Tas nozīmē, ka Somijas valdības vadītāja amatā Marinu, visticamāk, nomainīs konservatīvo līderis Peteri Orpo.
Rezultāti pēc gandrīz visu balsu saskaitīšanas rāda, ka NKP saņēmusi 20,8% balsu un 48 mandātus Somijas parlamentā, kurā ir 200 deputātu.
NKP līdzšinējā parlamentā bija opozīcijā.
Šajās vēlēšanās populārāko partiju pirmais trijnieks uzrādīja ļoti līdzīgus rezultātus.
Otrajā vietā ierindojusies nacionālkonservatīvā Somu partija, kas saņēmusi 20% balsu un 46 mandātus. Šai partijai, kura jau iepriekš ir bijusi valdībā, šis ir labākais rezultāts tās vēsturē. 2011. gada vēlēšanās tā ieguva 19% balsu.
Bet premjeres Marinas sociāldemokrātiem nācās samierināties ar 19,9% balsu un 43 mandātiem, lai gan tas ir pat vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās pirms četriem gadiem.
Yle's forecast suggests the NCP will be the largest party in the new parliament, followed by the Finns Party and the SDP pic.twitter.com/DPhpjg0CRX
-- Yle News (@ylenews) April 2, 2023
Pārējās partijas, kas kopā ar sociāldemokrātiem līdz šim veidoja koalīciju – "zaļie", Centra partija un Kreisā alianse – cietušas sakāvi.
Vēlētāju aktivitāte ir bijusi līdzīga pēdējās vēlēšanās novērotajai, proti, teju 72%.
Sarunas par koalīcijas veidošanu solās būt sarežģītas
Iespēja veidot valdību parasti tiek uzticēta visvairāk balsu ieguvušās partijas līderim.
Tas nozīmē, ka premjera posteni varētu iegūt NKP līderis Peteri Orpo. 53 gadus vecais Orpo jau iepriekš ieņēmis dažādus posteņus Somijas valdībā, bijis iekšlietu, lauksaimniecības un finanšu ministrs.
Orpo nāksies izlemt, vai par galveno koalīcijas partneri izraudzīties Somu partiju vai arī sociāldemokrātus. Ideoloģiski tuvāka būtu NKP sadarbība ar Somu partiju.
Tas gan varētu radīt ārpolitiskas problēmas, jo Somu partija par savu ilgtermiņa mērķi pasludinājusi izstāšanos no Eiropas Savienības.
Orpo jau solījis sākt sarunas par jauno koalīciju, uzsverot, ka tā iestāsies par ciešāku Somijas integrāciju Eiropas Savienībā un NATO, kā arī centīsies panākt jaunu darbavietu izveidošanu.
Koalīcija, kurā ietilptu gan sociāldemokrāti, gan eiroskeptiskā Somu partija, izskatās maz ticama, jo Marina jau pirms vēlēšanām kategoriski atteikusies veidot koalīciju, kurā būtu pārstāvēta viņasprāt, "atklāti rasistiskā" Somu partija.
Pati Marina jau arī ir atzinusi sakāvi vēlēšanās un ir apsveikusi vēlēšanu uzvarētājus. 37 gadus vecā Marina bijusi viena no jaunākajām valsts līderēm Eiropā, un premjere spodrināja Somijas tēlu arī ārpus valsts robežām.
Marina sekmīgi izvadīja valsti caur Covid-19 pandēmiju, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā izrādīja nelokāmu atbalstu Ukrainai un kopā ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti panāca, ka Somija drīzumā kļūs par NATO dalībvalsti.
Taču daļai vēlētāju nepatika viņas jauneklīgā uzvedība un izklaides, savukārt konservatīvie asi kritizēja sociāldemokrātu valdības ekonomisko politiku.