Panorāma

Atklāti XVI Latviešu dziesmu un deju svētki Kanādā

Panorāma

Panorāma

Lielbritānijas jaunās valdības atbalsts Ukrainai nemainīsies

Vēlēšanu uzvarētājs Stārmers nomainījis konservatīvo Sunaku britu valdības vadītāja amatā

Lielbritānijas karalis Čārlzs III piektdien uzticēja jaunās valdības veidošanu leiboristu līderim Kīram Stārmeram, kurš tādējādi kļuvis par jauno Lielbritānijas premjerministru. Šajā postenī Stārmers nomainījis konservatīvo līderi Riši Sunaku.

Stārmers savā pirmajā runā apņēmās jau šodien sākt darbu Lielbritānijas labā. Viņš solīja, ka leiboristu valdība "ķieģeli pa ķieģelim" atjaunos "iespēju infrastruktūru".

"Vai jūs balsojāt par leiboristiem, vai ne, it sevišķi, ja ne, es jums apsolu: mana valdība strādās jūsu labā. Politika var būt spēks, kas dara labu," vēlētājiem sola Stārmers.

Ceturtdien notikušajās Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās leiboristi izcīnīja pārliecinošu uzvaru, bet konservatīvie cieta smagu sakāvi.

Līdzšinējais Lielbritānijas premjerministrs Sunaks pēc sakāves paziņojis par atkāpšanos no partijas līdera amata.

Uzrunājot nāciju pie oficiālās premjera rezidences Dauningstrītā 10, Sunaks pauda "nožēlu" par toriju ciesto sakāvi un paziņoja, ka ir "sadzirdējis" vēlētāju "dusmas un vilšanos" un "uzņēmies atbildību".

"Jau pēc neilga brīža tikšos ar Viņa Majestāti karali, lai oficiāli iesniegtu savu demisijas rakstu. Valstij un tās iedzīvotājiem es, pirmkārt, vēlētos atvainoties. Šim darbam esmu veltījis visu, bet jūs esat pauduši skaidru signālu, ka Apvienotās Karalistes valdībai ir jāmainās. Jūsu viedoklis ir vienīgais viedoklis, kas man ir svarīgs," viņš teica. "Esmu sadzirdējis jūsu dusmas, vilšanos, un es uzņemos pilnu atbildību par šo partijas zaudējumu. Konservatīvās partijas kandidātiem un kampaņu veidotājiem, kuri nenogurstoši strādāja, es vēlos atvainoties, ka jūsu pūliņi netika atalgoti. Mani sāpina tas, cik daudz kolēģu un cilvēku, kuri darīja visu mūsu valsts labā, vairs nebūs pārstāvju palātā. Es esmu pateicīgs par viņu smago darbu. Es atkāpšos no partijas līdera amata, bet tas nenotiks uzreiz. Tas notiks tad, kad būs izvēlēts nākamais kandidāts partijas vadītāja amatam."

"Ir svarīgi, ka pēc 14 pie varas pavadītiem gadiem Konservatīvā partija atjaunojas, bet vienlaikus tai ir jābūt efektīvai opozīcijas partijai," atzīmēja Sunaks.

Pēc tam Sunaks devās uz Bakingemas pili, lai iesniegtu karalim Čārlzam III demisijas rakstu.

Pēc Sunaka runas visa uzmanība bija pievērsta uzvarētājiem – leiboristiem. Partijas vadītājs Kīrs Stārmers devās vizīte pie karaļa pusdienlaikā un pirmā runa Dauningstrītā, jau kā jaunajam premjeram bija jau 12:42.

Viņš ir britu 58. premjers, bet tikai 7 no Leiboristu partijas un 4 no leiboristiem, kas parlamentā ir vairākums, pie tam nevis kaut kāds, bet ļoti iespaidīgs. 412 deputāti no 650 – leiboristiem ir 63%. Stārmera runa bija solījums atjaunot ticību Lielbritānijai un pievērsties tiem cilvēkiem, kurus iepriekšējā vara ir atstājusi malā, pabērna stāvoklī.

"Mana valdība cīnīsies katru dienu, līdz jūs atkal ticēsiet. No šī brīža jums ir valdība, kuru nenoslogo doktrīna, bet kuru vada tikai apņēmība kalpot jūsu interesēm – klusi pretoties tiem, kas ir norakstījuši mūsu valsti. Jūs esat mums devuši skaidru mandātu, un mēs to izmantosim, lai īstenotu izmaiņas - lai atjaunotu kalpošanu un cieņu pret politiku, izbeidzot trokšņaino priekšnesumu laikmetu," solīja politiķis.

Pēc runas Stārmers ar sievu pirmos reizi devas iekšā Dauningstrītā jau kā britu premjers.

"Es pazīstu Kīru Stārmeru personīgi. Kīrs Stārmers nav iedvesmojošs vai harizmātisks puisis, taču viņš ir pieklājīgs, parasts, godīgs. Es domāju, ka neviens par viņu nav īpaši sajūsmā, taču viņi atzīst, ka viņš ir godīgs un strādīgs," sacīja Eiropas Reformu centra direktors Londonā Čārlzs Grants.

Lielbritānija ir sestā lielākā ekonomika pasaulē, tā ir spēcīga militārā vara un kodollielvalsts, no kurām Eiropā tādas ir tikai divas – Lielbritānija un Francija. Un abās šonedēļ ir priekšlaicīgas parlamenta vēlēšanas, kas nes varas maiņu.

Apvienotā Karaliste ir arī spēcīga Ukrainas atbalstītāja. Un eksperti domā, ka tas nemainīsies.

"Būs lielāka politiskā stabilitāte un daudz lielāka politiskā noteiktība gan iekšpolitikā, gan arī ārpolitikā. Nedomāju, ka attiecībā uz Ukrainu notiks būtiskas izmaiņas," prognozēja Domnīcas "Eurasia Group" izpilddirektors Eiropā Midžs Rahmans.

Kā ziņots, ceturtdien notikušajās Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās pārliecinošu uzvaru guvuši līdz šim opozīcijā bijušie leiboristi, kas apakšnamā izcīnījuši absolūto vairākumu.

Saskaņā ar oficiālajiem balsu skaitīšanas rezultātiem leiboristi ieguvuši vismaz 412 no 650 deputātu vietām, pieliekot punktu 14 gadus ilgušajam konservatīvo varas periodam.

Tikmēr konservatīvajiem saskaņā ar rezultātiem, kas iegūti pēc balsu saskaitīšanas gandrīz visos vēlēšanu apgabalos, izdevies saglabāt vien 121 vietu, zaudējot 250 mandātus.

Tā ir smagākā sakāve, kādu toriju cietuši visā partijas pastāvēšanas vēsturē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti