Ukrainā saasinājusies iekšpolitiskā cīņa starp Zelenski un Porošenko vadīto opozīciju

Divus gadus ilgajā cīņā pret Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainas tauta un arī politiķi izrādījuši lielu vienotību, taču pēdējā laikā līdz ar sarežģīto situāciju frontē saasinājušās arī Ukrainā pie varas esošo spēku un opozīcijas politiķu domstarpības. Nesaskaņu risināšanā iesaistītas pat Eiropas Savienības (ES) institūcijas.

Būtiskas domstarpības vērojamas starp prezidenta Volodimira Zelenska pārstāvētās partijas "Tautas kalps" vadīto koalīciju un opozīcijas partijām, no kurām viena no redzamākajām ir bijušā prezidenta Petro Porošenko vadītā "Eiropas solidaritāte".

Porošenko sūdzējies Briselei par viņa tiesību ierobežošanu

Ukrainā kā jebkurā citā valstī attiecības starp valdošo varu un opozīciju ir saspīlētas, tomēr šķiet, ka pēdējā laikā rīvēšanās kļuvusi asāka.

Pēdējie lielākie konflikti ir saistīti ar Ukrainas parlamenta vadītāja liegumu Porošenko pamest valsti. Eksprezidentam bija ielūgums uz Minhenes drošības konferenci, kas notika februāra otrā pusē, bet viņam tika aizliegts pamest valsti. Tas tika pamatots it kā viņa paša drošības dēļ.

Tāpat Porošenko ir uzaicinājums apmeklēt šonedēļ Rumānijā notiekošo Eiropas Tautas partijas grupas politisko spēku sanāksmi. Mēģinot saņemt saskaņojumu izbraukšanai, arī šo braucienu viņam Augstākās Radas vadītājs sākotnēji atteicis.

Pēc šī atteikuma Porošenko uzrakstījis vēstuli Eiropas Savienības paplašināšanās komisāram Olivēram Vārheji, atgādinot, ka Eiropas Savienībai vajadzētu palūkoties, kas notiek ar demokrātiskajiem procesiem Ukrainā. 

Porošenko arī lūdza pārtraukt diskriminējošo praksi pret opozīcijas partijām un garantēt opozīcijas tiesību ievērošanu Ukrainā saskaņā ar to, kā tas notiek Eiropas Savienībā.

Premjers noliedz demokrātijas ierobežošanu

Par ES integrācijas procesu atbildīgā Ukrainas premjera vietniece Eiropas un eiroatlantiskās integrācijas jautājumos Olha Stefanišina vietējam medijam šo rīcību jau nodēvējusi par cinisku mēģinājumu personisku interešu dēļ traucēt Ukrainas integrāciju Eiropas Savienībā.

Taču šobrīd nav zināms, vai šai vēstulei būs kāda ietekme uz pašreizējo iestāšanās procesu.

Eiropas Savienības paplašināšanās komisārs Vārheji sociālajā tīklā "X" februāra beigās publicēja Porošenko vēstuli ar piebildi "strādājošā demokrātijā opozīciju nedrīkst ierobežot".

Pirmdien preses konferencē par šo tika izvaicāts arī Ukrainas premjers Deniss Šmihaļs. Viņš pauda viedokli, ka likums, noteiktas procedūras visiem ir vienādas un tas ir jāievēro katram, neatkarīgi no statusa – ministrs vai Augstākās Radas deputāts.

Kopumā no Šmihaļa teiktā izrietēja, ka viņš nesaskata opozīcijas apspiešanu.

"Komentāri par kaut kādu opozīcijas apspiešanu, kādu kur nelaiž, ko aizliedz... Es to neredzu. To es saku kā pilsonis, ne kā amatā esošs premjerministrs, bet kā Ukrainas pilsonis."

Porošenko kritizē pie varas esošos

Pirmdien kļuva zināms, ka Porošeno tomēr tiks palaists uz trešdien gaidāmo Eiropas Tautas partijas konferenci Bukarestē.

Par to paziņoja Ukrainas Augstākās Radas prieksšēdētāja vietnieks Oleksandrs Korņienko. Viņš pauda, ka nekādas "sistēmiskas problēmas" attiecībā pret opozīcijas deputātu pieprasījumiem neesot, atsevišķi Porošenko partijas biedri jau atrodas ārvalstīs un arī eksprezidents tomēr drīkstēšot izbraukt uz konferenci Bukarestē.

Šķiet, ka Porošenko pievērstā uzmanība ir nostrādājusi un Augstākā Rada ir mainījusi savu nostāju.

Taču jādomā, ka opozīcijas attiecības ar Ukrainas vadību tik vienkārši netiks nogludinātas.

Porošenko ļoti aktīvi un arī skaļi sociālajos tīklos kritizē varu, tajā skaitā par tās nespēju atbilstoši stāties pretī iebrucējam.

"Sakiet, lūdzu, kur pēc smagajām kaujām no Avdijivkas devās mūsu karaspēks? Vai pēc 5, 10 vai 15 kilometriem tika uzbūvēta fortifikācijas līnija – spēcīga, betona, "ar pūķa zobiem" un mīnām, kur mūsu varoņi varētu ieņemt pozīcijas un apturēt ienaidnieku? Nē, viņi piedāvā dažiem no tiem ar lāpstām rakt robežas sasalušā zemē."

Krievijas propaganda mēģina sanaidot ukraiņus

2019. gadā Porošenko bija galvenais Zelenska konkurents cīņā par prezidenta amatu. Maijā apritēs pieci gadi, kopš Zelenskis ir prezidenta amatā.

Ja būtu miera laiki, tagad marta beigās būtu jānotiek jaunām prezidenta vēlēšanām, bet tā kā turpinās karš, tās netiks rīkotas.

Tiek prognozēts, ka pavasaris būs grūts, arī Ukrainas iekšpolitikā. Savas balsis paceļ ne vien opozīcija, bet arī Krievijas propagandisti sociālajos tīklos aktīvi sāk izplatīt tēzi, ka maijā Zelenskis zaudēs leģitimitāti.

Tas ir kārtējais mēģīnājums vairot neuzticību Ukrainas varai, sēt haosu. Šādas mērķtiecīgi organizētas kampaņas Ukraina piedzīvo visu šo pilna apmēra iebrukuma laiku, un dezinformācija ir vēl viena no frontes līnijām šajā karā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti