Panorāma

Sabiedriskie mediji vienojas sadarboties ārkārtas situācijās

Panorāma

Panorāma

Slovākijas sabiedriskie mediji beidz pastāvēt

Slovākijas opozīcija: Valsts sabiedriskajiem medijiem pienākušas beigas

Līdz ar Slovākijas sabiedriskās raidsabiedrības oficiālu izformēšanu un jaunas mediju organizācijas izveidošanu tās vietā Slovākijas sabiedriskajiem medijiem faktiski pienākušas beigas, pārliecināta ir Slovākijas opozīcija, starptautiskās mediju organizācijas un eksperti. Kaut arī valdība apgalvo, ka ar pārmaiņām tiks atjaunota medija objektivitāte, kritiķi ir pārliecināti par tieši pretējo – mediju kontrole tagad nonākusi politiķu rokās. 

1. jūlijs bija melna diena sabiedrisko mediju vēsturē, par šo dienu, kad oficiāli tika izformēts viņa vadītais medijs, izteicās Slovākijas sabiedriskās raidsabiedrības vadītājs. Medijs baudīja augstu sabiedrības uzticību, taču pret valdību vērstās kritikas dēļ premjers Roberts Fico to dēvēja par pretvalstisku un pat apsūdzēja kā līdzvainīgu pret viņu vērstā atentāta mēģinājumā.

"Sabiedriskā televīzija un radio nevar būt objektīvi, ja tie ir konfliktā ar Slovākijas valdību. Viņi pārkāpj Slovākijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz objektīvu informāciju," pavēstīja Fico.

Valdības nodoms nomainīt līdzšinējo raidsabiedrības vadītāju Lubošu Mahaju bija jūtams jau labu laiku, taču tam nebija pamata, jo viņam bija parlamenta dots mandāts vēl uz vairākiem gadiem.

Taču risinājums tika rasts, parlamentā pieņemot likumu izformēt mediju pavisam un tā vietā izveidot jaunu, vizuāli teju vai identisku, tomēr saturiski – pavisam ko citu.

"Manā ieskatā, likumam ir tikai viens mērķis – pārņemt neatkarīgu sabiedrisko mediju un pakļaut to valdības kontrolei," vērtēja Slovākijas sabiedriskā televīzijas bijušais ģenerāldirektors Lubošs Mahajs.

Un šis solis tika sperts, neraugoties uz sabiedrības un mediju darbinieku protestiem, opozīcijas draudiem par vēršanos tiesā un arī Eiropas Savienības iebildumiem. Pēc likuma pieņemšanas parlamentā opozīcija vēl centās pārliecināt prezidentu Peteru Pelegrīni likumu neparakstīt, taču no Fico sabiedrotā šāds sānsolis nebija gaidāms.

"Ko šis likums reāli nozīmē – jaunas valsts televīzijas, propagandas medija izveidi. Medijs, kas palīdzēs valdībai, kuras pārstāvji tiks rādīti labākā gaismā, bez politiskajiem oponentiem un konteksta. Līdzīgi kā Ungārijas scenārijā. Valdība iet pret Eiropas likumiem un pati to apzinās," norādīja Slovākijas opozīcijas pārstāvis Mihals Šimečka.

Opozīcija solījusi vērsties Konstitucionālajā tiesā, kā arī paudusi gatavību vērsties Eiropas tiesās. Arī eksperti norāda – mediju uzraugošā institūcija nekādus pārkāpumus vecā medija darbībā nebija konstatējusi, tāpēc šo soli var traktēt tikai kā politiski motivētu.

"Nav nekādu pazīmju, ka šībrīža politiskā pārstāvniecība censtos Slovākijas sabiedriskos medijus padarīt patiesi neatkarīgus. Nav nekādu pierādījumu, ka līdzšinējā televīzija būtu pārkāpusi objektivitātes principus," pauda mediju eksperts Vlastimils Nečass. "Šis priekšlikums būtībā tika pieņemts bez jebkādas reālas argumentācijas. [..] Un, ja valdošās koalīcijas politiķi jau tagad norāda, kādus žurnālistus viņi tur gribētu, kādus negribētu, tas pierāda centienus televīziju kontrolēt. Tātad padarīt par valsts mediju, kas vairs nav sabiedriskais medijs."

Šīs ir ne tikai beigas sabiedriskajam medijam, bet apdraudējums neatkarīgai žurnālistikai kopumā, pārliecināti ir slovāku žurnālisti, kas norāda, ka valdība izvērš spiedienu arī pret privātajiem medijiem.

Slovākija līdz ar to kļuvusi par vēl vienu Eiropas Savienības problēmbērnu un ne tikai mediju, bet arī cīņu pret korupciju vājinošo tieslietu reformu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti