Lielbritānija un ES mēģina salāpīt breksita laikā sabojātās attiecības

Lielbritānijas premjers Kīrs Stārmers šonedēļ apmeklēja Briseli. Tā bija pirmā britu valdības vadītāja vizīte Eiropas Savienības institūcijās kopš Lielbritānijas izstāšanās no bloka 2020. gada februārī.

Lielbritānija un ES mēģina salāpīt breksita laikā sabojātās attiecības
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Karš Ukrainā rosinājis Eiropas Savienību un Lielbritāniju uzlabot attiecības, kas tika pamatīgi iedragātas ilgas un sāpīgas šķiršanās laikā. Tomēr tagad priekšā ir jauns izaicinājums: jaunatnes mobilitātes vienošanās, ko britu opozīcija var pasniegt kā mēģinājumu atteikties no breksita.

Atgriešanās ES sastāvā netiek uzskatīta par iespējamu

Pirms Lielbritānijas parlamenta vēlēšanām Leiboristu partijas līderis Kīrs Stārmers vairākkārt solīja, ka viņš nemēģinās tā vai citādi atgriezt Lielbritāniju Eiropas Savienības sastāvā. Stārmers pats atzina, ka viņa dzīves laikā nekas tāds, visticamāk, nenotiks.

Tādēļ Stārmera pirmā vizīte Briselē jaunā Apvienotās Karalistes premjera lomā tika vērota īpaši rūpīgi. Stāvot līdzās Eiropas Komisijas priekšsēdētājai Urzulai fon der Leienai, Stārmers akcentēja veselā saprāta pieeju savstarpējās attiecībās.

"Esmu cieši pārliecināts, ka Lielbritānijas iedzīvotāji vēlas atgriezties pie pragmatiskas un saprātīgas pieejas attiecībās ar mūsu tuvākajiem kaimiņiem.

Mūsu mērķis ir panākt, ka breksits darbojas, ka britu intereses tiek ievērotas, lai mēs spētu atrast veidus, kā veicināt ekonomisko izaugsmi un drošību, kā arī risināt kopīgus izaicinājumus, piemēram, nelegālo migrāciju un klimata pārmaiņas.

Bīstamos laikos mūsu pienākums ir strādāt kopā, lai saglabātu stabilitāti un drošību. Mēs esam apņēmības pilni atjaunot šajās attiecībās stabilitāti, ko, manuprāt, mēs visi vēlamies redzēt."

Jāpilda parakstītās vienošanās

Iepriekšējā nedēļā Stārmers jau tikās ar fon der Leienu ANO Ģenerālās asamblejas laikā Ņujorkā.

Leiena īpašu uzsvaru lika uz to, ka Eiropas Savienība un Lielbritānija cieši sadarbojas G7 formātā, palīdz Ukrainai un koordinē sankcijas pret Krieviju. Abi līderi arī nosodīja Irānas raķešu uzbrukumu Izraēlai.

"Līdzīga pieeja starptautiskos jautājumos sniedz labu pamatu mūsu divpusējām attiecībām. Starp mums ir noslēgtas vairākas spēcīgas vienošanās. Mums vajadzētu saprast, kā mēs varētu ciešāk sadarboties, līdztekus tam fokusējoties uz pilnīgu un godprātīgu izstāšanās vienošanās, Vindzoras ietvarlīguma, kā arī Tirdzniecības un sadarbības vienošanās ievērošanu."

Vajadzība pildīt līdzšinējās vienošanās ir būtisks aspekts. Iepriekš amatpersonas Briselē ne reizi vien sastapās ar to, ka Lielbritānijas valdība atsakās pilnvērtīgi ievērot pašu parakstītos dokumentus, it sevišķi, kad runa ir par Ziemeļīriju.

Cerības uz jaunatnes mobilitātes programmas ieviešanu

Tomēr vienā jomā Brisele vēlētos ciešāku sadarbību ar Londonu. Tā ir jaunatnes mobilitātes programma, kas ļautu jauniešiem kādu laiku dzīvot un strādāt Lamanša šauruma pretējā krastā.

Ir zināms, ka Eiropas Komisija vēlētos, lai šāda vienošanās uz līdzvērtīgiem pamatiem attiektos uz visu 27 dalībvalstu jauniešiem. Turpretī Londonā izskan bažas, ka tas varētu veicināt migrāciju un līdz ar to dot opozīcijai papildu iespēju kritizēt leiboristu valdību.

Kā zināms, brīvās pārvietošanās pārtraukšana bija viens no centrālajiem jautājumiem laikā, kad Lielbritānija grasījās pamest Eiropas Savienību. Līdz ar to šobrīd nav skaidrs, vai Stārmers un viņa valdība tuvākajā laikā būs gatavi pāriet pie kādiem praktiskiem darbiem, lai veicinātu sadarbību ar Eiropas Savienību, vai arī tikai aprobežosies ar skaistiem vārdiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti