Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu šodien svinīgi sagaidīja Elizejas pilī, kur viņš sēdās pie sarunu galda ar namatēvu Francijas prezidentu Emanuelu Makronu un EK prezidenti Urzulu fon der Leienu.
Pirms trīspusējās tikšanās, kas notika aiz slēgtām durvīm, Makrons sacīja, ka Eiropai un Ķīnai ir jāsadarbojas, lai risinātu globālas krīzes, tostarp Krievijas izvērsto pilna mēroga karu Ukrainā. Francijas prezidents arī uzsvēra, ka Eiropas un Ķīnas tirdzniecībā abām pusēm ir jāievēro taisnīgi noteikumi.
"Mūsu kontinenta nākotne nepārprotami būs atkarīga arī no mūsu spējas turpināt veidot līdzsvarotas attiecības ar Ķīnu, ko mēs arī vēlamies," teica Makrons.
Savukārt Sji Dzjiņpins tikšanās sākumā paziņoja, ka Ķīna vienmēr raugās uz attiecībām ar Eiropu no stratēģiskas un ilgtermiņa perspektīvas, un norādīja, ka šis reģions ir tās ārpolitikas prioritāte.
"Ķīnai un Eiropas Savienībai kā diviem svarīgiem pasaules spēkiem ir jāturpina uzlūkot vienam otru kā partneriem, jāturpina dialogs un sadarbība, jāpadziļina stratēģiskā saziņa, jāstiprina stratēģiskā savstarpējā uzticēšanās. Tām ir jāveido stratēģiska vienprātība, jāīsteno stratēģiska koordinācija un jāstrādā pie stabilas Ķīnas un Eiropas Savienības attiecību izaugsmes un jāturpina sniegt jaunu ieguldījumu pasaules miera un attīstības veicināšanā," sacīja Sji Dzjiņpins.
Eiropas Savienības (ES) un Ķīnas attiecības pēdējos gados ir nospriegotas, jo bloks apsūdz Ķīnu negodīgā tirdzniecības praksē un cenšas mazināt savu atkarību no Ķīnas ražojumiem. ES arī satrauc Ķīnas ekonomisko saišu stiprināšana ar Krieviju un Ķīnā ražotu divējāda pielietojuma preču iespējamā izmantošana Krievijas militārajā aprīkojumā.
Pēc līderu tikšanās EK vadītāja Leiena sacīja, ka ES cer uz Ķīnas aktīvāku iesaisti kara Ukrainā izbeigšanā. Viņa arī brīdināja, ka bloks ir gatavs aizsargāt savus ražotājus pret Ķīnas subsidēto preču, piemēram, tērauda un elektroauto, ieplūšanu vienotajā tirgū.
"Mēs esam vienisprātis, ka Eiropai un Ķīnai ir kopīgas intereses miera un drošības jomā. Mēs ceram, ka Ķīna izmantos visu savu ietekmi uz Krieviju, lai Krievija izbeigtu karu Ukrainā.
Mēs apspriedām arī mūsu ekonomiskās un tirdzniecības attiecības, kas ir vienas no svarīgākajām pasaulē. Lai tirdzniecība būtu godīga, arī piekļuvei otras puses tirgum jābūt atbilstošai. Un mēs apspriedām, kā panākt reālu progresu attiecībā uz piekļuvi tirgum. Es joprojām esmu pārliecināta, ka ir iespējams panākt lielāku progresu. Vienlaikus mēs esam gatavi pilnībā izmantot mūsu tirdzniecības aizsardzības instrumentus, ja tas būs nepieciešams."
Sji Dzjiņpins arī rīt turpinās vizīti Francijā. Otrdien Francijas un Ķīnas prezidenti dosies uz Pireneju kalniem, kur viņiem būs neformālākas sarunas.
Sji svētdien ieradās Parīzē, sākot sešu dienu vizīti Eiropā, kas viņam ir pirmā kopš 2019. gada, un viņam paredzētas arī sarunas Serbijā un Ungārijā. Sji ir paziņojis, ka vēlas panākt mieru Ukrainā, lai gan analītiķi nesagaida būtiskas izmaiņas Ķīnas politikā.
Cilvēktiesību aktīvisti ir aicinājuši Makronu sarunās ar Sji Dzjiņpinu pievērst uzmanību brīvību ierobežošanai Ķīnā un represijām pret islāmticīgo uiguru minoritāti.