Beļģija kļuva par pēdējo valsti, kas nominēja savu kandidātu komisāra amatam. Lēmums par labu līdzšinējai ārlietu ministrei Hadžai Labibai tika paziņots pirmdien. Kandidāta nosaukšana bija iekavējusies tādēļ, ka Beļģijā kopš jūnijā notikušajām parlamenta vēlēšanām joprojām tiek veidota valdība. Līdz ar to neviena no potenciālās koalīcijas partijām nevēlējās izvirzīt komisāru, jo tas samazinātu viņu iespējas pretendēt uz amatiem valdībā.
Tomēr nākamās komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas noteiktais termiņš lika veikt izvēli. Labiba ir izvirzīta, par spīti līdzšinējā komisāra no Beļģijas - Didjē Reindersa - vēlmei palikt uz otro termiņu.
Tas tāpēc, ka topošajā komisijā trūkst sieviešu.
Pagaidām kopā ar fon der Leienu tajā varētu būt tikai 10 vai 11 sieviešu no 27, ieskaitot bijušo Igaunijas premjeri Kaju Kallasu.
Bet mērķis ir 13 sievietes, kā tas ir pašreiz.
Leiena aicinot nomainīt vīriešu kandidātus pret sievietēm
Nesen uzstājoties "Globsec" konferencē Prāgā, fon der Leiena runāja par politikas prioritātēm, nevis amatiem, bet atkārtoja, ka viņas komisijā būs vairāki jauni portfeļi, tostarp Vidusjūras un drošības:
"Šobrīd mēs vairs nevaram atļauties dzīvot ilūzijās. Šīs desmitgades otrā puse būs ļoti riskanta. Karš pret Ukrainu un konflikts Tuvajos Austrumos ir mainījuši ģeopolitiku. Spriedze valda arī Tālajos Austrumos. Mēs saskaramies ar klimata pārmaiņām, piemēram, veselu reģionu pārtuksnešošanos. Mums, eiropiešiem, jābūt modriem. Mums ir jādomā par drošības aspektu visā, ko darām. Mums ir jādomā par savu savienību kā par drošības projektu, un Centrāleiropai te ir izšķiroša loma."
Aizkulisēs fon der Leiena turpina izdarīt spiedienu uz vairāku valstu valdībām, aicinot nomainīt vīriešu kandidātus pret sievietēm.
Izskatās, ka Rumānijas premjers Marsels Čolacu tam pakļāvās un nomainīja sākotnēji izvirzīto Eiropas Parlamenta deputātu Viktoru Negresku pret viņa kolēģi Roksanu Minzatu.
Tagad, kā vēsta "Times of Malta", fon der Leiena turpina runāt ar šīs Vidusjūras valsts premjeru Robertu Abelu, aicinot viņu nomainīt salīdzinoši maz pieredzējušo ierēdni Glenu Mikalefu pret sievieti. Izdevums "Politico" vēsta, ka pašreizējā līdztiesības komisāre Helēna Dalli no Maltas labprāt turpinātu darbu Briselē.
Ir valstis, kas spiedienam nepakļaujas
Savukārt Kopenhāgena paliek pie jau izvirzītā vīrieša kandidāta Dena Jergensena. Dānijas premjere Mette Frederiksena akcentēja viņa pieredzi:
"Pēdējā laikā esmu daudz diskutējusi ar Urzulu fon der Leienu par to, kāda atbildība Dānijai būtu jāuzņemas topošajā komisijā. Tādēļ es ceru, ka Dānija iegūs nozīmīgu portfeli. Jaunais Dānijas komisārs būs Dens Jergensens. Es viņu izvēlējos vairāku iemeslu dēļ, viens no tiem ir ilga pieredze politikā. Dens daudzus gadus ir bijis Dānijas parlamenta deputāts, ir pildījis dažādus ministra amatus un ir bijis ievēlēts Eiropas Parlamentā uz diviem sasaukumiem. Viņa darbs vienmēr ir bijis vērsts uz nacionālā un starptautiskā līmeņa jautājumiem par pārtiku, patērētāju drošību, klimatu, enerģiju un zaļo pārkārtošanos."
Arī Vīne ir izvirzījusi vīrieti, līdzšinējo Austrijas finanšu ministru Magnusu Brūneru.
"Man nav vēlamā portfeļa. Es arī neuzskatu, ka man vajadzētu norādīt priekšsēdētājai, kādu portfeli es vēlētos. Runa nav par to, bet gan par katra cilvēka atlasi pēc viņa prasmēm. Kas tad mani kvalificē? Mana plašā pieredze finanšu ministra amatā, iepriekš viceministra amatā, vairāki gadi, kas pavadīti enerģētikas uzņēmuma valdē. Man ir arī starptautiska pieredze, jo esmu studējis ārzemēs un strādājis par praktikantu Briselē, tāpēc pazīstu Komisiju no iekšpuses kā praktikants," sacīja Brūners.
Pastāv arī iespēja, ka vairāki komisāri tiks nomainīti pēc noklausīšanās Eiropas Parlamentā. Arī šādi var panākt vēlamo līdzsvaru starp sievietēm un vīriešiem.
Latvija, kā zināms, vēlas uz trešo termiņu Briselē paturēt Valdi Dombrovski no "Jaunās Vienotības". Ņemot vērā viņa pieredzi un piederību Eiropas Tautas partijai, var paredzēt, ka Dombrovskim ir labas izredzes iegūt salīdzinoši ietekmīgu posteni.
Piedāvātais amatu sadalījums kļūs zināms septembra vidū.