Rietumu līderi gandarīti par ieslodzīto apmaiņas darījumu ar Krieviju

Rietumvalstu līderi pauduši gandarījumu par žurnālistu, demokrātijas aizstāvju un citu savu pilsoņu atbrīvošanu no Krievijas cietumiem ieslodzīto apmaiņas ietvaros. Rietumos tika nogādāti 16 cilvēki, kas atbrīvoti no Krievijas un Baltkrievijas cietumiem. Savukārt Krievija atguvusi 10 cilvēkus, kas rietumvalstīs bija notiesāti par dažādiem noziegumiem.

Atbrīvoto vidū ir Krievijas opozīcijas aktīvisti Vladimirs Kara-Murza un Iļja Jašins, Vācijas pilsonis Riko Krīgers, kuram Aleksandra Lukašenko režīms Baltkrievijā bija piespriedis nāvessodu par "terorismu", kā arī amerikāņu laikraksta "The Wall Street Journal" žurnālists Evans Gerškovičs un radio "Svoboda" žurnāliste, ASV un Krievijas dubultpilsone Alsu Kurmaševa.

Uz Vāciju devās divas lidmašīnas ar 13 bijušajiem Krievijā ieslodzītajiem. Vācijas kanclers Olafs Šolcs pēc sarunas ar atbrīvotajiem uzsvēra, ka apmaiņa bijis pareizs lēmums, jo to cilvēku aizsardzība, kas iestājušies par demokrātiju un brīvību, ir daļa no demokrātiskas humānistu sabiedrības tēla.

"Ja bija kādas šaubas par to, tās pazuda pēc sarunas ar atbrīvotajiem," uzsvēra Šolcs. Tomēr oficiālā Berlīne jau iepriekš atzina, ka Vācijā uz mūžu notiesātā slepkavas Vadima Krasikova atbrīvošana nebija viegls lēmums.

Trīs atbrīvotie ASV pilsoņi aizlidoja uz ASV, kur Baltais nams pauda gandarījumu par apmaiņu. ASV prezidents Džo Baidens darījumu nosauca par diplomātijas varoņdarbu.

Komentējot notikušo apmaiņas darījumu, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels norādījis, ka "ES var justies atviegloti pēc vairāku politieslodzīto, tostarp ES pilsoņu, atbrīvošanas".

Ieslodzīto apmaiņas darījumu komentējis arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Viņš darījumu nosaucis par sasniegumu, kas bija iespējams, pateicoties ciešai sadarbībai NATO sabiedroto vidū, piebilstot, ka "tiesības uz miermīlīgu opozīciju un plašsaziņas līdzekļu brīvība ir būtiskas katrai funkcionējošai sabiedrībai".

Savukārt Lielbritānijas premjerministrs Kīrs Stārmers vēsta, ka atzinīgi vērtē vairāku Krievijā ieslodzīto cilvēku atbrīvošanu, norādot, ka domās ir ar atbrīvotajiem un viņu tuviniekiem. Stārmers arī piebilda, ka Lielbritānija turpinās aicināt Krieviju nodrošināt politiskās izpausmes brīvību.

Atbrīvotos spiegus un slepkavu Krasikovu kā varoņus sveica Krievijā, kur Vnukovas lidostā viņus sagaidīja pats diktators Vladimirs Putins. Kremļa paziņojumā pausta pateicība visu valstu vadītājiem, kas palīdzēja apmaiņas sagatavošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti