Zalužnijs skaidroja, ka katrs karš ir citādāks un ka militārajam komandierim izaicinājums ir savlaicīgi saprast, kurp šis karš virzās. Viņš skaidroja, ka uzvarai karā ir nepieciešama unikāla stratēģija, kas seko unikālai loģikai.
Ņemot vērā Ukrainas ierobežotos resursus un to, ka arī sabiedrotajiem esošie militārie līdzekļi tukšojas, ir nepieciešams koncentrēties uz jaunām un modernām tehnoloģijām un to pilnveidošanu. Un šobrīd galvenais šī kara virzītājspēks ir bezpilota ieroču sistēmu izstrāde.
Dronu attīstība un izmantošana šajā karā strauji pieaug. Tos izmanto gan tuviem, gan tāliem triecieniem, gan izlūkošanai.
Tie arī taupa, ja tā var teikt, karavīru dzīvības. Pēc Zalužnija domām, tieši bezpilota sistēmas kopā ar citiem modernu ieroču veidiem nodrošina Ukrainai labāko veidu, kā izvairīties no pozicionāla kara, kurā Ukrainai nav priekšrocību.
"Mūsu kaujas pieredze, īpaši kopš 2022. gada, ir unikāla, taču uzvaras interesēs mums pastāvīgi jāatrod jauni veidi un jaunas iespējas, kas palīdzētu mums iegūt priekšrocības pār ienaidnieku," rakstīja Zalužnijs.
"Iespējams, šeit prioritāte numur viens ir visa salīdzinoši lētu, modernu un ļoti efektīvu bezpilota lidaparātu un citu tehnoloģisku līdzekļu arsenāla apgūšana. Jau tagad šādi līdzekļi ļauj komandieriem uzraudzīt situāciju kaujas laukā reālajā laikā, dienā un naktī un jebkuros laika apstākļos. Tie arī dod mums iespēju veikt augstas precizitātes triecienus pret ienaidnieka mērķiem priekšējās pozīcijās un dziļumā," vērtēja militārpersona.
Tātad Zalužnijs uzskata, ka panākumu atslēga ir pārspēks pār Krieviju augstajās tehnoloģijās. Tāpat atteikšanās no novecojušas un stereotipiskas domāšanas šajā karā.
Tā teikt, šajā karā ir jāiet līdzi laikam un jāpielāgojas, jāizmanto tehnoloģiju priekšrocības un tās jāatīsta, lai gūtu priekšrocību pār ienaidnieku. Šādas tehnoloģijas paver iespēju veikt pēkšņus masīvus triecienus kritiskās infrastruktūras objektiem un sakaru centriem, neizmantojot dārgas raķetes vai pilotējamas lidmašīnas.
Viņš ir pārliecināts, ka ir jāizveido pilnīgi jauna valsts tehnoloģiskās pārbruņošanās sistēma, kuras izveidi varētu panākt piecu mēnešu laikā. Un sabiedrotie šādam plānam piekrītot.
"Mūsu mērķim ir jābūt izmantot brīdi – maksimāli uzkrājot jaunākās kaujas spējas, kas ļaus mums veltīt mazāk resursu, lai nodarītu maksimālu kaitējumu ienaidniekam, izbeigtu agresiju un aizsargātu Ukrainu no tās nākotnē," viņš rakstīja.
Būtiski pieminēt, ka Zalužnijs uzskata – Ukrainai ir jācīnās (pārnestā nozīmē) ne tikai ar sabiedrotajiem. Dažviet viņš kritizē valdību.
Proti, viņaprāt, Ukrainu nomāc valsts normatīvā regulējuma nepilnības, kā arī daļējs monopols aizsardzības nozarē, kas noved pie kavējumiem, piemēram, munīcijas ražošanā, un padziļina Ukrainas atkarību no sabiedrotajiem piegāžu jomā.
Visbeidzot, viņš norādīja uz valsts iestāžu nespēju uzlabot bruņoto spēku dzīvā spēka apjomu, jo netiek sperti nepopulāri pasākumi. Tātad kritika par to, ka valsts baidās spert nepopulāros soļus mobilizācijā.
Visu Zalužnija eseju angļu valodā var izlasīt šeit.