Vislielākie postījumi nodarīti Taivānas austrumu piekrastes pilsētai Hualieņai. Tur daļēji sabrukušas 15 ēkas un pamatīgi cietusi infrastruktūra.
Vairākas daudzstāvu ēkas sagāzās uz sāniem, tāpēc tur esošie cilvēki netika aprakti un tas ļāva izvairīties no lielāka upuru skaita. Glābēji no cietušajām mājām izvilka cilvēkus, kuri pašu spēkiem tās nevarēja pamest.
"Tā kā pēcgrūdienu ir diezgan daudz, bija jāpārvieto komandpunkts, lai ēku varētu droši demontēt vai veikt turpmākus glābšanas darbus. Un pēcgrūdienu dēļ ēka sasvērās nedaudz vairāk un pastāv sabrukšanas risks," sacīja Hualiaņas mēre Hsu Čen-veja.
Vietējās amatpersonas vēstīja, ka vairākas dzīvības izdzisušas krītošu akmeņu un zemes nogruvumu dēļ.
Hualieņu ieskauj kalni, tāpēc zemestrīces laikā un pēc tās ir reģistrēti vairāki spēcīgi zemes nogruvumi, kuru dēļ ir nopostīti tilti un autoceļi. Nogruvumu rezultātā ir bloķēti vairāki satiksmes tuneļi, kuros iesprostoja cilvēkus.
Zemestrīce bija jūtama arī galvaspilsētā
Zemestrīce nodarīja postījumus arī citviet Taivānā. Galvaspilsētā Taibejā, kas atrodas aptuveni 300 kilometrus uz ziemeļiem no Hualieņas, daļēji sagruva astoņas ēkas.
"Bija patiešām spēcīga kratīšana. Visi motorolleri pie mūsu mājas apgāzās. Steigšus izslēdzām gāzi un elektrību un atvērām durvis. Tā bija ļoti spēcīga zemestrīce. Domājām, ka māja sagāzīsies," Taibejas iedzīvotāja Čana Juiliņa sacīja telekanālam "Taiwan Plus".
Līdzīgas izjūtas bija arī Čeņai Nieņtdzu: "Tas bija patiešām mežonīgi. Sen nebijām piedzīvojuši zemestrīci, tāpēc sajūta bija patiešām biedējoša."
Sociālajos tīklos ievietotā video bija redzams, kā zemestrīces brīdī no debesskrāpja, uz kura jumta atrodas baseins, gāzās simtiem litru ūdens.
Bet kādā citā video bija redzams cilvēku pilns vilciena vagons, kas pamatīgi kratās.
🇹🇼Today's 7.2 earthquake near #Hualien shook #Taiwan as people were getting ready for the day, yet many didn't receive alerts🚨. The warning system's hiccup underscores the need for better preparedness and communication. pic.twitter.com/YqhkNp91Kp
— TVBS World Taiwan (@tvbsworldtaiwan) April 3, 2024
Bija bažas par cunami
Taivānas Centrālā meteoroloģijas pārvalde informēja, ka 7,2 magnitūdas spēcīgās zemestrīces epicentrs atradās Filipīnu jūrā tikai 15,5 kilometru dziļumā un 25 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Hualieņas pilsētas. Savukārt ASV Ģeoloģiskais dienests ziņoja, ka zemestrīce bija 7,4 magnitūdas stipra.
Taivānas, Japānas, Filipīnu un Ķīnas varasiestādes izplatīja brīdinājumus par iespējamiem cunami viļņiem, taču pēc dažām stundām šos brīdinājumus atcēla.
Okinavas salā pēc šī brīdinājumu uz laiku atcēla reisus no galvenās lidostas un uz to.
Zemestrīcei sekoja pēcgrūdieni, no kuriem viens bija 6,5 magnitūdas stiprs.
Pēc zemestrīces visā Taivānā bez elektrības palika vairāk nekā 300 000 mājsaimniecību, bet atbildīgie dienesti drīz vien atjaunoja elektrības padevi lielākajai daļai no tām. Stihijas dēļ daudzviet ir traucēti telekomunikāciju sakari, kuru atjaunošana ir viena no prioritātēm.
Spēcīgākā zemestrīce 25 gadu laikā
Taivānas prezidente Cai Inveņa pēc dabas stihijas pārņēma Centrālā ārkārtas operāciju centra vadību, lai koordinētu glābšanas un seku likvidācijas darbus. Prezidente uzsvēra nepieciešamību sadarboties visos administratīvajos līmeņos.
"Centrālajai valdībai ir jāsniedz palīdzība vietējām pašvaldībām. Tiks mobilizēti arī militārie spēki. Centrālajai un vietējām pašvaldībām ir jāsadarbojas, lai mazinātu šīs katastrofas sekas," sacīja prezidente.
Taivāna atrodas pie divu tektonisko plātņu sadures vietas, tāpēc spēcīgas zemestrīces šeit nav retums. Šī bija spēcīgākā zemestrīce Taivānā pēdējo 25 gadu laikā.
1999. gada septembrī Taivāna pieredzēja 7,6 magnitūdas spēcīgu zemestrīci, kurā gāja bojā 2400 cilvēku un tika sagrautas 5000 ēkas.