Galvenā cīņa tīmeklī un medijos
Referendums un prezidenta vēlēšanu pirmā kārta apliecināja, ka Moldovas sabiedrība ir sadalījusies divās līdzīgās daļās. Tāpēc pirms prezidenta vēlēšanu izšķirošās kārtas Sandu un Stojanoglo ir centušies uzrunāt gan tos vēlētājus, kuri pirmajā vēlēšanu kārtā balsoja par citiem kandidātiem, gan tos, kuri pirms divām nedēļām neaizgāja nobalsot.
Kišiņevas ielās nevar īpaši manīt priekšvēlēšanu kampaņu – jā, dažviet ir izlīmēti abu kandidātu plakāti, šorīt Latvijas Radio manīja arī Sandu kampaņas telti uz vienas no pilsētas centrālajām ielām, tomēr nekas vairāk neliecina, ka pēc dažām dienām moldāviem būs jāizdara ļoti svarīga izvēle.
Šovakar pusnaktī noslēgsies pirmsvēlēšanu aģitācijas periods, tāpēc rīt vairs nekur nevarēs būt redzami kandidātu plakāti.
Galvenā priekšvēlēšanu cīņa notiek medijos un sociālajās saziņas vietnēs. Pagājušajā svētdienā notika vienīgās priekšvēlēšanu televīzijas debates starp Sandu un Stojanoglo, bet tās vairāk esot līdzinājušās iestudētam šovam, jo to laikā kandidātus neizjautāja žurnālisti, bet viņi atbildēja viens uz otra, visticamāk, iepriekš iesniegtiem jautājumiem.
Pēc tam vajadzēja notikt vēl vienām televīzijas debatēm, bet Stojanoglo atteicās tajās piedalīties, tāpēc Sandu vienatnē atbildēja uz vairāku žurnālistu jautājumiem.
Kandidātu pirmsvēlēšanu vēstījumi ir diezgan atšķirīgi.
Sandu uzsver, ka viņas vadībā Moldova turpinās kursu uz Eiropas Savienību, kā arī darīs visu iespējamo, lai palīdzētu kaimiņvalstij Ukrainai karā pret Krieviju. Prezidente arī ir atzinusi, ka līdz šim nav pietiekami strauji virzījušās viņas solītās tieslietu reformas. Viņa arī ir izteikusi gatavību pieprasīt izmaiņas valdībā, ja uzvarēs vēlēšanās.
Savukārt Stojanoglo veltījis daudz kritisku vārdu Sandu, pārmetot viņai, ka Moldovas ekonomika neattīstās, tāpēc valstī gandrīz vispār esot apstājusies būvniecība, bet viņas valdīšanas četros gados valsti esot pametuši 300 tūkstoši pilsoņu. Savukārt Stojanoglo ārpolitiskā nostāja ir tāda, ka ar visām valstīm ir jāuztur dialogs.
Uzvaru prognozē Sandu
Runājot par vēlēšanu iznākuma prognozēm, jānorāda, ka ceturtdien tika publicēta aptauja, kurā 39% respondentu bija atbildējuši, ka balsos par Sandu, bet 32% sacīja, ka balsos par Stojanoglo. Bet vairāk nekā 24% aptaujāto vēl nebija izlēmuši, par kuru kandidātu atdot balsi.
Ņemot vērā tikai izlēmušos respondentus un pieskaitot arī ārvalstīs dzīvojošos, sociologi prognozēja, ka Sandu vēlēšanās varētu saņemt nedaudz vairāk par 55% balsu, bet Stojanoglo – gandrīz 45%.
Arī Latvijas Radio uzrunātais politologs Andrejs Kureraru izteica līdzīgu prognozi: "Droša prognoze būtu, ka Sandu gūs uzvaru ar nelielu pārsvaru, līdzīgi, kā tas bija referendumā. To prognozēja arī vakar publicētā aptauja, ko veica socioloģisko pētījumu uzņēmums, kam ir saites ar prokrievisku mediju. Ja pat viņu aptaujas rāda, ka Sandu uzvarēs, tad tas apliecina, ka viņiem ir bažas par viņas uzvaru. Taču, ja oligarham Ilanam Šoram ir izdevies uzpirkt 300 tūkstošus vēlētāju, tad tas var visu mainīt."
Jāatgādina, ka pēc referenduma un prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas Sandu paziņoja, ka Moldova ir piedzīvojusi bezprecedenta mēģinājumus ietekmēt balsojumu iznākumu, apgalvojot, ka 300 tūkstoši pilsoņu varētu būt saņēmuši naudu no Krievijā dzīvojošā oligarha Ilana Šora, kurš aicināja balsot pret valsts dalību Eiropas Savienībā un nebalsot par Sandu.
Izskatās, ka centieni ietekmēt vēlēšanu iznākumu nav mazinājušies, jo arī pēdējās dienās ir notikuši jauni aresti saistībā ar iespējamo vēlētāju balsu pirkšanu, ko esot organizējuši ar Šoru saistīti cilvēki.
Bet Moldovas Pretkorupcijas prokuratūra ceturtdien paziņoja, ka pret 40 Sabiedrisko pakalpojumu aģentūras darbiniekiem ir ierosināta krimināllieta saistībā ar aizdomām, ka viņi caur Krievijas bankām ir saņēmuši naudu, kas varētu būt izmantota, lai uzpirktu vēlētājus.
Lai atrunātu cilvēkus no savas balss pārdošanas, par ko Moldovā draud kriminālatbildība, Kišiņevas ielās patrulējot policijas automašīnas, no kurām tiek atskaņoti attiecīgi ziņojumi. Arī Kišiņevas sabiedriskajā transportā uz tablo rāda tekstu, kas brīdina par sekām, ja cilvēki pārdos savu balsi.
Ceturtdien Moldovas varasiestādes arī paziņoja, ka ir arestēti pieci cilvēki, kuriem bija uzdots aizdedzināt Moldovas Centrālās vēlēšanu komisijas ēku un policijas automašīnas. Diversanti bija ieradušies no separātiskā Piedņestras reģiona. Viens no aizturētajiem apgalvoja, ka viņus savervēja ar saziņas vietnes "Telegram" starpniecību un katram apsolīja 5000 dolāru (4600 eiro) par noziegumu pastrādāšanu.