Darbadienas pēcpusdienā Latvijas Radio ieradās adresē, kur reģistrēta SIA "Gentmed". Tā ir firma, kuras vārds figurē Ukrainā sāktā izmeklēšanā par nelikumīgu Ukrainā ražotu medikamentu piegādi caur Latviju - Krievijas armijai.
SIA "Gentmed" ir piereģistrēts jaunā projekta daudzīvokļu namā Jūrmalā, Dzintaros. Ēku komplekss apjozts ar žogu. Ne pie žoga, ne ieejas mājas kāpņutelpā nav nekādas norādes, ka te atrastos šī firma. Kāda sastapta sieviete stāsta, ka, viņasprāt, konkrētajā adresē neviens nedzīvo. "Cik mēs te dzīvojam, mēs nevienu tur neesam redzējuši."
Gubenko apsūdzības noliedz
Firma šajā adresē ir tikai piereģistrēta, bet faktiski darbojas noliktavās pie lidostas "Rīga". Tā pēcāk stāsta firmas īpašnieks – Ukrainas iedzīvotājs Sergejs Gubenko, ar kuru izdodas sazināties attālināti "Zoom" platformā. Kur tieši Gubenko intervijas laikā atrodas, viņš neatklāj.
"Saistībā ar to, ka mani mēģina aktīvi meklēt, es negribētu vietu nosaukt, kur es šobrīd atrodos. Šobrīd es neatrodos Latvijā."
Gubenko ir viens no trīs apsūdzētajiem, kam Ukrainā ir celta apsūdzība kriminālprocesā par nelikumīgu Ukrainas uzņēmuma – "Novofarm"–Biosintez" – medikamentu nodošanu agresorvalstij.
Atšķirībā no pārējiem diviem šajā lietā aizturētajiem – zāļu ražotāja "Novofarm–Biosintez" direktora Valērija Perervas un tirdzniecības menedžeres Julijas Tarasovas – Gubenko no tieša kontakta ar izmeklētājiem izvairās, baidoties no aizturēšanas.
Gubenko: Saprotiet, tiklīdz es atgriezīšos Ukrainā, es iesēdīšos blakus kamerā mūsu direktoram.
Latvijas Radio: Bet varbūt tas kaut kā paātrinās..
Gubenko: Tas, ka es iesēdīšos kamerā? Tas nepaātrinās tā iemesla dēļ, ka šobrīd visa aizsardzība pēc būtības ir koncentrēta manās rokās. Es runāju ar advokātiem, es apmaksāju viņu pakalpojumus, veicam ekspertīzes.
Aptuveni pusotru stundu ilgā intervijā Gubenko izvērsti atbild uz visiem jautājumiem par ierosināto lietu.
Viņa viedoklis ir, ka Ukrainas tiesībsargi nepatiesi apvaino "Novofarm–Biosintez" medikamentu nodošanā agresorvalstij un arī Latvijas firma medikamentus uz Krieviju neesot piegādājusi pēc pilna apmēra iebrukuma sākuma.
Medikamenti uz Krieviju uzņēmumam "Alba Medikal" patiešām esot piegādāti, bet tikai līdz pilna apmēra iebrukuma sākumam, un šajā periodā tie varēja nonākt Krievijas armijas slimnīcā, kur arī varētu būt sākušies notikumi, kas piesaistījuši Ukrainas tiesībsargu uzmanību, uzskata Gubenko.
"Parādījās sūdzība, ka vienā no kara slimnīcām – Gordenko slimnīcā – kādam pacientam ķirurģiskas operācijas laikā parādījies toksiska reakcija. Sāka noskaidrot gadījumu. Patiesībā medikaments ir kvalitatīvs, nekas ar viņu tur tāds nenotika, bet tur Krievijā bija sākusies tāda reakcija uz Ukrainas produktiem. Visus Ukrainas produktus sāka bloķēt. Kāds ieraudzīja šo Ukrainas preparātu un tāpēc kaut ko uzrakstīja par to.. Nu, lūk, un Ukrainas drošības dienests to ieraudzīja, uztaisīja ekrānuzņēmumu un noteica – "Opā! Ukrainas preparāts no Ukrainas rūpnīcas tiek patiesībā izmantots Krievijas karavīru ārstēšanai kara slimnīcā Maskavā". No tā arī viss sākās," klāstīja Gubenko.
Arī tas, ka vēlāk pie ukraiņu saņemtā karagūstekņa atrasta ampula ar "Novofarm – Biosintez" ražoto anestēzijas līdzekli, Gubenko ieskatā esot safabricējums.
"Viņš ir Ukrainas pilsonis. Viņš ir no Doneckas. Viņš labprātīgi padevās gūstā. Pats atnāca. Un padevās viņš gūstā, ja mani atmiņa neviļ, 4. vai 5. aprīlī 2023. gadā, bet protokols par viņa aptieciņas apskati uztaisīts pēc vairāk nekā 20 dienām, kad viņš jau nometnē atradās. Tas ir viens. (..) Otrs, mēs jau pusgadu cenšamies iegūt tiesības kaut vai apskatīties uz to flakonu. Mums to nedod. Bet daļā uzlīmes, kas ir redzama uz tā flakona, liecina, ka marķējums neatbilst tam, kāds ir Krievijā. Tas ir Ukrainas marķējums," skaidroja Gubenko.
