Briselē pauž bažas, ka plānotie grozījumi graus visas Eiropas Savienības pretkorupcijas sistēmu, un brīdina, ka šie lēmumi Bratislavai var maksāt arī ES finansējumu.
"Mafija!" un "Fico, vācies uz Krieviju!" – ar šādiem un citiem dusmīgiem saukļiem ceturtdien ielās izgāja tūkstošiem slovāku. Turpinot cīņu pret valdības centieniem vājināt tiesiskumu, aizvadītas vienas no lielākajām demonstrācijām pret Fico valdību.
Protesti notika vairāk nekā 30 Slovākijas pilsētās un pat ārpus valsts robežām – ielās izgāja arī citās Eiropas valstīs mītošie Slovākijas pilsoņi.
"100 dienas mūsu valstī ir izniekotas. Pār mums valda cilvēki no pagātnes, kas saindē tagadni un nozog mūsu nākotni," apgalvo opozīcijas partijas "Progresīvā Slovākija" pārstāvis Mihals Šimečka.
"Opozīcija, pilsoniskā sabiedrība, drosmīgi prokurori, tiesībsargi un citi ir apvienojušies un piepilda laukumus. Redzi – Fico, tu esi kaut ko sajaucis! Mēs neesam Krievijā, mēs esam Eiropā, un mēs nepadosimies!"
Fico koalīcijā apstiprinātais plāns paredz likvidēt īpašo prokuratūru, kas izmeklē organizēto noziedzību un politiskos noziegumus. Premjers apgalvo, ka šī prokuratūra pārkāpj cilvēktiesības. Tā vietā viņš vēlas, lai ar šīm lietām nodarbotos reģionālās prokuratūras, kas neko tādu nav darījušas gadu desmitus.
Vienlaikus plānots samazināt sodus par korupciju un ekonomiskiem noziegumiem, kā arī vājināt trauksmes cēlēju aizsardzību.
Neraugoties uz protestiem, koalīcija turpina grozījumus virzīt, turklāt vēlas tos pieņemt paātrinātā kārtībā. Balsojums parlamentā varētu notikt jau nākamnedēļ. Reformas kritizējusi arī Slovākijas prezidente Zuzana Čaputova, kura aicināja deputātus grozījumus pirms balsojuma rūpīgi izvērtēt.
"Virzītie grozījumi iezīmētu vienu no valsts vēsturē lielākajām krimināllikuma reformām. Tās fundamentāli izmainīs mūsu pieeju ekonomiskajiem un citiem smagiem noziegumiem. Par reformām nav notikusi profesionāla diskusija, nav bijusi analīze par tās tehniskajām un praktiskajām sekām. Uzvara vēlēšanās nedod varu darīt jebko, kas ienāk prātā," uzsver Čaputova.
Trauksmes zvani skan ne tikai Slovākijā, bet arī Briselē. Eiropas Komisijā norāda, ka speciālās prokuratūras likvidēšana rada risku "atsevišķām lietām tikt paslaucītām zem paklāja".
Bet Eiropas Prokuratūra paziņoja, ka valsts plāni apdraud visa bloka pretkorupcijas sistēmu. Šādi turpinot, Slovākiju var piemeklēt kaimiņvalstu Ungārijas un Polijas liktenis, kuras, virzot tiesiskumu apdraudošas reformas, zaudēja bloka finansējumu.
Iedzīvotāju demonstrācijas pret šīm reformām notiek jau kopš decembra sākuma. Opozīcija norāda, ka reformu mērķis ir pasargāt gan pašu Fico, gan viņam pietuvinātos. Vairāki ar viņa partiju saistīti cilvēki ierauti korupcijas skandālos.
Fico, kurš premjera amatā atgriezās tikai oktobra beigās, lieki laiku nav tērējis. Kopš nākšanas pie varas viņš sācis virzīt grozījumus, ar kuriem Slovākija slīd demokrātijas vājināšanas virzienā.
Fico ir arī plāni pārņemt kontroli pār sabiedriskajiem medijiem un ierobežot atsevišķas pilsoniskās organizācijas, pasludinot tās par ārvalstu aģentiem.
Lai arī bija bažas, ka Eiropas Savienības līderu sanāksmēs Fico varētu apvienot kritiskajā nostājā pret Ukrainu spēkus ar citu Krievijai draudzīgu politiķi, Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu, tās nav piepildījušās. Daži analītiķi pauž – tas tāpēc, lai nepievērstu lieku uzmanību notiekošajam paša mājās.