Tikšanās norisinājās trīspusējā formātā, jo tajā piedalījās arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš aicināja Ķīnu izmantot savu ietekmi, lai vestu Krieviju pie prāta – izbeigt karu Ukrainā.
Labais policists, sliktais policists – tā mediji nodēvējuši Francijas prezidenta un EK prezidentes kopīgo vizīti Ķīnā.
Makrons ir labais policists, kurš Ķīnā ieradies kopā ar 50 franču uzņēmējiem. Viņš mudina Ķīnas līderi sarunāties ar Krieviju un palīdzēt izbeigt karu Ukrainā. Savukārt EK prezidente iejutusies sliktā policista lomā, jo runā par risku mazināšanu attiecībās ar Ķīnu.
Leienas pirmā vizīte Pekinā
Ķīnas galvaspilsētā Pekinā ceturtdien bija ieviesti visstingrākie drošības pasākumi, jo valsts vadītājs Sji Dzjiņpins tikās ar Eiropas Komisijas prezidenti Urzulu fon der Leienu un Francijas prezidentu Emanuelu Makronu. Šī ir Leienas pirmā vizīte Ķīnā kopš stāšanās amatā 2019. gadā.
Pēdējos gados Eiropas Savienības un Ķīnas attiecības ir kļuvušas saspīlētākas tirdzniecības nesaskaņu un Pekinas aizvien agresīvākās ārpolitikas dēļ. Attiecības ir sarežģījusi arī Ķīnas nevēlēšanās norobežoties no Krievijas, kas Ukrainā jau vairāk nekā gadu īsteno pilna apmēra karu.
Daudzi analītiķi uzskata, ka Leienas un Makrona vizīte Pekinā apliecina Eiropas Savienības vēlmi risināt domstarpības ar Ķīnu, kas ir tās lielākais tirdzniecības partneris. To, tiekoties ar Sji Dzjiņpinu, uzsvēra arī Leiena.
EK prezidente aicina turpināt dialogu
"Mūsu šodienas tikšanās ir nozīmīga iespēja tiešam un konstruktīvam dialogam. Eiropas Savienībai un Ķīnai ir plašas un sarežģītas attiecības. No tā, kā mēs veidosim šīs attiecības, būs atkarīga mūsu nākotnes ekonomiskā labklājība. Tāpēc es neuzskatu, ka norobežošanās no Ķīnas ir dzīvotspējīga un vēlama stratēģija. Vienlaikus es saredzu riskus, kurus Eiropas Savienībai vajadzētu ņemt vērā.
Pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā vairāk nekā jebkad ir svarīgi, ka mēs sarunājamies viens ar otru un saglabājam atvērtus komunikācijas kanālus," paziņoja Leiena.
Leiena arī sacīja, ka Eiropas Savienības un Ķīnas interesēs ir saglabāt un uzlabot noteikumos balstītu starptautisko kārtību un panākt, ka Krievija izbeidz karu Ukrainā.
Makrons mudina Ķīnu vest pie prāta Putinu
Pirms trīspusējās tikšanās notika Sji Dzjiņpina un Makrona divpusējā tikšanās, kuras laikā prezidenti apsprieda Ķīnas un Francijas divpusējās attiecības un arī globāli nozīmīgus jautājumus.
Jau pirms ierašanās Ķīnā Makrons skaidri norādīja, ka viņš centīsies pārliecināt Pekinu, lai tā neatbalsta Krievijas militāro agresiju Ukrainā. Arī tikšanās laikā ar Sji Dzjiņpinu Makrons norādīja, ka Francijai un Ķīnai kā ANO Drošības padomes pastāvīgajām loceklēm ir jādara viss, lai nodrošinātu mieru un stabilitāti pasaulē.
"Krievijas agresija Ukrainā ir iedragājusi globālo stabilitāti. Šis karš izbeidza gadu desmitiem ilgušo miera periodu Eiropā.
Un es zinu, ka varu paļauties uz to, ka jūs palīdzēsiet vest Krieviju pie prāta un mudināsiet to atgriezties pie sarunu galda. Mums ir jāatjauno ilgstošs miers.
Tāds miers, kas ievēro starptautiski atzītas robežas un izvairās no jebkāda veida eskalācijas. Manuprāt, šis ir jautājums, kas Ķīnai ir tikpat svarīgs kā Francijai un pārējai Eiropai," teica Makrons.
Savukārt Sji Dzjiņpins kārtējo reizi norādīja, ka karu Ukrainā var izbeigt tikai sarunu ceļā, taču atturējās kritizēt Krievijas izvērsto agresiju kaimiņvalstī.
"Attiecībā uz Ukrainas krīzi - Ķīna atbalsta mieru ar politisko sarunu palīdzību. Kopā ar Franciju mēs aicinām starptautisko sabiedrību saglabāt saprātu un savaldību un atturēties no jebkādām darbībām, kas varētu izraisīt krīzes pasliktināšanos," paziņoja Sji.
Vairākas rietumvalstis, tostarp ASV, baidās, ka Ķīna nosūtīs Krievijai ieročus, kas varētu radikāli mainīt situāciju Ukrainā.
"Mēs arī rēķināmies ar to, ka Ķīna tieši vai netieši nepiegādās Krievijai nekādu militāro aprīkojumu, jo mēs visi zinām, ka agresora apbruņošana būtu pretrunā ar starptautiskajām tiesībām un būtiski kaitētu mūsu attiecībām," uzsvēra EK prezidente.