Gubenko pauda arī daudzus citus argumentus, kas, viņaprāt, liek domāt, ka flakons pie karagūstekņa ir izmeklēšanas vajadzībām safabricēts pierādījums. Viņa juristi jau veikuši darbības, lai notiekošais Ukrainā iekšēji tiktu izmeklēts.
Gubenko: Tas ir falsificējums, kuru, iespējams – es tā pieļauju – patiesībā radīja paši Drošības dienesta darbinieki.
Latvijas Radio: Bet kāpēc – kāpēc jums liekas, ka Drošības dienests jums gribētu tā ieriebt?
Gubenko: Divi iemesli – pirmais, ne mēs vieni tādi. Ukrainā tas šobrīd notiek masveidā. Simtiem uzņēmumu šobrīd figurē līdzīgās lietās, tajā skaitā lieli un mazi uzņēmumi. (..) Kas patiesībā notiek? Vai nu tā ir kārtējā īpašumu pārdale, kas notiek kara laikā. Notiek kaut kāda īpašumu pārdale, un tam tiek izmantotas tiesībsaizsardzības iestādes. Vai nu tas ir muļķības pēc – vispārpieņemtas tendences ietvaros – sit savējos, lai svešie baidītos.
Gubenko pārmetumi tiesībsargiem ir smagi, tomēr jāņem vērā, ka šo viedokli pauž "Novofarm–Biosintez" un SIA "Gentmed" akcionārs, kurš pats šobrīd izvairās no tiešas saziņas ar izmeklētājiem, kā tas būtu jādara likumpaklausīgam pilsonim.
Ukrainā turpinās izmeklēšana
Gatavojot sižetu, Latvijas Radio vairākkārtīgi uzrunāja gan lietas atbildīgo prokuroru, gan lietā iesaistīto Ukrainas drošības dienesta pārstāvi, lūdzot interviju par šo kriminālprocesu, bet saņemti atteikumi. Tomēr tas nav nekas neparasts pirmstiesas izmeklēšanas laikā – arī Latvijā pirmstiesas izmeklēšanas procesā tiesībsargi reti kad sniedz komentārus žurnālistiem.
Un Ukrainā šobrīd pirmstiesas izmeklēšana turpinās. Ukrainas ģenerālprokuratūra rakstiskā atbildē norādīja: "Ģenerālprokuratūras procesuālā vadībā Ukrainas Drošības dienesta Galvenās izmeklēšanas pārvaldes izmeklētāji no 2023. gada 8. marta veic pirmstiesas izmeklēšanu pret trim Ukrainas pilsoņiem aizdomās par to, ka personu grupa izdarīja apzinātas darbības, kuru mērķis ir palīdzēt agresorvalstij un nodarīt kaitējumu Ukrainai, brīvprātīgi gatavojoties un nododot materiālos resursus agresorvalsts pārstāvjiem.
Pirmstiesas izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka pēc pilna mēroga iebrukuma uzsākšanas un atbilstošu sankciju ieviešanas pret agresorvalsti Ukrainas uzņēmuma amatpersonas izstrādāja mehānismu šādu ierobežojumu apiešanai.
Šim nolūkam viņi kopā ar saviem Krievijas līdzdalībniekiem izmantoja vairākas kontrolētas komercstruktūras Eiropas Savienības teritorijā. Sākotnēji Ukrainas medikamenti tika piegādāti uz šo ārvalstu uzņēmumu adresēm, kur tiem mainīja pavadzīmes un nosūtīja produktus faktiskajiem klientiem Krievijā."
Nekādu sīkāku informāciju prokuratūra neatklāja, jo tas var kaitēt izmeklēšanai. Tomēr tiesībsargi nav vienīgie, kas notikušajā saskata iespējami smagu noziegumu. Tik smagu, lai aizdomās turamos turētu apcietinājumā.
Tiesa noraida drošības līdzekļa maiņu
21. martā kārtējā gaisa trauksme izjaukusi plānoto Kijivas Ševčenko rajona tiesas darbu, taču process par drošības līdzekļa maiņu "Novofarm–Biosintez" akcionāra Gubenko menedžerei Julijai Tarasovai tomēr notiek.
Pretī prokuroram un Drošības dienesta pārstāvei tiesā stājušies četri spēcīgi Kijivas advokāti, kas cīnās par Tarasovas atbrīvošanu un drošības līdzekļa maiņu.
Galvenie argumenti – process pilnībā nepamatots, pierādījumu medikamentu nodošanā Krievijai nav un sievietei nepamatoti piemērots bargais pirmstiesas izmeklēšanas drošības līdzeklis – apcietinājums, no kā cieš viņas mazie bērni.
"Apsūdzība – nepamatota, un te nav nepieciešams izvērtēt pierādījumus, pietiek konstatēt faktu, ka apsūdzības pusei nav neviena pierādījuma," skaidroja advokāts Dmitro Loshakovs.
Aizstāvības centieni pārliecināt tiesu izlaist Tarasovu ilga vairākas stundas, taču izrādījās nesekmīgi.
Tiesa apmierināja tiesībsargu lūgumu pagarināt drošības līdzekli – apcietinājumu. Jūlijai Tarasovai, līdzīgi kā zāļu ražotājfirmas direktoram Valērijam Perervam, jāpaliek ieslodzījumā, kamēr turpinās izmeklēšana.