Panorāma

Aicina ziedot Ukrainai pa tālruni 90006865

Panorāma

Panorāma

Daļa Ukrainas bērnu karu piedzīvo jau 10 gadus

Nezina, kā ir dzīvot mierā. Daļa Ukrainas bērnu karu piedzīvo jau 10 gadus

Daļa bērnu Ukrainā nekad nav pieredzējuši, kā tas ir – dzīvot miera apstākļos. Ir tādi, kuru dzīves karš ietekmē jau 10 gadus – kopš laika, kad Krievija sagrāba Krimu un teritorijas Donbasā. Viena no viņām – kara laikā izaugusī Marharita Seleheja.

Piedzīvotais bērnībā palīdz saprast citus

Jaunais vīrs frontes tērpā ir tikai ārēji redzamais kara iespaids šajās kāzās. Tās bija neparastas. Laulību ceremonijā līgavu ceļā pie līgavaiņa pavadīja labdarības organizācijas darbinieks, jo viņa uzaugusi tikai ar vecmāmiņu. Pie Avdijivkas, Doņeckā. Marharitai tagad jau 20 gadi. Bet, kad Krievija iebrukumu sāka, viņai bija tikai 10 gadu.

"Es biju vienīgais bērns tur uz mūsu ielas. Mūsu apkārtnē bērnu bija ļoti maz. Uz skolu gājām tikai vienreiz nedēļā, jo vairāk nebija iespēju. Bija ļoti bail. Visu laiku lidoja raķetes, šāvieni. Mēs slēpāmies pazemē. Tu sēdi pagrabā un nezini, kas būs, kur trāpīs. No tā bija ļoti bail," atminas Marharita.

"Bija ļoti skumīgi arī, kad mēs tur ar vecmāmiņu vien tikai bijām palikušas. Citu bērnu vairs nebija."

Izkļūt no piefrontes zonas un pārcelties sākumā uz Rietumukrainu, tad uz Kijivas apgabalu abām ar vecmāmiņu palīdzēja labdarības fonds "Voices of children" jeb "Bērnu balsis". Tagad Marharita ir kļuvusi par tās pašas organizācijas darbinieci, lai nu jau palīdzētu citiem bērniem, kas ierodas no karstākajām frontes vietām.

"Pie mums nonāk bērni no Doņeckas un Luhanskas apgabaliem. Un tagad viņi ir šeit un var kopīgi parotaļāties, zīmēt. Ir nodarbības, kur bērni var izstāstīt par savām problēmām. Viņi vairs nav vieni un noslēgti sevī, var runāt viens ar otru. Jo ir svarīgi izrunāties. Es vienkārši varu vairāk pastāstīt par tiem brīžiem, ko pati esmu pārdzīvojusi. Tādēļ arī viņus labāk saprotu," turpina Marharita.

Marharita saka – viņa pati nemaz īsti nezina, kā būs, kad karš beigsies. Karā viņa izaugusi, izjutusi to bērnībā. Tagad viņas vīrs Bohdans jau ir prom frontē, cīņā par Ukrainu.

Ar labām domām pavadīts un ik brīdi gaidīts atpakaļ. "Lai viņš vairāk sargā sevi, lai ir piesardzīgs. Un lai ātrāk atgriežas mājās," vēlas jaunā sieviete.

Atbalsts sniegts vairāk nekā 100 000 cilvēku

Lai nevienam no tagadējiem bērniem nav jāiziet cauri kara traumām vienatnē – tāda ir misija, ko cenšas veikt Marharita kopā ar labdarības fondu, kurš kādreiz palīdzēja viņai. Fonda atbalsts līdz šim sniegts jau vairāk nekā 100 000 bērniem un viņu tuviniekiem. Bet palīdzība vajadzīga vēl daudziem citiem.

Saskaņā ar Ukrainas prezidenta biroja datiem kopš pilna mēroga kara sākuma no 2022. gada 24. februāra nogalināti ir 564 un ievainoti 1495 cilvēki, bet pazuduši 1938 ukraiņi. 

19 546 deportēti no valsts vai ar varu pārvietoti uz okupētām teritorijām.

Taču šie dati ir tikai tie, par kuriem ir izdevies iegūt apstiprinājumu.

Sociologu grupa "Rating" jau pagājušā gada beigās bija secinājusi, ka, pat neskaitot tos, kuri ir okupētajā Krimā un Donbasa teritorijās, vairāk nekā 62% Ukrainas bērnu ir vai nu paši izjutuši vai bijuši liecinieki ar karu saistītiem notikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti