Visa videointervija krievu valodā šeit.
Ukrainas un Polijas robežu jau ilgi bloķē Polijas lauksaimnieki, kuri iestājas pret lauksaimniecības produkcijas ievešanu no Ukrainas Polijā. Konfliktu politiskajā līmenī nav atrisinājusi pat valdības maiņa Varšavā. Nonācis līdz tam, ka, pēc mediju ziņotā, abas valstis apspriež, ka uz laiku varētu slēgt robežu un pārtraukt tirdzniecību.
Jevhens Mahda atgādināja, ka Varšava iepriekš noteica embargo Ukrainas labībai, kas caur Poliju tiek vesta tikai tranzītā.
"Graudi, kurus tik dedzīgi izber uz ceļa, netiek vesti nevienai Polijas firmai. (..) Šie graudi tiek vesti caur Poliju tranzītā. Un protestējošie – un es nepavisam neesmu pārliecināts, ka tie visi ir poļu lauksaimnieki – to labi zina," norādīja politologs.
Protestētāju rīcību viņš vērtēja kā "diezgan skarbu".
"Viņi izmanto stereotipus un to, kas ir zemapziņas līmenī, lai izveidotu nostāju, ka ukraiņi ir pie visa vainīgi un viņiem par to jāsamaksā," sacīja Mahda.
Viņš teica, ka pret tādu pozīciju ir sarežģīti cīnīties, taču nepieciešams skaidrot, kāpēc situācija patiesībā nav tāda, kā to iztēlo no Polijas puses, – pirmām kārtām, lai saglabātu Ukrainas un Polijas attiecības.
"Mums jāsaglabā Ukrainas un Polijas attiecības par katru cenu, jo tās ir ķīla bruņojuma piegādei, munīcijas piegādei pa visīsāko ceļu, kāds pašlaik ir," uzsvēra Mahda.
Viņa vērtējumā tas, kas pašlaik notiek uz Polijas un Ukrainas robežas, ir Krievijas specdienestu informācijas un psiholoģiskā ietekmēšanas operācija.
"Izmantojot Polijas politiķus un poļu aktīvistus, kuri tādējādi īsteno savas tiesības protestēt, tomēr vienlaikus vēršas pret citu tiesībām uz privātīpašumu," norādīja politologs.
KONTEKSTS:
Polijas zemnieki 1. martā sāka daļēji bloķēt ceļu bijušajā robežpunktā uz Polijas un Lietuvas robežas, kas atrodas Suvalku zemes šaurumā. Aptuveni nedēļu ilgajā akcijā poļu zemnieki grib pārbaudīt pārvadāto Ukrainas graudu daudzumu.
Lauksaimnieki uzskata, ka graudi no Ukrainas it kā tiekot vesti uz Lietuvu un pēc tam no Lietuvas nonāk Polijā bez jebkādām pārbaudēm.
Lai protestētu pret Ukrainas lauksaimniecības produktu eksportu, uz kuru netiek attiecinātas muitas nodevas, Polijas lauksaimnieki pēdējo nedēļu laikā centušies bloķēt Polijas un Ukrainas robežu, kā arī nozīmīgu autoceļu uz Vāciju.