ievainotiem cilvēkiem.

Ap pulksten 20.40 pēc Latvijas laika pienāca ziņas, ka raķešu uzbrukums ir beidzies un Izraēlas iedzīvotāji var atgriezties savos mājokļos.

Izraēlas rīcībā ir spēcīga pretgaisa aizsardzības sistēma, tā sauktais "Dzelzs kupols", kas spējīgs pārtvert un notriekt lielāko daļu ienaidnieka raidīto raķešu.

Teherānas režīma pārstāvji apgalvo, ka šis uzbrukums esot atriebība par Irānas atbalstītā grupējuma "Hizbullāh" vadoņa Hasana Nasrallas nāvi. Viņš tika nogalināts pagājušonedēļ Izraēlas raķešu triecienā Libānas galvaspilsētā Beirūtā.

ASV amatpersonas ziņoja, ka Irānas raķešu uzbrukums Izraēlai varētu būt tikpat vērienīgs kā 13. aprīlī notikušais, kad Irāna uz Izraēlu raidīja simtiem raķešu un dronu. Taču toreiz Izraēlas pretgaisa aizsardzībai kopā ar sabiedroto (galvenokārt ASV un Lielbritānijas) spēkiem izdevās notriekt ap 99% raķešu.

ASV pārstāvji uzsvēra, ka arī šoreiz ASV spēki ir gatavi palīdzēt Izraēlai atvairīt uzbrukumu.

Izraēlas lielpilsētā Telavivā otrdien tikmēr noticis arī terora akts; teroristu sarīkotā apšaudē nogalināti septiņi cilvēki, vēl deviņi ievainoti. Uzbrukums sācies vilciena vagonā un turpinājies uz platformas. Izraēlas varasiestādes informē, ka divi teroristi "neitralizēti" notikuma vietā.

KONTEKSTS:

Irānai un Izraēlai nav kopējas robežas, taču abas valstis jau gadu desmitiem spēkojušās par ietekmi Tuvo Austrumu reģionā. 1979. gadā Irānā pie varas nāca islāma fundamentālistu režīms, kas sarāva jebkādas saites ar Izraēlu. Irāna uzskata, ka Izraēlas valsts nedrīkst eksistēt; Teherānas režīms draudējis noslaucīt Izraēlu no pasaules kartes.

Irāna tiek uzskatīta par bīstamāko Izraēlas ienaidnieci reģionā, taču Izraēlas rīcībā ir kodolieroči un pasaules spēcīgākās lielvaras ASV atbalsts.

Irānas režīms finansē tādas teroristu organizācijas kā "Hamās" un "Hizbullāh", kas cīnās pret Izraēlu. Konflikts saasinājās pagājušā gada 7. oktobrī, kad "Hamās" teroristi sarīkoja uzbrukumu Izraēlai. Kopš tā laika augušas bažas, ka "Hamās" un Izraēlas karš varētu pāraugt plašākā reģionālā konfliktā ar Irānas līdzdalību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti