Neoficiāli dati liecina, ka ceturtdien vidējā gaisa temperatūra pasaulē sasniedza rekordaugstu atzīmi: +17,23 grādus pēc Celsija. To ziņoja ASV Menas Universitātes zinātnieki. Savukārt ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija aicināja kritiski izvērtēt pētnieku iegūtos datus, taču vienlaikus atzina, ka daudzi pasaules reģioni pašlaik piedzīvo nepieredzētus karstuma viļņus.
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņojis, ka rekordaugstās gaisa temperatūras varētu liecināt par to, ka klimata pārmaiņas ir "ārpus kontroles".
"Pašreizējā situācija ir apliecinājums tam, ka klimata pārmaiņas ir ārpus kontroles, un tas ir vēl viens iemesls, lai pastiprinātu centienus cīņā pret tām. Pašlaik mēs esam liecinieki tam, ka emisijas joprojām pieaug.
Šis ir brīdis, kad mums visiem ir jāuzņemas atbildība. Ja mēs to nedarīsim, ja mēs turpināsim kavēt galvenos nepieciešamos pasākumus cīņai pret klimata pārmaiņām, manuprāt, mēs nonāksim katastrofālā situācijā," sacīja Gutērrešs.
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālais direktors Hanss Klūge norādīja: "Klimata pārmaiņas nopietni ietekmē mūsu kontinentu. Es vienmēr saku, ka klimata krīze ir veselības krīze. Tagad tā jau iznīcina vai var iznīcināt 50 gadu laikā sasniegto progresu sabiedrības veselības jomā".
Pasaules Veselības organizācija lēš, ka pagājušā gada karstā vasara Eiropas reģionā prasīja 20 000 cilvēku dzīvību.
Smaga situācija ir arī citos reģionos, tai skaitā Indijā, kuras iedzīvotāji ir pieraduši pie augstām gaisa temperatūrām. Tomēr +43 grādi arī šajā reģionā ir ekstremāls karstums, kas jūnijā nogalināja 150 cilvēkus.
Meteorologi aprēķinājuši, ka jau vairākas dienas pasaules vidējā gaisa temperatūra sasniegusi +17 grādu atzīmi, un tas ir par vienu grādu vairāk nekā pagājušā gadsimta pēdējās desmitgadēs.
Karstuma rekordi šonedēļ pārspēti daļā ASV un Kanādas, kā arī Peru, ilgstoši karstuma viļņi fiksēti Ķīnā un citās pasaules valstīs. Diemžēl "El Ninjo" fenomena dēļ nākamgad temperatūra varētu pieaugt vēl vairāk.