Informācija ir viens no mūsdienu spēcīgākajiem ieročiem un patlaban arī nacionālās drošības jautājums, it īpaši vēlēšanu laikā.
Šobrīd mūsu reģionam nav svarīgāka jautājuma par Krievijas sākto karu Ukrainā un kā to izbeigt pēc iespējas ātrāk. Bet frontes ir divas – tā, kura Ukrainā, un tā, kas informatīvajā telpā.
Cīņa ir smaga abās, atzīst eksperti. Krievija visiem spēkiem pūlas izplatīt vēstījumus, ka ir neuzvarama, ka Ukraina tik un tā zaudēs, ka Rietumiem nav vērts ieguldīties. Un tieši tas ir visbīstamākais.
"Viņi redz, ka veids, kā uzvarēt, ir graut Rietumu atbalstu Ukrainai, un to dara caur iejaukšanos politiskos un sabiedriskos procesos Rietumos," norāda NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra "Stratcom" direktors Jānis Sārts.
"Un to mēs esam redzējuši jau no kara sākuma, bet arvien intensīvāk šogad, caur hibrīdoperācijām informācijas telpā, sabotāžām. Un es paredzu, ka viņi, ja vien būs iespēja, mēģinās to pavairot."
Veidi, kā pret to cīnīties, ir turpināt atbalstu Ukrainai un par ukraiņu panākumiem stāstīt plaši, saka Sārts, un vēl – notvert tos, kuri pašu valstī īsteno sabotāžas, šos gadījumus izgaismot, tāpat kā stāstīt par politiķiem, kuri strādā Kremļa interesēs.
"Dezinformācija, kā mēs zinām, ļoti daudz izmanto mūsu pašu vājās vietas, mūsu pašu domstarpības. Tas nav tāpēc, ka Krievija ir tik stipra, bet gan tāpēc, ka mēs paši bieži esam vāji un sašķelti," atzīst domnīcas "Karaliskais Apvienoto dienestu institūts" goda biedre Oana Lungesku.
"Tāpēc ir svarīgi pašiem paskatīties spogulī un padomāt, kā mēs varam stiprināt savu noturību, mazāk šķelt savu sabiedrību un stiprināt Eiropas un Ziemeļamerikas attiecības."
Šis ir daudzu svarīgu vēlēšanu gads visā pasaulē, un šonedēļ gaidāmas arī Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Kā uzsver eksperti, tas ir arī trausls laiks, kad cīņa informatīvajā telpā ir sevišķi smaga.
Krievijas sāktais karš Ukrainā patlaban ir viena no galvenajām kārtīm, ko Kremļa troļļi izmanto arī vēlēšanu laikā, lai sašķeltu sabiedrību, panāktu nepatiku pret atbalstu Ukrainai un galu galā Briseles gaiteņos iegūtu sev izdevīgus cilvēkus.
"Protams, tāpēc, ka šī vēlēšanas ir svarīgs elements demokrātijā un jaukt demokrātijas veiktspēju ir Krievijas uzdevums, tāpēc viņi arī mērķē pa vēlēšanām," norāda Sārts.
Stratēģiskās komunikācijas un informācijas drošības centra Kijivā direktora vietnieks Mikola Balabans spriež, ka šis laiks patiešām ir ļoti trausls, jo Krievijas galvenais uzdevums ir radīt jukas.
"Kādreiz mums šķiet, ka Krievijas galvenā vēlme ir iznīcināt kādu politisko spēku vai nomākt Ukrainu atbalstošus vēstījumus, bet patiesībā viņi cenšas sēt nesaskaņas, iekšējas cīņas starp partijām, Eiropas cilvēkiem, radīt haosu.
Un tāpēc viņi Eiropas Savienības dalībvalstīs atbalsta politiķus, kuri ir šī haosa aģenti."
Kā norāda eksperti, priekšvēlēšanu laiks prasa arvien lielāku piesardzību un gudrību, izvērtējot visu, kas nonāk publiskajā telpā, apzinoties, ka šī ir arī cīņa par pašu valsts nākotni un drošību.