Prokuratūra bija pieprasījusi piespriest Protasevičam desmit gadu cietumsodu.
27 gadus vecais Protasevičs ir opozīcijas medija "Nexta" dibinātājs un bijušais galvenais redaktors.
Protasevičs uz tiesas sēdi ieradās ar mantām un uzreiz pēc sprieduma nolasīšanas tika nogādāts apcietinājumā.
Diviem citiem "Nexta" darbiniekiem Stepanam Putilo un Janam Rudikam, kuriem izdevies aizbēgt no Baltkrievijas, aizmuguriski piespriesti 20 un 19 gadi cietumā.
Sākoties Protaseviča tiesas prāvai, viņš februārī pilnībā atzina savu vainu video, kuru publiskoja diktatora Aleksandra Lukašenko totalitārā režīma kontrolētā ziņu aģentūra "Belta". Visticamāk, viņš tika piespiests sniegt šādu liecību.
Kopš 2021. gada jūnija Protasevičam bija noteikts mājas arests.
"Nexta" kanālam, kas ir populārs vietnēs "YouTube" un "Telegram", bija liela loma 2020. gada protestos pret prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu, saskaņā ar kuriem Lukašenko kārtējo reizi tika pasludināts par uzvarētāju.
"Nexta" Baltkrievijā tika aizliegta un pasludināta par "teroristu organizāciju".
2021. gada maijā kopā ar Protaseviču tika aizturēta arī viņa draudzene Sofija Sapega. Baltkrievijā valdošais režīms pagājušogad viņai piesprieda sešu gadu cietumsodu.
25 gadus vecā Sapega ir Krievijas pilsone. Paredzams, ka Baltkrievijas un Krievijas varasiestādes vienosies par viņas izdošanu Krievijai.
Šis spriedums apliecina, ka politieslodzītie Baltkrievijā var pat sadarboties ar režīmu, lūgt apžēlošanu, bet režīms tik un tā izdarīs to, ko tas vēlas, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" sacīja biedrības "Free Belarus" valdes locekle Ilva Everte. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka Protasevičs ir piespiests sadarbībai.
KONTEKSTS:
2021. gada 23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču.
Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu.
Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.