Džordžija Meloni ir ne tikai Itālijas premjere, bet arī vērā ņemama Eiropas līmeņa politiķe. Romā viņa vada partiju "Itālijas brāļi", bet Briselē – Eiropas Konservatīvo un reformistu partiju, kuras frakcija Eiropas Parlamentā ir kļuvusi par trešo lielāko spēku. Savā ziņā Meloni mēģina parādīt citiem Eiropā, kā varētu izskatīties tādu spēku kā viņa nākšana pie varas. Daudzi tos sauc par galēji labējiem, bet Meloni dod priekšroku saukt savu valdību par centriski labēju.
Līdz ar to skandāls par antisemītiskiem, fašistiskiem un rasistiskiem izteikumiem "Itālijas brāļu" jaunatnes organizācijā ir īpaši sāpīgs viņas tēlam. Žurnālisti atklāja, ka jaunieši lietoja fašistu sveicienus, skandēja Ādolfu Hitleru un Benito Musolini slavinošus saukļus un izsmēja ebreju izcelsmes politiķus pat no savas partijas, it sevišķi sievietes.
Meloni uzbrukums žurnālistiem
Aizvadītās nedēļas beigās, pēc Eiropas Savienības līderu samita Briselē Itālijas premjere uzbruka pētnieciskajiem žurnālistiem.
"Es uzskatu, ka tā ir jauna politiskās sadursmes fronte.
Es uzskatu, ka kopš šīs dienas politisko domstarpību rezultātā būs iespējams iefiltrēties citās partijās un organizācijās, slepeni ierakstīt viņu sanāksmes un publicēt izvilkumus no tiem. Vai tas tiešām ir pieļaujams?
Es to vaicāju jums, žurnālistiem, politiskajām partijām un mūsu republikas prezidentam. Šīs ir metodes, ko izmantoja citi režīmi citos laikos," pauda Meloni.
Izdevums "Fanpage", kura žurnālisti bija iefiltrējušies "Itālijas brāļu" jaunatnes organizācijā un ar slēpto kameru nofilmēja tur notiekošo, Meloni atbildēja, ka viņi vienkārši nodarbojas ar pētniecisko žurnālistiku.
In #GioventuMeloniana, la nuova inchiesta di Backstair per @fanpage, emerge il lato oscuro di Gioventù Nazionale, il movimento giovanile di Fratelli d’Italia.
— Fanpage.it (@fanpage) June 13, 2024
#fanpage #backstair pic.twitter.com/j1r1KfB7kH
Meloni arī sacīja, ka dažu jauniešu izteikumu dēļ nevajadzētu likvidēt visu organizāciju.
Ne mazāk kareivīgu toni ieturēja arī viņas partijas kolēģis, "Itālijas brāļu" nacionālais koordinators Džovanni Doncelli. Viņš sniedza interviju televīzijas kanālam:
"Mēs būsim tie, kas pieņems lēmumu, kad runāt par sankcijām. Mēs neklausīsim mediju pavēlēm. Mēs esam nolēmuši tagad iejaukties, jo šāda uzvedība nav savienojama ar "Itālijas brāļiem". Ja mēs vēlēsimies jums pateikt, kad mēs spersim soļus, lai izslēgtu šos cilvēkus, tad mēs to darīsim, bet tie būs mūsu lēmumi. Tomēr mūsu pamatprincips ir, ka antisemīti tiks izslēgti no "Itālijas brāļiem", jo viņu uzvedība nav savienojama ar mūsu partiju."
Nosodījums kavējas ne pirmo reizi
Šonedēļ Meloni uzrakstīja saviem partijas biedriem vēstuli, kurā atkārtoti nosodīja šādu uzvedību un izteikumus.
Tomēr daudzi akcentē viņas kavēšanos paust publisku kritiku. Līdzīgi viņa rīkojās arī gada sākumā, kad fašistu sveiciens tika lietots vienā no publiskajiem pasākumiem.
Martā Meloni vilcināšanos asi kritizēja Eiropas Sociālistu partijas priekšsēdētājs, bijušais Zviedrijas premjers Stefans Levēns:
"Tikai pirms dažiem mēnešiem tepat Romā galēji labējie protestētāji lepni pacēla roku fašistu sveicienā.
Tas, ka šīs valsts premjerministre, ko Kristīgie demokrāti palīdzēja iecelt amatā, nevar saņemties, lai nosodītu šo fašistu gājienu, ir apkaunojoši."
Arī tagad Itālijas opozīcija saka, ka Meloni vajadzētu būt pateicīgai žurnālistiem par to, ko viņi ir atklājuši, nevis tiem uzbrukt. Vairāki skandālā iesaistītie jaunatnes organizācijas biedri ir atkāpušies no saviem politiskajiem amatiem.