Parlamenta vēlēšanās uzvarēja līdz šim opozīcijā esošā konservatīvā Nacionālās koalīcijas partija. Otrajā vietā ierindojās eiroskeptiskā Somu partija, bet premjeres Sannas Marinas vadītie sociāldemokrāti palika tikai trešie. Tas nozīmē, ka Marinai nāksies pamest premjeres amatu.
Pirms vēlēšanām veiktās sabiedriskās domas aptaujas ir izrādījušās diezgan precīzas, jo NKP, Somu partijai un sociāldemokrātiem vēlēšanās tika prognozēta tieši šāda secība. Un arī vēlētāju atbalsta atšķirības izrādījās visai nelielas.
Sociāldemokrātu līdere apsveikusi vēlēšanu uzvarētājus
Ņemot vērā to, ka Somijā premjera amats parasti tiek uzticēts partijai, kura vēlēšanās saņēmusi visvairāk balsu, var droši teikt, ka līdzšinējā premjere Marina zaudēs savu amatu. Tādēļ sociāldemokrātu nometnē pēc vēlēšanām nevaldīja sajūsma, tomēr nevarētu teikt, ka būtu manāma liela nolemtība, jo vietu skaits parlamentā būs pat lielāks, nekā bija līdz šim.
Marina jau atzinusi sakāvi vēlēšanās un apsveikusi uzvarētājus.
"Ir pagājis ļoti, ļoti ilgs laiks, kopš kāda partija ir spējusi palielināt savu atbalstu no premjera partijas pozīcijām un palielināt savu parlamenta deputātu skaitu – tas ir patiešām labs sasniegums, lai gan mēs šoreiz finišu nesasniedzām pirmie. Apsveicam arī pārējos šo vēlēšanu uzvarētājus, sveicam Nacionālās koalīcijas partiju un Somu partiju.
Demokrātija ir runājusi, somu iedzīvotāji ir nobalsojuši, un demokrātijas svinēšana vienmēr ir lieliska lieta.
Tāpēc paldies visiem. Ar labu nakti, un arī mums ir iemesls priecāties par šo rezultātu," teica Marina.
Premjera kandidātam būs jāizdara sarežģīta izvēle
Liela sajūsma tikmēr bija vērojama eiroskeptiskās Somu partijas atbalstītāju vidū, jo šī partija sasniegusi savu līdz šim labāko rezultātu.
"Mīļie somi, vai jūs zināt, ko esat izdarījuši? Jūs esat devuši visu laiku labāko rezultātu mūsu partijai!" pavēstīja partijas līdere Rika Purra.
Lielākais iemesls gavilēm, protams, bija NKP ar tās līderi Peteri Orpo priekšgalā, jo tā ir uzvarējusi vēlēšanās.
53 gadus vecajam Orpo, kurš iepriekš bijis dažādos ministru posteņos, priekšā grūts uzdevums, jo nebūs viegli izveidot jauno koalīciju.
Viņam jāizvēlas starp Somu partiju un sociāldemokrātiem. Atšķirības viedokļos ir ar abiem.
Iespējamākā šķiet "zili-sarkanā" valdība, proti, NKP un sociāldemokrāti. Tomēr sarunas varētu būt grūtas, jo abām partijām ir atšķirīgi uzskati par valsts ekonomiku. Piemēram, NKP apsūdzēja sociāldemokrātus bezatbildīgā valsts parāda palielināšanā.
Sociāldemokrāti negrasās sadarboties ar Somu partiju
Otra koalīcijas iespēja būtu labēja valdība, ko veidotu NKP un Somu partija. Viegli vienoties nebūtu arī par šādu valdību, ņemot vērā, ka Somu partija vēlas panākt Somijas izstāšanos no Eiropas Savienības un iestājas par imigrācijas ierobežošanu.
Koalīcija, kurā ietilptu gan sociāldemokrāti, gan eiroskeptiskā Somu partija, izskatās maz ticama, jo, pēc Sannas Marinas domām, Somu partija ir "atklāti rasistiska", tādēļ ar to sadarboties nebūtu iespējams.
Orpo jau solījis sākt sarunas par jauno koalīciju, uzsverot, ka tā iestāsies par ciešāku Somijas integrāciju Eiropas Savienībā un NATO, kā arī centīsies panākt jaunu darbavietu izveidošanu.
Somijā vēlētāju nervozitāte tieši par ekonomiku, dzīves dārdzību kļuva lielāka nekā bažas par citiem jautājumiem. Tāpēc svaru kausi sāka liekties par labu taupīgajiem konservatīvajiem.
Šajās vēlēšanās par kreisajiem spēkiem nobalsoja tikai trešdaļa Somijas vēlētāju.
Sociāldemokrātu popularitāte samazinājusies arī citās ziemeļvalstīs - pagājušajā rudenī Zviedrijas sociāldemokrāti zaudēja premjera amatu, bet Dānijā to izdevās saglabāt, tikai pārņemot vairākas labējo politikas.