ĪSUMĀ:
- Britu izlūki: Maijā Krievija raidīja pret Ukrainu 300 irāņu kaujas dronu.
- Taču Krievijai neizdodas izsmelt Ukrainas pretgaisa aizsardzības rezerves.
- "Sky News" rīcībā nonācis Irānas armijas un Krievijas militārā uzņēmuma līgums.
- Līgumā ar 2022. gada 14. septembra datumu runā par munīciju miljona dolāru vērtībā.
- "Sky News" avots: Līgums, visticamāk, ir par ieroču "paraugiem", ko piedāvā pirms pasūtījumiem.
- Līguma autentiskumu nevar apstiprināt; britu izlūki to uzskata par īstu.
- Kijiva un Londona pārbaudīs dokumenta autentiskumu un rīkosies pēc tam.
Iepriekš visplašāk Irānas vārds izskanēja saistībā ar kaujas dronu "Shahed" piegādēm Krievijai. Šis ierocis ir kļuvis par būtisku Krievijas īstenotā terora sastāvdaļu, to izmantojot triecieniem gan kritiskās infrastruktūras, gan civilajiem objektiem.
Arī Lielbritānijas militārā izlūkdienesta jaunākais ziņojums liecina, ka maijā vien Krievija uz Ukrainu raidījusi vairāk nekā 300 Irānā ražoto trieciendronu, līdz ar to aizvadītais bijis mēnesis ar līdz šim visintensīvāko šīs sistēmas ieroču izmantošanu karā.
Ar masīviem dronu uzbrukumiem Kremlis cenšas izsmelt Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmas vērtīgo raķešu rezerves. Krievija arī, domājams, centusies noskaidrot Ukrainas karaspēka atrašanās vietas tālu aiz frontes līnijas.
Britu izlūki gan norādīja, ka Krievija savus mērķus, izskatās, nav sasniegusi, jo Ukraina neitralizējusi vismaz 90% bezpilota lidaparātu, ar ko tai uzbrukts, un pamatā izmantoti savi vecie un lētākie pretgaisa aizsardzības un radioelektroniskās cīņas līdzekļi.
Ukrainas pretgaisa aizsardzība patiesi izrādījusies noturīga, un Kijivā, kas ar dažādu veidu ieročiem apšaudīta gandrīz katru nakti, nav bijis neviena tieša trāpījuma ar Krievijas ieročiem. Tiesa, postījumus reizēm nodarījušas notriekto Krievijas dronu un raķešu atlūdzas.
Savukārt "Sky News" rīcībā nonācis 16 lappušu dokuments, kas datēts ar 2022. gada 14. septembri, to telekanālam ir nodevis avots Lielbritānijas drošības dienestā. Tas ir līgums starp Irānas Bruņoto spēku Aizsardzības un loģistikas ministriju un Krievijas uzņēmumu "Rosoboronexport".
Dokumentā ietverti artilērijas un tanku lādiņi, kā arī raķetes, kuru kopējā vērtība pārsniedz vienu miljonu ASV dolāru. Avots norādījis, ka līgumā minētās vienības, visticamāk, ir ieroču "paraugi", kas tika piedāvāti pirms tālākiem sūtījumiem.
Telekanāls norādīja, ka līguma autentiskumu nevar apstiprināt, taču avots norādījis, ka britu izlūki to uzskata par 100% autentisku.
Avots uzsvēris, ka šis dokuments ir pirmais stingrais pierādījums tam, ka Irāna Krievijai pārdeva munīciju karā pret Ukrainu, tādējādi paplašinot palīdzību.
"Sky News" esot dokumentus parādījuši Ukrainas premjerministram Denisam Šmihalam viņa vizītes laikā Lielbritānijā maijā, kā arī Lielbritānijas ārlietu ministram Džeimsam Klēverlijam.
Kijiva un Londona paziņoja, ka plāno pārbaudīt dokumentu autentiskumu un spert nepieciešamos soļus, ja to autentiskums tiks apstiprināts.
"Sky News" arī uzrunāja bijušo britu armijas ķīmisko ieroču vienības vadītāju Hamišu de Bretonu-Gordonu, kurš komentēja, ka, viņaprāt, "tas jau ir ticis kārtīgi dokumentēts, ka irāņi piegādā "Shahed" dronus, bet jau labu laiku ir skaidrs, ka Krievijai trūkst arī munīcijas un tai jāvēršas pie Irānas un Ziemeļkorejas".
"Šis pierādījums dod iespēju starptautiskajai sabiedrībai izmantot šo, lai aicinātu Irānu to pārtraukt. Jo pēdējais, ko Irāna šobrīd vēlētos, ir tikt pakļautai sankcijām tāpat kā Krievija. Bet es tajā saredzu arī izmisumu, un, cerams, ka tas ir kārtējais Krievijas nelegālā iebrukuma beigu sākuma signāls un ukraiņi viņus izdzīs ārā," sacīja Hamišs de Bretons-Gordons.
Bijušais britu armijas pulkvedis norādīja uz to, ka Irāna šķietami apspēlē Krieviju. Proti, šī militārā aprīkojuma daudzums, kas līgumā norādīts, ir diezgan neliels, proti, šo munīciju varētu izšaut vienā rītā. Un šī munīcija ir arī novecojusi. Tomēr par to tiek prasīta nesamērīgi dārga naudas summa.
KONTEKSTS:
Jau vairāk nekā gadu, kopš 2022. gada 24. februāra, turpinās pēc Vladimira Putina pavēles sāktais Krievijas pilna mēroga karš pret Ukrainu, bet Krievijas spēkiem neizdodas salauzt ukraiņu pretošanos. Saņemot rietumvalstu sabiedroto atbalstu, Ukraina gatavo savu pretuzbrukumu.