Postaža, izsisti logi, salauztas barjeras – tā izskatās pie viesnīcas Dienvidjorkšīrā, Anglijas rietumos, kur izmitina migrantus un kurai svētdien uzbruka agresīvi noskaņots pūlis.
"Darbinieki un iedzīvotāji iebarikādējās viesnīcā, jo cilvēki sita logus, mēģinot aizdedzināt viesnīcu. Vietējie iedzīvotāji slēpās savās mājās vai bēga dziļāk iekštelpās, jo viņi redzēja postītāju pūļus... Policisti guva ievainojumus, saskaroties ar tāda līmeņa vardarbību, kādu Dienvidjorkšīrā nebijām pieredzējuši," sacīja Lielbritānijas aizsardzības sekretārs Džons Hīlijs.
Fakts, ka viesnīca jau trīs gadus izmitina patvēruma meklētājus, nevienam nav bijis pa prātam, taču tas neattaisno vardarbību, norāda Hīlijs.
Lielbritānijas parlamentā pirmdien notika sēde, pēc kuras premjerministrs Kīrs Stārmers nāca klajā ar sanāksmē nolemto. Panākta vienošanās, ka būs pastāvīga specializētu policistu grupa, kas vajadzības gadījumā iesaistīsies nemieru novēršanā.
"Saistībā ar policiju man ir pilnīgi skaidrs, ka mums būs nepieciešamie darbinieki, lai risinātu šo situāciju. Ir izveidota pastāvīgā specializētā virsnieku armija, kas ir gatavi doties, kur vien būs nepieciešams," viņš pauda.
Tāpat tika panākta vienošanās, ka apsūdzības tiks vērstas arī pret pārkāpumiem kibervidē ar tādu pašu nopietnības pakāpi kā ārpus tās. Atsevišķā paziņojumā premjera pārstāvis norādīja, ka nav saņemts lūgums kārtības nodrošināšanā iesaistīt armiju.
Nekārtības dažādās vietās Lielbritānijā notika arī nedēļas nogalē. Dienvidjorkšīras policijas dienests vēsta, ka svētdienas protestā Roteremā piedalījās 750 cilvēku, kuriem, pēc policijas pārstāves teiktā, bija galēji labēji un pret migrantiem vērsti uzskati. Tur protestētāji ne tikai uzbruka kārtības sargiem, bet arī izsita logus viesnīcai, kurā, domājams, uzturas patvēruma meklētāji. Ievainojumus sadursmēs Roteremā guva vismaz 12 kārtības sargi, protestētāji uzbruka arī policijas suņiem un zirgiem.
Bet Midlsbro nemieri izcēlās pie mošejas, vēlāk gan pret migrantiem noskaņotos protestētājus no mošejas apkaimes padzina antirasistiski noskaņoti protestētāji. Policija vēsta par 43 aizturētajiem šajā pilsētā.
Kopumā visā Lielbritānijā līdz šim aizturēti 140 cilvēki, bet sagaidāms, ka to skaits pieaugs. Visvairāk nekārtību nedēļas nogalē notika sestdien vairākās pilsētās Anglijā, kā arī Belfāstā, Ziemeļīrijā.
Iekšlietu ministre Iveta Kūpera intervijās BBC un "Sky News" šodien pauda vienu un to pašu vēstījumu, ka nemieru dalībniekiem nāksies rēķināties ar savas rīcības sekām.
"Mēs esam skaidri norādījuši policijai, ka viņiem sniegsim pilnu atbalstu, meklējot visas iesaistītās personas ar plaša mēroga apsūdzībām un soda mēriem. To skaitā cietumsodiem, ilgtermiņa uzraudzību, ceļošanas aizliegumiem. Tas attiektos uz nekārtībās iesaistītajiem plašā mērogā, ieskaitot pašus sliktākos piemērus, kā arī laupīšanu. Mēs šāda veida vardarbību nepacietīsim," viņa teica.
Citā intervijā BBC radio raidījumam "Today" Kūpera atzīmēja, ka ir panākts, ka tiesas ir gatavībā un ir piesaistīti papildu prokurori. Tāpēc viņa cer uz ātru tiesu procesu.
Vairāki politiķi no dažādām partijām izteica aicinājumu sasaukt parlamenta sēdi. Šobrīd likumdevējs atrodas vasaras atvaļinājumā līdz septembrim. Taču, kā intervijā raidstacijai LBC norādīja iekšlietu ministre Kūpera, tas netiks darīts. Vienlaikus valdība uztur kontaktu ar parlamenta deputātiem.
Sautportā, kur pirms nedēļas notika nāvējošais uzbrukums bērniem, vietējie turpina izrādīt cieņu dzīvību zaudējušajām meitenēm. Bet Roteremā, kur vakar notika nekārtības pie minētās viesnīcas, šodien vietējie cilvēki nāca palīdzēt savākt postažu. Lūk, kas pamatojis nākt vietējo iedzīvotāju Adamu Brantu, kurš dalījās savās pārdomās ar laikraksta "The Times" žurnālistu:
"Tas nav nekas tāds, ko es nedarītu. Vakar neko nevarēju izdarīt, jutos bezspēcīgs, jutos iebiedēts, tuvu asarām. Viens no vietējiem iedzīvotājiem lēma organizēt šo pasākumu. Un viņš to pamatoja ar vārdiem: tās bija dažas sliktas personas. Ikviens, kas te nāca, bija slikta persona manā ieskatā, sociālo mediju dezinformēts."
Par pagājušajā nedēļā notikušo uzbrukumu tika izplatīta dezinformācija, tai skaitā par 17 gadus jaunā uzbrucēja identitāti, kas arī veicināja nekārtību izcelšanos valstī.
Sociālajos tīklos izplatījās ziņas, ka slepkavībā ir vainojams musulmaņu imigrants. Bet par slepkavībām aizdomās turamais ir Lielbritānijā dzimušais 17 gadus vecais jaunietis Aksels Rudakubans, kura vecāki ir no Ruandas, bet kurš pats ir dzimis Lielbritānijā, Velsas pilsētā Kārdifā.
Nemieru skartajās pilsētās mediju uzrunātie cilvēki pauž savu sašutumu par notikušo un atstāto postažu.
Trīs pasaules valstis ir izplatījušas ceļojumu brīdinājumus, aicinot ievērot piesardzību un izvairīties no protestu vietu apmeklējuma. Tās ir Malaizija, Nigērija un Austrālija.