Ungārijā protestē pret sabiedrisko mediju pārvēršanu valdības «propagandas fabrikā»

Tūkstošiem protestētāju sestdien, 5. oktobrī, Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā apsūdzēja valdošo partiju "Fidesz" sabiedrisko mediju pārveidošanā par savu propagandas ruporu un pieprasīja brīvus plašsaziņas līdzekļus Eiropas Savienības prezidējošajā dalībvalstī. Demonstrācijas priekšgalā bija opozīcijas politiķis Pēters Maģars, kurš ir metis izaicinājumu ilggadējam Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam.

Ungārijā protestē pret sabiedrisko mediju pārvēršanu valdības «propagandas fabrikā»
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

"Apturiet propagandu" un "pārstājiet melot". Šādus saukļus vakar skandēja cilvēki, kuri bija sanākuši pie Ungārijas sabiedriskā medija MTVA galvenā biroja.

Viņus uz demonstrāciju bija sapulcējis pazīstamākais opozīcijas politiķis Pēters Maģars, kurš vada centriski labējo Cieņas un brīvības partiju. Demonstrācijas mērķis bija parādīt ungāru neapmierinātību ar valdošās nacionālkonservatīvās partijas "Fidesz" un premjerministra Viktora Orbāna centieniem pakļaut sev sabiedriskos medijus, kuriem ik gadu no valsts budžeta atvēl aptuveni 360 miljonus eiro.

2024. gada 5. oktobris. Ungārijā protestē pret sabiedrisko mediju pārvēršanu valdības «propagandas f...
2024. gada 5. oktobris. Ungārijā protestē pret sabiedrisko mediju pārvēršanu valdības «propagandas fabrikā»

Maģars, uzrunājot klātesošos, apgalvoja, ka sabiedriskie mediji ir kļuvuši par Orbāna valdības "propagandas fabriku", jo to veidotajās programmās uzstājoties pārsvarā valdošās partijas politiķi, bet notiekošo valstī komentējot valdībai simpatizējoši eksperti. Savukārt opozīcijas politiķiem reti tiekot dots vārds.

"Atkārtojiet melus pietiekami daudz reižu, un cilvēki noticēs, ka tā ir patiesība. Tas ir Ādolfa Hitlera padoms "Fidesz", valdošās partijas propagandai. Un mācekļi pieņēma sava skolotāja padomu.

Tas, kas šodien notiek Ungārijas sabiedriskajos medijos, ir starptautisks skandāls. Mums vienreiz pietiek," sacīja Maģars.

Pirms demonstrācijas Maģars publicēja sarakstu ar prasībām, tostarp aicinot sabiedriskos medijus atgriezties pie objektīviem redakcionāliem standartiem. Viņš arī pieprasīja atlaist valdības kontrolēto mediju pašreizējos vadītājus.

Arī demonstrācijas dalībnieki kritizēja sabiedriskos medijus par strādāšanu Orbāna valdības, nevis Ungārijas iedzīvotāju interesēs. "Viņi īsteno nomelnošanas kampaņas, kas ir apkaunojoši. Tiek izdomāti stāsti un deklamēta iepriekš uzrakstīta propaganda," sacīja kāda sieviete. Viņas viedoklim pievienojās cita kundze. "Šajā ēkā ir atļauts tikai "Fidesz", un viņiem tur ir teikšana. Ko tas nozīmē? Vai tā darbojas demokrātija?"

Kopš kļūšanas par premjeru 2010. gadā Orbāns savās rokās ir sakoncentrējis arvien lielāku varu.

Viņam pārmet ne tikai Ungārijas sabiedrisko mediju pakļaušanu valdības kontrolei, bet arī lielāko privāto mediju nonākšanu Orbāna sabiedroto īpašumā.

ANO īpašā ziņotāja preses brīvības jautājumos Irēne Kāna pirms dažiem gadiem pauda bažas, ka Ungārijā ir "izkropļota mediju vide, kurā tiek apšaubīts mediju plurālisms, daudzveidība un neatkarība". Savukārt pazīstamā organizācija "Reportieri bez robežām" Orbānu ir nodēvējusi par "preses brīvības apspiedēju".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti